Nedostatkové ochranné potreby pre zdravotníkov už vyvíjajú výskumíci aj na slovenskej univerzite

  • Zdravotnému personálu na Slovensku už pomáhajú aj univerzity
  • Na viacerých pracoviskách Technickej univerzity v Košiciach momentálne prebieha tlač potrebných komponentov pre výrobu ochranných pomôcok pre naše zdravotnícke zariadenia
  • Univerzita vyzýva aj ďalšie pracoviská a jednotlivcov, ktorí majú potrebné vybavenie, aby sa pridali a pomohli tak ušľachtilej myšlienke, ktorá môže zachrániť mnohé životy
annn
TUKE, Pomoznemocnici.sk
  • Zdravotnému personálu na Slovensku už pomáhajú aj univerzity
  • Na viacerých pracoviskách Technickej univerzity v Košiciach momentálne prebieha tlač potrebných komponentov pre výrobu ochranných pomôcok pre naše zdravotnícke zariadenia
  • Univerzita vyzýva aj ďalšie pracoviská a jednotlivcov, ktorí majú potrebné vybavenie, aby sa pridali a pomohli tak ušľachtilej myšlienke, ktorá môže zachrániť mnohé životy

Slovenskí lekári, sestry, záchranári a vlastne úplne všetci v zdravotníctve bojujú nielen s vírusom Sars-Cov-2. Hlavný problém je akútny nedostatok zdravotníckych pomôcok, ktoré by ich mali dennodenne ochraňovať pri ich práci. 

Technická univerzita v Košiciach sa pridala k mnohým, ktorí chcú v tejto chvíli pomôcť a rozhodla sa načas pozastaviť výskum v niektorých svojich špecializovaných laboratóriách, aby sa jej výskumné sily mohli sústrediť na vývoj zariadení a materiálov, ktoré by mohli v tejto neľahkej dobe pomôcť.

Posted by Pomôž nemocnici on Monday, March 23, 2020

Pracovníci Strojníckej fakulty TUKE v spolupráci so spoločnosťou Biomedical Engineering a súčinnosťou firmy Q-MEDICAL, pripravili projekt pre výskum, výrobu a aplikáciu trvalých respirátorov určených na ochranu proti koronavírusu. 

„Na TUKE bolo zriadené inovačné centrum pre návrh a výrobu trvalých respirátorov a iných ochranných pomôcok pre boj s koronavírusom. Zapojením moderných technológií, 3D tlače, a vstrekovacích technológií naši výskumní pracovníci chcú aspoň takouto malou troškou prispieť a podporiť prácu zdravotníkov, občanov a zabezpečiť ich ochranou záchranu životov pacientov,“ povedal dekan Strojníckej fakulty profesor Jozef Živčák.

Technická univerzita v Košiciach podporuje iniciatívu https://pomoznemocnici.sk/ a momentálne na viacerých pracoviskách…

Posted by Technická univerzita v Košiciach on Monday, March 23, 2020

Taktiež Strojnícka fakulta prostredníctvom Katedry biomedicínskeho inžinierstva a merania zaškolila pracovníkov Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, pre prácu s termovíziou. Fakulta poskytla tomuto ústavu nakalibrovanú termovíznu kameru pre monitorovanie a selekciu pacientov priamo pri vstupe.

Vedenie VÚSCH, a. s. zriadilo pre účely triedenia pacientov "MIESTO PRVÉHO KONTAKTU" – filter pre pacientov na vstupe.

Posted by VÚSCH on Thursday, March 19, 2020

Vedenie VÚSCH okrem iného, zriadilo pre účely triedenia pacientov  takzvané Miesto prvého kontaktu. Ide o mobilný stan, v ktorom lekár a sestra odoberajú epidemiologickú anamnézu, posúdia klinický stav pacienta a zhodnotia potrebu vyšetrenia a hospitalizácie v budove.

Mladí Slováci pomáhajú vďaka 3D tlači

Na pomoc zdravotníckemu personálu prichádza projekt s názvom Pomoznemocnici.sk, za ktorým stojí skupina chalanov z Trnavy. Na 3D tlačiarňach vytvárajú ochranné štíty, ktoré ďalej distribuujú do nemocníc. Tie ich potrebujú doslova v niekoľkých tisícoch kusoch.

dialyza B.B. Partizánske.

Posted by Pomôž nemocnici on Tuesday, March 24, 2020

Keďže chalani spojili komunitu viac ako 50-tich 3D tlačiarov a zverejnili kompletný model, vedia tak vyrábať základné komponenty na viacerých miestach na Slovensku a samostatnú printovú miestnosť pripravujú aj v Trnave na Priemyselnej.

Aktuálne ľudia pomohli vďaka tomuto projektu vyzbierať celkovo viac ako 37-tisíc eur, čo umožňuje vyrobiť 7 500 kusov ochranných štítov. Aktuálne zdravotníci žiadajú o 12 800 ochranných štítov. Projekt beží 8 dní a zapojilo sa už vyše 150 ľudí. Denne sa podarí vyrobiť približne 500 štítov.

Zdroje: pomoznemocnici.sk, vusch.sk, TUKE

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá