NÁZOR: Dnešní samozvaní patrioti sú pre krajinu skôr hrozbou, než prínosom

  • Majú argumentačné nedostatky, no tie ich toľko nezaujímajú. Radi konajú pudovo a na základe emócii
  • Veria, že to čo robia, robia v mene dobra pre celú krajinu – zachraňujú ju
Electoral_College_Protests_07390-a5b3e4a9d4674675af025e0cc05b1eb7
SITA/AP, Jose Luis Magana
  • Majú argumentačné nedostatky, no tie ich toľko nezaujímajú. Radi konajú pudovo a na základe emócii
  • Veria, že to čo robia, robia v mene dobra pre celú krajinu – zachraňujú ju

História nás už predsa veľmi veľakrát naučila, že ten, kto často hovorí o národe so snahou polichotiť mu a o Bohu, nemusí byť ani z ďaleka ešte tou správnou voľbou. Rozhodne to o ňom nehovorí, že je dobrým politikom a ani človekom.

Mnoho zlých vládcov, diktátorov i vrahov, ktorí majú na svedomí nespočetne veľa životov, predsa tiež brnkalo na tieto jednoduché a na prvý pohľad pekne vyzerajúce struny. Ba, dalo by sa povedať, že ťažko nájsť v histórii zlého diktátora, ktorý by na nich nehral.

zdroj: TASR/ AP Photo/ John Minchillo

Nechcem žiadneho aktuálneho politika, ani u nás, ani vo svete, teraz prirovnať k diktátorským vládcom histórie. Len poukázať na to, čo už nás mali dejiny ľudstva naučiť dávno, že ten, čo často máva národnou vlajkou a ukazuje na Boha, môže byť a často aj býva nebezpečnejší či v lepšom prípade iba horší, než politik, ktorí toľko takto lacných trikov nepotrebuje.

Áno, sú to lacné triky. Netreba k ním žiadnu odbornosť a ani dlho premýšľať, aby si dokázal vytiahnuť niečo svetlé z minulosti daného národa, ukázať na to, akí vieme byť super a zahlásiť, že znova môžeme byť takí úžasní. Čo k tomu treba? Len ma nasledujte a počúvajte.

kongres kapitol protest
zdroj: TASRAP Photo/Jacquelyn Martin

Už dlhšie mám pocit, keď takéhoto politika vidím, ktorého kampaň je vo veľkej miere postavená práve na takýchto národniarskych a svojim spôsobom prázdnych rečiach, že práve na tohto si treba dávať pozor. Okrem bitia sa do hrude za to, čo on ani nevytvoril a ani sa k tomu nijako nepričinil, veľa toho oslňujúceho už zvyčajne totiž nemá.

A všetko to ešte musí sprevádzať akési tradičné rozdúchavanie nenávisti voči niekomu – vďačné obete ako migranti či homosexuáli sa ľahko nájdu vždy. Hoci nikdy som nemal pocit, že práve toto sú najväčšie starosti a problémy ľudí, ale mnohí sa im v kampani venujú aj tak podstatne viac než trebárs zdravotníctvu, školstvu či vede.

zdroj: TASR/ AP Photo/ John Minchillo

Ako „patrioti“ opľuli a zahanbili vlastnú krajinu

Keď som ako väčšina mladých roloval po sociálnych sieťach – trebárs aj na TikToku – často mi tam v posledných mesiacoch vyskakovali zanietení voliči Donalda Trumpa, silní patrioti, ktorú majú v ruke vlajku USA alebo vlajku Konfederácie a občas dokonca nechýbala v druhej ruke nejaká zbraň a do toho drsný, no dosť prázdny, výraz. Akoby títo ľudia doslova verili, že spolu plnia nejakú životnú misiu.

Presne taký istý pocit som mal aj včera, keď médiá po celom svete dávali zábery z pred budovy Kapitol vo Washingtone D.C. To, čo sa tam následne stalo, sa ťažko opisuje slovami. Symbol americkej i západnej demokracie bol doslova napadnutý. Ľuďmi, ktorí verili, že robia dobre a zachraňujú vlastnú krajinu.

zdroj: SITA/AP, Manuel Balce Ceneta, Andrew Harnik

Stačí jeden človek, ktorý už dlhšie hrá na spomínané struny a následne jeho povel, ktorý aj vo vyspelej zemi spôsobí útok bandy ľudí na zákonodarný orgán demokratickej krajiny.

Keď to dokáže dnes politik v takejto krajine, aký problém to potom je v štátoch niekde v Ázii, v Afrike, v latinskej Amerike…

Nabehli mi spomienky na film Vlna, na mnohých iných vládcov, o ktorých práve čítam a ktorí si moc v krajine doslova utrhli, lebo presvedčili ľudí, že to oni hovoria „za Boha a za národ.“ Človeku sa vynoria aj obrazy podobne sa správajúcich ľudí u nás doma, ktorí si tiež našli svojho pekne na národné nôty hrajúceho nasledovateľa.

protest 17. november
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ako títo ľudia vlastne pomohli a pomáhajú svojej krajine? Na základe nepotvrdených teórii a slov jedného človeka dokázali doslova pošpiniť symbol svojej krajiny, demokracie, páchať násilie a pred celým svetom ukázať svojich vystrašených zákonodarcov doslova schovaných pod stolom – hľa, svet, toto je USA!

AKTUÁLNE: Trumpovi priaznivci vtrhli do Kapitolu, politikov museli evakuovať. Došlo už aj k streľbe

Porazený Trump vzbudil u svojich zanietených voličov silný pocit krivdy a so svojou dcérou vyzval „amerických patriotov“ na pochod pred Kapitol (pripomienka, v dobe pandémie, keď USA má najviac nakazených). Je jasné, že nikdy si nič také nepripustí, ale je jednoznačne zodpovedný za celú túto divokú situáciu i zbytočne stratené životy, ktoré si vyžiadala.

Včerajší incident je iba ďalším dôkazom, že ľudstvo sa z minulosti zjavne úplne nikdy nepoučí. Jednoduché slogany, ktoré si už dejiny pamätajú nespočetne veľa, vždy istým spôsobom zafungujú a ponúkajú cestu, ako zaujať a ovládať masy. Že pod výrazom patriotizmus vedia byť ľudia nielen nesmierne hrdí na to, čo ani sami nevytvorili, ale nasledovaním niekoho dokonca v tomto mene aj ľahko ničiť a pošpiniť to, čo vytvorené je.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK