PRIESKUM: Na Slovensku sa viac ako tri štvrtiny homosexuálov bojí na verejnosti držať sa za ruku

  • Z prieskumu tiež vyplýva, že na Slovensku sa 26 percent príslušníkov LGBTI menšiny otvorene hlási ku svojej orientácii
  • Je to o 20 percent menej ako priemer Európskej únie
gay
Unsplash.com/Robin Worrall
  • Z prieskumu tiež vyplýva, že na Slovensku sa 26 percent príslušníkov LGBTI menšiny otvorene hlási ku svojej orientácii
  • Je to o 20 percent menej ako priemer Európskej únie

Viac ako tri štvrtiny slovenských párov rovnakého pohlavia sa bojí držať sa na verejnosti za ruku. Vyplýva to z prieskumu Agentúry Európskej únie (EÚ) pre základné práva (FRA). Informovala o tom agentúra SITA.

Zapojilo sa doň viac ako 140-tisíc obyvateľov starého kontinentu. Z prieskumu tiež vyplýva, že na Slovensku sa 26 percent príslušníkov LGBTI menšiny otvorene hlási ku svojej orientácii, ale aj to, že 36 percent z nich sa bojí navštevovať niektoré lokality zo strachu, že na nich niekto zaútočí.

Boja sa navštevovať niektoré miesta

Viac ako tri štvrtiny, 77 percent  slovenských párov rovnakého pohlavia sa bojí držať sa na verejnosti za ruku. To je o 16 percent viac oproti priemeru EÚ. Z prieskumu tiež vyplýva, že 36 percent ľudí tejto komunity sa bojí navštevovať niektoré miesta a 27 percent z nich otvorene rozpráva o svojej orientácii, priemer EÚ je 47 percent. Diskriminácia podľa respondentov ovplyvňuje mnoho oblastí ich života, ako napríklad chodenie do kaviarní, reštaurácií, nemocníc alebo do obchodu.

Manažér IKEY vyhodil homofóbneho zamestnanca, teraz mu hrozí väzenie. Vraj porušil náboženské práva

Celkovo sa na Slovensku v roku 2019 cítilo 46 percent príslušníkov LGBTI komunity diskriminovaných aspoň v jednej oblasti. V prípade EÚ to bolo 42 percent.

Aspoň jeden z piatich transexuálnych a intersexuálnych ľudí uvádza, že boli fyzicky napadnutí v období päť rokov pred prieskumom. To je aj dvojnásobok oproti iným LGBTI skupinám. Z prieskumu tiež vyplýva, že osem percent ľudí takýto útok nahlásilo na políciu, čo je takmer o polovicu menej ako je priemer EÚ. Ten tvorí 14 percent.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Šesť percent poskytlo svoje diskriminačné skúsenosti orgánu pre rovnosť alebo inej organizácii na Slovensku. Priemer Európskej únie  je 11 percent.

Študenti orientáciu taja

V prípade LGBTI študentov vo veku 15 až 17 rokov 35 percent z nich uvádza, že zatajovali svoju sexuálnu orientáciu, pričom európsky priemer je 30 percent. Študenti v tejto vekovej skupine tiež uvádzajú, konkrétne 38 percent z nich, že niekto v ich škole často alebo vždy podporoval a bránil ich práva ako LGBTI osôb.

Priemer Únie je v tomto ukazovateli vyšší o 10 percent. Taktiež uvádzajú, že ich školské vzdelanie sa v niektorých bodoch zaoberalo problémami LGBTI pozitívne alebo vyvážene.

Na Slovensku si to myslí 18 percent z opýtaných, pričom európsky priemer je 33 percent.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK