Nebuď sám, nájdi si parťáka na Gettpale!

  • Si nový v meste? Nikoho nepoznáš? Nemáš čo robiť? Chceš ísť na prechádzku, ale tvojim kamarátom sa nechce? Choď na Facebook, nájdi Gettpal a parťáci sa ti pohrnú.
image_1444930642.jpeg
  • Si nový v meste? Nikoho nepoznáš? Nemáš čo robiť? Chceš ísť na prechádzku, ale tvojim kamarátom sa nechce? Choď na Facebook, nájdi Gettpal a parťáci sa ti pohrnú.

 

Za nápadom vytvoriť komunitu, skupinu ľudí, kde si každý nájde spoločníka na čokoľvek stojí Robert Uhrin. Pravú podstatu Gettpal som pochopila až po rozhovore s Robom, ktorý o projekte rozpráva úžasne zanietenie. Robo vo svete startupov, nie je žiadny začiatočník, má za sebou už niekoľko skúseností s vlastnými projektami. Ešte počas štúdia na vysokej škole zrealizoval projekt verejného parkovacieho domu vo Zvolene, ktorý úspešne funguje aj dnes. Následná skúsenosť so startupom síce nakoniec neskončila úspechom, ale z chýb sa poučil a čerpá z nich aj pri práci na Gettpal. Robo aktuálne pracuje v Launcheri, kde sa venuje business developementu a dronom.

Gettpal za 4 mesiace fungovania získal viac ako 4000 členov a teší sa z niekoľkých nových priateľstiev, ktoré spojil. Robo síce Gettpal založil sám, no po pár týždňoch sa k nemu dobrovoľne pridalo niekoľko ľudí a dnes je okolo neho tím 20 ľudí, ktorí popri svojej práci a povinnostiach bežného dňa pracujú na tom aby bol Gettpal stále lepší pre členov. Robo je na to túto skupinku právom hrdý a nezabudne ich zásluhy spomenúť pri každej príležitosti. Cieľom Gettpalu je vrátiť ľudí do reálneho života, aby kamarátstva neexistovali len na sociálnych sieťach, ale aby sa ľudia navzájom spoznávali.

Viac o Gettpal sa dozvieš v rozhovore s Robertom Uhrinom.

Ako vznikol Gettpal?

Oficiálne Gettpal vznikol 6.6. 2015, teda asi 4 mesiace dozadu. Ja som sa s touto myšlienkou pohrával už dlhšie, dokonca som ju mal aj spracovanú projektovo. Keď som robil jeden pohovor do Telekomu, tak som mal predstaviť vlastný projekt, a vtedy som prezentoval podstatu Gettpal. To bol september a v jednu júnovú sobotu som bol v Bratislave a chcel som si zahrať futbal, no nevedel kde sa to dá, kto by išiel. Tak som si spomenul na ten projekt, ktorý som prezentoval a hneď som ho vyskúšal prostredníctvom Pokecu. Vyspovedal som približne 50 ľudí, zistil som, že sa im myšlienka páči, radi by ju aj vyskúšali. Povedal som si, že aj keby som hneď mal fungujúcu aplikáciu, tak bez kritickej masy ľudí by to nefungovalo.

Tak som sa rozhodol pre založenie  facebookovej skupiny, čo som urobil hneď nasledujúcu nedeľu a začal som tam pozývať ľudí. Skupina sa začala pomaly rozvíjať a narastať, v priebehu mesiaca tam bolo asi 1000 ľudí a približne pri 500 členoch to v skupine začalo pomaly žiť, začali sa pridávať posty. Hneď od začiatku som dával pozor na úroveň postov, sledoval som ich kvalitu a obsah.  Po mesiaci som išiel na prvé stretnutie, ktoré usporiadali iní gettpaláci, kde sa stretlo 10 úplne cudzích ľudí, nikto sa tam nepoznal. Toto stretnutie bolo úplne skvelé, príjemné!

Gettpal zatiaľ funguje ako skupina na Facebooku. Aký je rozdiel v tom, keď sa prihlásim do Gettpal a keď sa pridám do inej skupiny na Facebooku, ktorá tiež organizuje akcie alebo spoločné aktivity?

Samozrejme sú rôzne skupiny na Facebooku, ale väčšinou sú úzko, špecificky zamerané na jednu aktivitu. V Gettpal sa riešia aktivity rôzneho druhu cez šport až po kultúru a párty. Nájdeš tam kohokoľvek na čokoľvek, tu a teraz keď to potrebuješ. Zároveň Gettpal má pridanú hodnotu v tom, že povoľujeme len 2 typy postov, a to také, že niekoho volám na spoločnú aktivitu alebo fotky zo spoločných gettpaláckych akcií. Neobjavujú sa u nás žiadne hanlivé posty ani spamy s reklamou, čo si v iných skupinách nestrážia, lebo nemajú takú víziu ako Gettpal.

Z Tvojho rozprávania mám pocit, že Gettpal je skôr komunita ako len obyčajná skupina na FB.

Z otvorenej platformy sa postupne vytvára komunita. Postupne sa vytvárajú rôzne skupinky, kamarátstva, kde sú ľudia v kontakte aj mimo Gettpal. Alebo ak nosia na ruke náramok Gettpal, a stretnú sa náhodne niekde, tak vedia, že sa môžu tomu druhému prihovoriť, lebo majú niečo spoločné. Gettpal nie je zoznamka. Ale pekné a príjemné na tom je, že keď sa vytvorí nejaké akcia, tak ľudia prídu primárne vykonávať tie dohodnuté činnosti, napríklad hranie bedmintonu vo štvorici. Tak sú uvoľnení, lebo nejde o nejaké rande na slepo. A potom sa ľudia spoznávajú, tak ako sú prirodzene, a nie nervózni ako na prvom  rande.

Členovia si postupne vytvárajú aj vlastné menšie skupinky medzi sebou, skamarátia sa, ale aj napriek tomu sa stále do Gettpal vracajú. Lebo chcú spoznávať nových ľudí a ich kamarátom sa tiež nechce robiť vždy to isté čo im. A keď sa pozrú do skupiny, tak vedia, že tam vždy niekoho nájdu a nájdu tam len to čo pre čo sa prihlásili.

Ako prebieha prijímanie nových členov do skupiny?

Keď sa niekto nový prihlási, tak si ako prvé pozrieme jeho profil na Facebooku, či má reálnu fotku, aké aktivity má na stene. Ak má nastavené súkromie, tak ho admin kontaktuje a zisťuje prečo sa chce ku Gettpal pridať, ako sa o skupine dozvedel. Samozrejme, že toto overovanie nie je stopercentné, ale snažíme sa aspoň týmto spôsobom udržiavať správne zloženie členov. Po prijatí, nového člena upozorníme na podmienky, ktoré je treba v skupine dodržiavať.

My, ako Gettpal nevieme garantovať úplnú bezpečnosť, čo sa týka členov, ale dbáme na príspevky a komenty. Gettpal nie je o tom, že si  niekto nájde obeť na obťažovanie, ak sa takéto niečo vyskytne, tak ho vylúčime zo skupiny a viac sa k nám nedostane.

Organizujeme grilovačky, Halloween party, Mikulášsku párty, prvý Gettpal ples. Na takýchto spoločných akciách chceme privítať nových členov, ukázať im, že sa nemusia báť prísť medzi neznámych ľudí. Ľudia niekedy aj mesiac len pasívne sledujú stenu a preto sa ich snažíme  pritiahnuť a zaujať spoločnými akciami, kde zistia, že sa vôbec nemusia obávať prísť medzi neznámych ľudí. Uvidia, že to je v pohode.

Vek je približne od 20 do 40 rokov, pričom asi 60% je žien a 40 mužov. Spolu máme okolo 4000 členov.

Takže, zakladateľom Gettpal si ty sám. Koľko ľudí máš aktuálne v tíme?

Momentálne so mnou spolupracuje 20 ľudí. Postupne som na Gettpal akciách stretával ľudí, ktorí sa Gettpalom cítili veľmi inšpirovaní a nadšení, chceli sa zapojiť viac a nejakým spôsobom prispievať. Máme medzi sebou rozdelené úlohy. Ja som stále superadmin a mám jedného admina, s ktorým dozeráme na skupinu.

Niektorí mi pomáhajú dozerať na kvalitu postov na stene a tiež na komentáre, keďže ja to nestíham všetko osobne čítať. Ak sa niektorá konverzácia začne uberať nevhodným smerom, tak sa ju snažia upraviť, naviesť správne. Upozornia ma na nevhodných komentujúcich, napríklad ak sa začnú urážať, a ja hneď kontaktujem tohto človeka a upozorním ho na pravidlá Gettpal.

V poslednom čase začíname riešiť aj business model, tak som sformoval business tím, ktorý sa bude venovať týmto veciam. Títo ľudia, sú tiež ambasádori Gettpal, čo si ja predstavujem ako strom, ktorý musí mať pevné korene. A tými koreňmi sú práve títo moji ľudia. Chodia na akcie, ktoré organizujú gettpaláci, zisťujú názory. Robíme štatistiky, napríklad pozorujeme kto aké posty lajkuje a potom ich pozývame na konkrétne akcie, ktoré by ich mohli zaujímať.

Ako  by si teda chcel riešiť business model?

Plánujeme appku, kde bude účet freemium, ale niečo bude aj premium. Do vtedy, kým bude appka reálna, testujeme rôzne hypotézy, kde by sme mohli zarobiť. Momentálne sa nám monetizácia ukazuje na tom, že dokážeme našim členom vybaviť výhody v podnikoch. Podnik bude mať pridanú hodnotu v tom, že im prinesieme zákazníkov.  Máme zatiaľ jednu reštauráciu, ktorá je tzv. Gettpal positive, máme v nej výhodu pre našich členov a reštaurácia za to, že je uverejnená u nás, niečo platí.

V akých mestách je Gettpal?

Máme všetky krajské mestá na Slovensku a v Čechách, ale hlavný focus je na Bratislavu, kde máme 2500 členov. V Bratislave je problém, ktorý riešime najvýraznejší, je tu veľa prisťahovaných ľudí, ktorí veľa pracujú a nemajú tu veľa známych. V Prahe máme zatiaľ 380 členov a mala by byť druhým mestom  na ktoré sa silno zameriame. Ale nechceme sa zatiaľ defocusovať, chceme všetky hypotézy overiť v Bratislave. Pre každé mesto máme vytvorenú samostatnú skupinu.

Ako vidíš budúcnosť Gettpal?

Pripravujeme aplikáciu pre Android a iOS, mali by byť v januári. Prihlásime sa na StartupAwards, len tak vyskúšame, čo to dá. Podali sme prihlášku do YCombinator, do mesiaca by sme mali vedieť či z toho niečo bude. A ideme do veľkých miest, neskôr skúsim aj európske mestá.

Víziou je, že o 10 rokov bude Gettpal všade kde môže priniesť ľudom šťastie.

Robo, máš za sebou rôzne skúsenosti so startupmi, čo je podľa Teba najdôležitejšie a budeš si na to aj Ty dávať pozor pri Gettpal?

Najdôležitejšie je overovanie hypotéz, zisťovať názory ľudí, testovať neustále. Nespoliehať sa len na vlastné názory. Udržiavať kvalitu myšlienky. Nájsť správny business model.

Veľa ľudí ide robiť business preto, že chcú zarobiť alebo preto, že je to to módne mať startup. Treba sa však sústrediť na hodnotu, ktorú chcú zákazníci a ktorú im viem priniesť, chcieť trochu zlepšiť svet. A robiť to správnym spôsobom, nie s veľkými očami, ale od človeka k človeku. Hodnota je veľmi dôležitá, treba si ju strážiť od začiatku a postupne ju budovať, hoci to možno bude trvať dlhšie.

Netreba sa báť rozprávať o svojom nápade, práve naopak treba sa rozprávať s každým a počúvať názory a treba sa z nich poučiť, ale netreba sa dať odradiť. Nápad nikto neurobí lepšie ako ten komu napadol. Tí druhí sú vždy o krok pozadu. Nesmú mať klapky a uzatvárať sa. Toto platí pre 99%, možno 1% keď mám úžasnú technológiu, tak ju treba patentovať a až potom vyjsť na verejnosť.

Ďakujem za rozhovor!

 

Poznáte tie rozhovory, keď Vám vypočuté vety rezonujú v mysli ešte niekoľko hodín? Tak takýto je rozhovor s Robom. Hovorí, že Gettpal robí od srdca a ja mu to verím na 100%. Gettpal je odrazom dnešnej doby, keď máte na sociálnej sieti stovky priateľov, ale po práci sa nenájde ani jeden, ktorý by sa s vami išiel napríklad prejsť do lesa. Pridanou hodnotou Gettpal, je, že zakladateľ to myslí skutočne vážne a udržiavaniu a zlepšovaniu nastoleného štandardu venuje všetok voľný čas, len aby projekt po čase nestratil význam. Robo a jeho kolegovia prácu na Gettpal berú osobne a chcú, aby sa členovia v skupine cítili bezpečne a našli tam vždy len to kvôli čomu sa prihlásili. Starostlivosť o členov sa prejavuje aj v organizovaní väčších, spoločných akcií, aby sa aj noví členovia nebáli zapojiť. Ja sa už teraz teším na novú aplikáciu, vďaka ktorej Gettpal získa svoj vlastný vizuál a bude plná perfektných funkcií, ktoré Gettpal posunú na ešte lepšiu úroveň.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK