NASA odhalila projekt výstavby rádioteleskopu na odvrátenej strane mesiaca

  • NASA vydala nové kolo grantov na nové inovatívne vesmírne projekty.
  • Jedným z nich je aj výstavba rádioteleskopu v kráteri na druhej strane Mesiaca
  • NASA vydala nové kolo grantov na nové inovatívne vesmírne projekty.
  • Jedným z nich je aj výstavba rádioteleskopu v kráteri na druhej strane Mesiaca

Americká vesmírna agentúra (NASA) zverejnila nové kolo grantov, ktoré majú podporiť vznik a vývoj nových inovatívnych vesmírnych projektov. Jedným z nich je aj plán umiestniť rádioteleskop s dĺžkou jedného kilometra do vnútra krátera na odvrátenej strane mesiaca. Informoval o tom portál ScienceAlert.

The Lunar Crater Radio Telescope (LCRT) by mal byť schopný merať vlnové dĺžky a frekvencie, ktoré sa zo Zeme nedajú zistiť. Ak by sa tieto plány nakoniec stali realitou, išlo by o doposiaľ najväčší rádioteleskop s plnou apertúrou v našej slnečnej sústave.

Takýto rádioteleskop by mal oproti tým na Zemi značné výhody

Píše o nich vo svojej správe technológ zameraný na robotiku Saptarshi Bandyopadhyay z NASA Jet Propulsion Laboratory. Saptarshi hovorí o tom, že vďaka tomuto teleskopu by bolo možné pozorovať vesmír pri vlnových dĺžkach väčších ako 10 metrov, ktoré sa odrážajú v ionosfére Zeme a ktoré sme doteraz do značnej miery nepreskúmali.

Podľa plánov uvedených v projekte by mali Moon rovery vytiahnuť drôtené pletivo s priemerom asi 1 kilometer vo vnútri samotného kráteru, ktorý by mal mať priemer okolo 5 kilometrov.

Prijímač, ktorý by bol umiestnený do stredu krátera by následne skompletizoval celý systém. Všetka táto práca by mala byť plne automatizovaná bez akéhokoľvek zásahu človeka, čo by celý projekt spravilo ľahším a výrazne lacnejším.

Treba poznamenať, že celý projekt tohto rádioteleskopu je zatiaľ len v rannom štádiu a nevie sa, ktorý kráter by mal byť na jeho umiestnenie použitý.

zdroj: Koncept výstavby LCRT

Najväčší rádioteleskop na Zemi má priemer 500 metrov

Nachádza sa a bol postavený v čínskej provinci Guizhou a dosahuje priemer neuveriteľných 500 metrov. FAST, ako sa nazýva, uvidel svetlo sveta v roku 2016 a jedným z jeho primárnych cieľov je objavovanie a štúdium pulzarov – rotujúcich neutrónových hviezd. Dve sa mu dokonca podarilo objaviť už v roku 2017.

Ak by sa rádioteleskop LCRT stal reálným, tak by dosahoval dvakrát takú šírku ako FAST.

Ako vyzerá budúcnosť ľudstva vo vesmíre?

Objavovanie vesmíru je stále len v plienkach, no už teraz môžeme čiastočne predpovedať, ako bude vyzerať najbližšie roky. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou je využívanie takzvaného vesmírneho turizmu. Americká CNN len pred pár mesiacmi informovala o tom, že vesmírny hotel na obežnej dráhe Zeme bude realitou už v roku 2025.

Zdroje: sciencealert.com, NASA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá