Zvrat v zatváraní obchodov v nedeľu: V Národnej rade sa odhlasoval nečakaný krok

  • V parlamente sa dnes nakoniec nehlasovalo o nedeľnom predaji
  • Návrh zákona sa totiž vrátil na dopracovanie
NRSR a obchod
TASR/Jaroslav Novák, TASR/Henrich Mišovič
  • V parlamente sa dnes nakoniec nehlasovalo o nedeľnom predaji
  • Návrh zákona sa totiž vrátil na dopracovanie

Poslanci ešte minulý týždeň rečnili na margo novely zákonníka práce, ktorá ich rozdelila na dva tábory. Tí, ktorí zahlasujú za zatváranie obchodov v nedeľu, a tí, ktorí sú proti. 

Dnes sa nakoniec poslanci k hlasovaniu o nedeľnom predaji nedostali, teda nehlasovali o tom, či ho posunú do druhého čítania. O 17:00 sa totiž hlasovalo o návrhu Juraja Blanára zo Smeru, ktorý odporučil novelu zákonníka vrátiť na dopracovanie. To sa nakoniec aj stalo. Za dopracovanie novely totiž bolo 103 poslancov. Novela sa tak dopracuje a bude sa o nej hlasovať zrejme na ďalšej schôdzi.

Iniciátormi novely zákonníka boli najmä poslanci z klubu Obyčajných ľudí, medzi ktorými napríklad svietia mená Richarda Vašečku, Anny Záborskej či Milana Vetráka. Poslanci dnes počas hlasovania o 17:00 rozhodujú o osude novely.

Samotnému hlasovaniu predchádzala napätá parlamentná rozprava. Novela zákonníka práce tak rozdelila poslancov na podporovateľov a kritikov novely. 

Návrh zákona predložilo 16 poslancov. „Práca počas nedele spôsobuje najmä u žien, ktoré tvoria 80 % zamestnancov v maloobchode, nemožnosť tráviť voľný deň s rodinou. Navrhovaná zmena zavádza oproti súčasnému stavu približne 44 dní v roku kedy zamestnanci nemusia vykonávať pracovnú činnosť a má tak ambíciu pomôcť manželstvám, rodinám a deťom,“ píše sa v dôvodovej správe predloženej novely.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Kritika novely

Zaujímavosťou je, že k parlamentnej tlači týkajúcej sa práve nedeľného predaja, je priložené aj stanovisko rezortu financií, podľa ktorého zavedenie novely do praxe môže negatívne ovplyvniť ekonomickú kondíciu Slovenska.

„Predkladatelia uvádzajú, že návrh zákona nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy, avšak podľa nášho názoru z navrhovaného zákazu maloobchodného predaja v nedeľu je možné očakávať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, nakoľko podľa zistení Inštitútu strategických analýz Úradu vlády SR by zákaz predaja v nedeľu negatívne ovplyvnil ekonomiku cez nižšiu zamestnanosť. Nákupy by sa úplne nepresunuli na iné dni a zamestnanosť by sa znížila o 1 740 osôb,“ kritizoval šéf Sekcie rozpočtovej politiky na ministerstve financií Alexander Cirák.

Zaujímavosťou je, že aj medzi poslancami, ktorí návrh zákona podporovali, uznali, že novela má aj svoje chyby. Jeden z predkladateľov je aj Milan Kuriak z OĽANO, ktorý nám logicky potvrdil ešte deň pred hlasovaním, že za novelu zákonníka práce zahlasuje. „Čo som si robil taký prieskum medzi desiatkami predavačiek, hlavne v mojom okolí, tak drvivá väčšina bola za voľné nedele, okomentoval Kuriak.

Ďalší poslanec za Obyčajných ľudí György Gyimesi priznal, že zákon podporí, no tiež to, že má svoju tienistú stránku. A to, že časť obyvateľstva skrátka príde o možnosť privyrobiť si.

„Súhlasím s touto kritikou, je oprávnená. Zároveň súhlasím aj s tým, čo hovoria odporcovia tohto zákona, že by sme mali dať na výber ľuďom, či pôjdu do obchodu, prírody či do práce. Avšak, keďže tá spoločnosť je skutočne rozdelená pol na pol, tak ja sa prikloním k tým, ktorí hovoria, v nedeľu poďme oddychovať, dodal poslanec.

Zdroj: NRSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá