Neekologický riad na festivaloch nahradia opakovane použiteľné poháre z bioplastu z dielne Slovákov

  • Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU, INCIEN a Nadácia Tesco sa spojili pre ekologickejšie Slovensko
  • Vďaka tejto spolupráci budú kompostovateľné poháre z dielne profesora Alexyho používané na niektorých slovenských festivaloch
  • Nahradia tak jednorazové riady, ktoré si organizátori festivalov objednávali doposiaľ
Nadácia Tesco
  • Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU, INCIEN a Nadácia Tesco sa spojili pre ekologickejšie Slovensko
  • Vďaka tejto spolupráci budú kompostovateľné poháre z dielne profesora Alexyho používané na niektorých slovenských festivaloch
  • Nahradia tak jednorazové riady, ktoré si organizátori festivalov objednávali doposiaľ

Inštitút pre cirkulárnu ekonomiku INCIEN sa pustil do spolupráce s Nadáciou Tesco. Výsledkom bude okrem iného aj predstavenie pilotného systému opakovane použiteľných pohárov z unikátneho bioplastu vytvoreného slovenským tímom profesora Alexyho zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. 

Táto iniciatíva pomôže znížiť množstvo jednorazových plastov na Slovensku.

„Domácnosti na Slovensku každoročne vyprodukujú viac ako 2 milióny ton komunálneho odpadu. Tento odpad nemizne niekde ,preč‘. 55 % končí na skládkach. Zároveň míňame prírodné zdroje, v mnohých prípadoch neobnoviteľné, aby sme vytvárali nové produkty, pričom produkujeme odpad, ktorý nevieme ďalej spracovať. Preto hľadáme riešenia, chceme zvyšovať environmentálne povedomie ľudí a povzbudiť ich k nižšej spotrebe jednorazových plastových výrobkov. Vďaka podpore Nadačného fondu Tesco sme zakúpili 1 000 kusov opakovane použiteľných pohárov NUATAN z unikátneho 100 % kompostovateľného materiálu Nonoilen, ktoré budeme zapožičiavať menším festivalom, firemným akciám a iným podujatiam,“ vysvetľuje v oficiálnom stanovisku Petra Csefalvayová z INCIEN.

EKOLÓGIA A PLASTY OKOLO NÁS ♻️♻️♻️Viete, čo sú to biodegradovateľné plasty? 🤔 Slovenský tím vedcov na čele s…

Gepostet von NOC VÝSKUMNÍKOV am Mittwoch, 18. September 2019

Veľkou výzvou pre väčšinu podujatí sa stali jednorazové poháre a riady. Je nesmierne dôležité nájsť k týmto produktom alternatívu. Ako prvé riešenie, pre ktoré sa niektoré podujatia rozhodli, sú jednorazové kompostovateľné riady, príbory a poháre, ktoré sú však stále jednorazovým riešením a často skončia aj tak ako komunálny odpad. Zároveň proces ich rozloženia v prírode môže byť problematický.

INCIEN tento rok spustí program opakovane použiteľných pohárov, ktoré si prevádzkovatelia podujatí môžu zakúpiť a používať ich opakovane ako zálohovateľné poháre.

Unikátny Slovenský patent kompletne biodegradabilný plast vyrobený z Nonoilenu. Plast, pri rozpade ktorého nevznikajú…

Gepostet von Strana práce am Mittwoch, 12. Juni 2019

NUATAN pohár je vytvorený z materiálu Nonoilen, ktorý je výsledkom dlhodobej spolupráce Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a komerčnej spoločnosti PANARA s.r.o.. 

Nonoilen (Non oil – bez ropy)  je bioplast, ktorý je unikátny tým, že je vyrobený z obnoviteľných materiálov a 100 % biodegradovateľný. Jeho výnimočnosť je práve v opakovanom využívaní a  v jeho odolnosti voči vysokej teplote, ktorá je až 100 stupňov. Preto je vhodný aj na horúce nápoje a je umývateľný v umývačkách riadu. Tento materiál je mimoriadne trvácny, pričom je však schopný biologického rozkladu formou kompostovania do 2 mesiacov bez zvyškových mikroplastov.

Gepostet von Crafting Plastics Studio am Sonntag, 17. November 2019

„V Tescu chceme zákazníkom prinášať kvalitné, zdravé a udržateľné produkty dostupné pre všetkých. Jedným z našich cieľov je preto nepoužívať viac obalov, než je absolútne nevyhnutné. Zároveň sme sa zaviazali, že do konca roka 2020 prestaneme v materiáloch obalov vlastných značiek používať nerecyklovateľné alebo ťažko recyklovateľné materiály, aby sme dosiahli, že do roku 2025 budú všetky obaly produktov vlastných značiek na 100 % recyklovateľné alebo opakovane použiteľné. Naším dlhodobým cieľom je však vybudovanie systému uzatvorenej recyklačnej slučky, čo bez partnerov ako INCIEN nedokážeme,“ hovorí Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku.

Zdroje: mojetesco.sk, INCIEN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech