NÁZOR: Len sa držať za ruky a nebáť sa pri tom o život. Dôvodom je orientácia

Dúhový pride
TASR/ Martin Baumann

Chytiť svojho partnera či partnerku za ruku bez toho, aby sme sa stretli s čudnými pohľadmi, pobúrenými rečami či dokonca bitkou, je možno pre väčšinu ľudí normálne. Žiaľ, nie je to normálne pre všetkých. Prieskum medzi ľuďmi s homosexuálnou orientáciou ukázal, že len malá časť z nich má tú guráž sa lásky svojho života na Slovensku čo i len dotknúť, keď sa ľudia pozerajú.

Nie je normálne, že na takéto veci treba odvahu. Nie je normálne báť sa to urobiť. Väčšinová populácia si možno myslí, že orientácia je každého osobná vec. Prečo sa potom drvivá väčšina homosexuálov bojí prejaviť city na verejnosti? Viac ako tretina opýtaných v prieskume uviedla, že na niektoré miesta ani nechodí, lebo sa bojí útoku.

Útoku by sa nemal báť nikto. A už vôbec nie pre svoju orientáciu. 

Takmer 80 percent homosexuálov svoju orientáciu tají. Normálne žijú medzi ľuďmi, ktorí po večeroch virtuálne homosexuálov upaľujú v diskusiách na Facebooku, chodia spolu na obedy a majú v práci spoločný záchod. Čo sa zmení, ak kolega urobí coming out? Kolega ostane tým istým človekom, čo aj bol. Ale pohľady naňho sa zmenia. 

PRIESKUM: Na Slovensku sa viac ako tri štvrtiny homosexuálov bojí na verejnosti držať sa za ruku

Legislatíva je pritom na ich strane. Pred zákonom sme si všetci rovní a máme rovnaké práva. Lenže kým zákony sú z 21. storočia, naše hlavy ostali niekde v stredoveku. Opovrhnutie, bitky a nenávisť okolia sú dokonca horšie, ako väzenie.

Konzervatívci často namietajú, že sa téma LGBT príliš často a intenzívne rieši. A že máme na starosti iné problémy, ako LGBT. Napríklad korupciu, chudobu, slabú vymožiteľnosť práva, nízke platy. Nemôžem viac súhlasiť. Úplne najlepšie by bolo, keby sme sa ľuďmi homosexuálnej orientácie úplne prestali zaoberať, lebo to jednoducho nie je treba. 

Úplne by stačilo, keby sa ľudia viac starali jeden o druhého a menej jeden do druhého. Fakt, je to také jednoduché. Kým budeme homosexualitu považovať za problém, dovtedy to problém bude. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK