Nenechaj si ujsť víkendové vesmírne divadlo. Výnimočnú „zelenú kométu“ uvidíš voľným okom

  • Kométu Nishimura objavili iba pred mesiacom
  • Už tento víkend ju budeš môcť pozorovať voľným okom
Ďalekohľad a zelená kométa
Ilustračný obrázok, Pixabay/sweetlouise, Flickr/NASA's Marshall Space Flight Center
  • Kométu Nishimura objavili iba pred mesiacom
  • Už tento víkend ju budeš môcť pozorovať voľným okom

V našom článku sme ťa informovali o vzácnej jasnej kométe, ktorá zaplavila sociálne siete. Iba pred mesiacom ju objavil japonský nadšenec astronómie Hideo Nishimura z mesta Kakegawa, ktorého meno aj nesie. Práve táto kométa by mala byť už tento víkend viditeľná voľným okom.

Ako uviedol Nicolas Biver z parížskeho observatória, ide o zriedkavý jav. Podľa jeho slov kométy zvyčajne nedosiahnu svoj vrchol viditeľnosti tak skoro po objavení. 

„Väčšina z nich je objavená mesiace, dokonca roky predtým, ako prejdú najbližšie k Slnku,“ povedal pre agentúru AFP.

Podmienky na pozorovanie kométy

Ako uvádza portál Science Alert, kométa Nishimura, ktorá nesie vedecký názov C/2023 P1, prejde najbližšie k Slnku 17. septembra. Potom prejde neškodne okolo Zeme vo vzdialenosti 125 miliónov kilometrov. 

Najľahšie však bude pre pozorovateľov hviezd kométu vidieť už túto sobotu a nedeľu, a to hlavne na severnej pologuli. 

„Najlepšie je pozrieť sa na oblohu pred východom slnka severovýchodným smerom naľavo od Venuše, na jasnej oblohe, bez znečistenia,“ ujasnil Biver.

Vesmírne divadlo si bez problémov môžu vychutnať aj ľudia s bežným ďalekohľadom. Ak to ale podmienky umožnia, kométu budeš môcť pozorovať aj voľným okom.

Zaujímavosťou je, že chvost kométy Nishimura je nazelenalý. Dôvodom je, že toto vesmírne teleso obsahuje podľa Bivera „viac plynu ako prachu“.

Kométu objavil už po tretíkrát

Túto novú kométu zbadal Hideo Nishimura, keď už prekročila obežnú dráhu Zeme, a to ešte predtým, než ju zaznamenali akékoľvek automatizované systémy. 

Je to už tretíkrát, čo pán Nishimura objavil kométu. Predtým našiel kométy s názvami Comet Nakamura-Nishimura-Machholz (C/1994 N1) a Comet Nishimura (C/2021 O1).

Pri nájdení sa kométa nachádzala v súhvezdí Blížencov a jej slabé svetlo malo jas +10,4. To je približne 40-krát slabšie než hviezda, ktorú by sme sotva videli na oblohe voľným okom.

Vráti sa až okolo roku 2317

Dan Green z Central Bureau for Astronomical Telegrams porozprával portálu Space.com o kométe Nishimura a o tom, aká by mohla byť jej budúcnosť.

„Nemyslím si, že by to bolo až také zlé,“ povedal. „Vyzerá to, že ide skôr o kométu, ktorá emituje veľa plynu a veľmi málo prachu.“

Táto rozdielnosť medzi kométami, ktoré sú plné prachu a takzvanými plynnými kométami, je dôležitá. Kométy s prachom majú svetlý hlavný útvar a svetlý chvost, ktorý vzniká vďaka odrážaniu slnečného svetla od prachu.

kométa
zdroj: Unsplash/Chris Henry

Na druhej strane, kométy, ktoré svietia vďaka žiarivým plynovým látkam, svietia slabšie a majú dlhý, slabý chvost, ktorý je ťažko viditeľný bez ďalekohľadu.

V konečnom dôsledku je kométa Nishimura pre nás nová, ale v našom slnečnom systéme nie je ničím novým. Jej obežná dráha naznačuje, že na obeh okolo Slnka potrebuje približne 294 rokov a pravdepodobne prešla cez vnútornú časť slnečnej sústavy nespočetnekrát. Možno nám prinesie ešte pôsobivejší výkon, keď sa vráti okolo roku 2317.

Supermesiac

Ako sme ťa informovali, koncom augusta sa na oblohe objavilo ďalšie výnimočné nebeské divadlo. Bol to „modrý mesiac“, ktorý ak si nestihol, budeš musieť teraz čakať celé roky. Odhaduje sa, že podobná udalosť by sa mala udiať až o dekádu. Dochádza k nemu vtedy, keď sa v rámci jedného mesiaca objavia na oblohe dva „supersplny“.

Supermesiac znamená, že mesiac sa javí väčší a svetlejší ako obvykle. To sa deje preto, že mesiac prichádza bližšie k Zemi vo svojej orbite. Normálne vidíme spln približne raz za mesiac. Ale supermesiac je ako bonus. Je to ako vidieť väčšiu, žiarivejšiu verziu mesiaca na oblohe.

Naposledy sme videli supermodrý mesiac 31. januára 2018. A hádaj čo? Ďalší neuvidíme až do 31. januára 2037. 

Zdroje: Science Alert, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá