Nemáte jedného mentora aj pre mňa?

  • Nič ľahšie ako si nájsť tips&tricks niekde na youtube alebo googli. Od koho však dostanete cennejšie rady a prezradí vám svoje tajomstvá ako človek, ktorý má osobné skúsenosti so situáciou, v ktorej sa práve nachádzate? Tu sme rovno aj pri probléme. KDE DOKELU TAKÉHO ČLOVEKA NÁJDEM?
image_1409729640.jpeg
  • Nič ľahšie ako si nájsť tips&tricks niekde na youtube alebo googli. Od koho však dostanete cennejšie rady a prezradí vám svoje tajomstvá ako človek, ktorý má osobné skúsenosti so situáciou, v ktorej sa práve nachádzate? Tu sme rovno aj pri probléme. KDE DOKELU TAKÉHO ČLOVEKA NÁJDEM?

 

Asi nemusím spomínať, aké je dôležité mať v biznise po boku toho správneho človeka. Či už to je spoluzakladateľ, spoločník, biznis partner alebo v neposlednom rade MENTOR. Ako mal Luke Skywalker Yodu alebo Ninja korytnačky Splintera, je mentor presne osobou, ktorá vám bude vedieť poradiť s vaším podnikaním, či už vo forme rady, osobnej skúsenosti alebo kontaktov. Veľa krát je mentor práve tou osobou, ktorá vám ukáže ten správny smer vášho budúceho podnikania tým, že vám dodá potrebné sebavedomie.

V poslednom zamestnaní som mal skvelých dvoch šéfov, ktorí mi pomohli vo veľa veciach a pritom boli z úplne iného oboru, v akom sa hýbem teraz. Dôveru, ktorú som od nich dostal, prebudila vo mne neuveriteľnú energiu a sebadôveru. Rýchlo som pochopil, že biznis nie je len o vedomostiach a šikovnosti. Minimálne na ten istý schodík by som posadil aj vzťahy. Vzťahy s biznis partnermi, s okolitým prostredím, so zamestnancami… Pre mňa to bola nezaplatiteľná skúsenosť využiteľná aj v  budúcnosti. 

 

Ako nájsť toho správneho mentora?:

Spomínal som, že bývalí šéf je vhodnou osobou, ktorú by ste si mohli nájsť ako adekvátneho mentora. Samozrejme, len ak máte s nim dobrý VZŤAH. Okrem mňa mal napríklad aj zakladateľ Foursquaru Dennis Crowley skvelého mentora v osobe svojho bývalého šéfa Kenna Allarda. Keďže Ken už dobre poznal Dennisa a aj jeho spôsob rozmýšľania, pomohol mu rozbehnúť Foursquare tým, že mu dal neoceniteľné rady a feedback. Práve jeho osobné skúsenosti, či už dobré alebo zlé a možnosť komunikovať s nim o všetkom podstatnom, môže byť pre váš život úplný gamechanger. 

 

Dennis Crowley a Ken Allerd

 

Mentorom Marka Zuckerberga bol Sean Parker (ak to môžem takto povedať). Okrem toho bol aj niečím oveľa viac. Pre Marka bol totiž idolom, ku ktorému cítil rešpekt a úctu. Parker si uvedomil svoje chyby pri Plaxe (Parkerov startup), a tu naučil Zuckerberga, aké je dôležité správne „hospodárenie“ so sharmi v spoločnosti.

 

Mark a Sean

 

Marissa Mayer CEO Yahoo mala celkom zaujímavých mentorov a to konkrétne Larry Page, Sergey Brin, Eric Schmidt – trojica, ktorú asi netreba predstavovať.

 

Zaveďte si pravidelné stretnutia:

Pravidelné stretnutia vám pomôžu vybudovať dôveru vo vašom vzťahu s mentorom. Nepodceňujte to! Aj keď to je možno trocha oldschool, ale ja si beriem vždy papier a pero ak sa mám stretnúť s niekým ako je mentor. Vždy sa snažím si zapísať veci, ktoré obzvlášť zarezonovali v mojej hlave. Najradšej mám tie momenty, keď si v duchu poviem: „Prečo toto dokelu nenapadlo mňa“. Práve odlišný uhol pohľadu je to, čo hľadáte. 

Na týchto stretnutiach si preberte ako pokračuje váš progres. Ak nenapredujete tak, ako ste plánovali, treba zistiť prečo! Vždy je lepšie mať viacej mentorov, to zabezpečí objektívnosť.

 Marc Benioff a Larry Ellison

 

Buďte otvorený, ale nebojte sa stáť si za svojím:

Ak dôverujete svojmu mentorovi, buďte otvorený. Vzťah bez dôvery, nie je vzťahom, tak ako v láske, tak aj v biznise. Vaše stretnutia majú byť podnetné a prínosné. Asi nebude prínosným hodina prikyvovania pri káve. Ale práve debata vás podmieni argumentovať a brániť vaše nápady. Preto sa nebojte pýtať niekedy aj priame a možno nie úplne príjemné otázky. Verte, či nie, ale ani mentor nemá vždy pravdu. Koniec koncov, je rozhodnutie aj tak vždy na vás. 

 

Take it outside

Najlepší spôsob ako vidieť vášho mentora v akcii. Myslím tým to, že choďte s mentorom na konferenciu, kde bude prednášať alebo ho len niekde jeden deň sprevádzajte. Pozrite sa ako sa správa v reálnom živote. Všetci potrebujeme v živote nejaký idol, osobu ktorou by sme chceli byť. Cieľom však nie je stať sa niekoho kópiou, ale zobrať si jeho pozitívne vlastnosti a prispôsobiť ich vašej osobnosti – nie strojené pózovanie. 

 

 Zdroj: businessinsider.com, thenextweb.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech