NÁZOR: Sila peňazí všetko prerazí. Na Slovensku platí dvojitý meter na podnikateľov

Igor Matovič a Boris Kollár
TASR/Martin Baumann

Najskôr sme sledovali vyhlásenia Igora Matoviča, ktorý hovoril o európskej solidarite a o lyžiarskych strediskách ako o ohniskách pandémie. Predseda vlády tvrdil, že Slovensko sa pridá k Nemecku a Taliansku a svoje lyžiarske strediska nechá do januára zatvorené. Podľa Talianov a Nemcov tak mali učiniť všetci členovia Únie, ale netrvalo dlho a začali vymýšľať Rakúšania a neskôr aj Andrej Babiš a Česko.

Slováci mali avizovať, že toto rozhodnutie učiní konzílium odborníkov, no nejako toto rozhodnutie nechodilo a nechodilo a nakoniec ani neprišlo. Lyžiarske strediská môžu byť otvorené, ich návštevníci sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom antigénového alebo RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín. Naopak, reštaurácie budú musieť zatvoriť svoje terasy a vydávať jedlo tak môžu iba cez výdajné okienko alebo prostredníctvom rozvozu.

Loby, loby a loby

Richard Sulík dnes v relácii Braňa Závodského uviedol, že rozhodovanie konzília odborníkov mohol ovplyvniť možný lobing majiteľov lyžiarskych stredísk. Nie je žiadnym tajomstvom, že návrh konzíliu predložilo ministerstvo dopravy, ktoré vedie nominant Sme rodina Andrej Doležal. Práve šéf Sme rodina, Boris Kollár, jedno z lyžiarskych stredísk vlastní a práve to sa otvorilo ako jedno z prvých.

Každému je jasné, že lyžiarske strediská sú veľkí a vplyvní hráči, ktorí točia peniaze a majú dosah na politikov o akom môžu malí podnikatelia v gastre len snívať.  Nik nepopiera, že lyžiarske strediská sú prospešné pre našu ekonomiku. Kollárove Donovaly alebo Tatry Mountain Resorts (TMR) zamestnávajú množstvo ľudí, ale na druhej strane nezabúdajme, že nejde prvé loby týchto firiem. TMR si veselo stavia vlek za vlekom, hotel za hotelom v chránených Nízkych Tatrách.

Oči pre plač 

Majiteľom gastro prevádzok tak ostávajú len oči pre plač a otázky, prečo jedni môžu a druhí nie. Richard Sulík nazval správanie Matoviča a hlavného hygienika SR Jána Mikasa voči gastronómii Slovenska ako systematické ničenie tohto odvetvia a mal pravdu. Majitelia prevádzok boli prví na rane hneď na začiatku pandémie. Po chvíľkovej úľave v lete sú zas tam, kde boli. Niektorí dokonca tvrdia, že sú na konci síl a po Vianociach už ani otvoriť nemusia.

Realita podnikania na Slovensku: Po Vianociach už svoje prevádzky mnohí neotvoria, ak nepríde pomoc od štátu

Štátna pomoc je nedostatočná 

Nehovoriac o tom, že štátna pomoc má ďaleko od dostatočnosti. Pomoc je zameraná len na preplácanie nájmov a podporu zamestnanosti. Donedávna bola vyplácaná najviac vo výške 80 % hrubej mzdy zamestnanca, čo sa vôbec neoplatilo podnikateľom, ktorých prepady tržieb boli vysoké. Pre nich bolo jediným riešením prepustenie zamestnancov. Napríklad pri minimálnej mzde, ktorej výška na rok 2020 je 580 eur, štát preplatil zamestnávateľovi 464 eur. Je ale rozdiel medzi hrubou mzdou a skutočnou cenou práce, ktorá je vyššia. V prípade minimálnej mzdy dosahuje čiastku 784,16 eur. Zamestnávateľ tak musel na zamestnanca v skutočnosti doplatiť 320,16 eur. Predstavme si, že zamestnávateľ má takýchto zamestnancov desať, to už predstavuje čiastku 3 201,60 eur mesačne.

Dnes už platí prvá pomoc plus, ktorá prepláca najviac 80% z ceny práce. Toto opatrenie mohlo platiť už od začiatku a nemuselo vyčerpať finančné zásoby gastro firiem, ktoré teraz majú problém s prežitím a budú ho mať ešte väčší po zatvorení terás.

Okrem podpory na zamestnancov a nájmu nemajú v podnikatelia v gastre poruke žiadne odškodnenie. Žiadne príspevky, žiadne náhrady ušlého zisku, ktorý sa pohybuje v desaťtisícoch eur. Matovič sa tvári, ako keby mu boli podnikatelia v gastronómii ukradnutí. Nepredstavil im žiadny plán, žiadne slová útechy len trestanie a výsmech. Ak chcú odškodné, majú sa obrátiť na Sulíka. 

Netreba sa čudovať 

Potom sa nemôžme čudovať, že zúfalí majitelia prevádzok sa uchyľujú k zúfalým činnom ako otváranie interiérov, ktoré zneužívajú ľudia blízki kotlebovcom. Všetko je ale dôsledkom správania premiéra a chaotických opatrení, ktoré platia len pre tých, ktorí majú peniaze a vplyv alebo sú s premiérom v koalícii. Samotný Sulík sa čuduje, prečo by rovnaké pravidla nemali platiť aj pre reštaurácie alebo fitnes centrá.

Matovič pred voľbami sľuboval, že zatočí s praktikami, ktoré uprednostňujú len jednu skupinu obyvateľstva a pravidlá budú platiť pre všetkých rovnako. Nakoniec sa ukázalo, že sila peňazí všetko prerazí. Netreba zabúdať, že práve sila peňazí lyžiarskych stredísk bola tá, vďaka ktorej sa koronavírus rozšíril po celej Európe.  

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá