Nemecko ponúka parádnu podporu na elektromobily. Ako sme na tom na Slovensku?

  • Nemecko schválilo zákon, podľa ktorého získa do roku 2019 každý, kto si kúpi elektromobil dotáciu až 4000 eur a každý nový vlastník hybridného vozidla 3000 eur.
gallery-3
  • Nemecko schválilo zákon, podľa ktorého získa do roku 2019 každý, kto si kúpi elektromobil dotáciu až 4000 eur a každý nový vlastník hybridného vozidla 3000 eur.

Nemecko chce takto dostať na svoje cesty milión elektromobilov. Takýto počet by na Slovensku znamenal, že by viac ako tretina áut bola „čistých“. Nemecko je teda jednou z krajín, ktorá reaguje na trend a ponúka štedrú podporu. Dá sa očakávať, že po predstavení Tesla Model 3 sa do 2 rokov objaví na Slovensku o pár desiatok až stoviek elektromobilov viac.

Japonsko ponúka dotáciu na elektromobil vo výške 7800 eur, vďaka čomu sa idú ľudia za elektromobilmi zblázniť. V Rakúsku štát preplatí 30% z ceny auta. V USA je dotácia 5000 eur.

tesla-model-3-front-1200x900

foto: forbes.com

Čo ale ponúka Slovensko v rámci dotácií?

Takmer nič.

Napriek tomu, že trend už roky masívne stúpa a že o tom neustále nahlas rozprávame, nič sa nemení. Skutočne, ak si kúpiš elektromobil, nedostaneš od štátu ani cent. Ministerstvo hospodárstva sľubuje zmenu už dlho, no stále stagnujeme.

Minulý rok sa prijala stratégia na podporu elektromobilov, v ktorej sa sľúbilo rozšírenie siete nabíjacích staníc a plánované odpustenie poplatkov spojených s prevádzkou elektrických automobilov ( Dane z motorových vozidiel alebo registračný poplatok. Pre podnikateľov sa plánovala možnosť zrýchlených odpisov elektrických vozidiel a nabíjacích staníc. Príspevok na kúpu elektromobilu sa však nespomenul a zatiaľ ani neobjavil.

Čo môžeme pre zmenu urobiť my? Asi nič, snáď len to, čo doteraz. Vyvíjať nátlak a dúfať. Ešte šťastie, že motivácia pri kúpe elektromobilu je často úplne iná, ako len dotácia od štátu. Ak to však môže niekoho presvedčiť, tak netuším, na čo ešte čakáme.

titulná foto: teslamotors.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech