Neurológ pre Startitup objasnil „molekulu motivácie a túžby“. Obľúbený týždenný digital detox nestačí

  • Technológie denne ovplyvňujú náš mozog v rôznych smeroch
  • Dokážeš si ešte predstaviť návrat do starých čias pred internetom?
Ilustračná snímka, Freepik/dcstudio
  • Technológie denne ovplyvňujú náš mozog v rôznych smeroch
  • Dokážeš si ešte predstaviť návrat do starých čias pred internetom?

Premýšľaš občas nad tým, ako online život ovplyvnil ten skutočný? Dokážeme o pár rokov ešte vôbec rozlíšiť skutočnú realitu od tej virtuálnej? Ako na náš mozog pôsobí modré svetlo z obrazoviek a aký má vplyv na fyzický a mentálny vývoj detí, ktoré sa do obrazoviek pozerajú od prvých dní svojho života? 

MUDr. Martin Karlík, PhD., je neurológ, ktorý nám zodpovedal množstvo otázok na tému Akým spôsobom technológie ovplyvňujú a menia naše mozgy. Prezradil nám, aké sú dlhodobé zdravotné riziká pri nadmernom používaní technológií pre dospelých aj deti.

Tiež nám odporučil, koľko by mal ideálne trvať digitálny detox, ako si udržať zdravú hladinu dopamínu, a povedal aj to, čo bude podľa neho do budúcna najväčšou výzvou neurológie.

  • Ako sa vplyvom technológií mení ľudský mozog
  • Ako technológie ovplyvňujú mozog dieťaťa
  • Koľko by mal optimálne trvať digitálny detox
  • Ako si môžeme udržať zdravú hladinu dopamínu v dobe presýtenej informáciami

Je všeobecne známe, že modré svetlo z obrazoviek, ktoré je každodennou súčasťou nášho života, ovplyvňuje spánkový cyklus. Ako však modré svetlo pôsobí celkovo na náš mozog, na schopnosť učenia či pamäte?

Modré svetlo má vlnovú dĺžku približne 415 až 495 nanometrov a na škále viditeľnosti je pred ultrafialovým. Poznáme ho ako studené biele svetlo, ktorého zdrojom sú kompaktné žiarovky, LED svetlá, ako aj LCD obrazovky z mobilov, tabletov a počítačov.

Aj vďaka modrému svetlu naše telo rozoznáva deň a noc, produkuje hormón melatonín, ktorý zásadne ovplyvňuje náš spánok a cirkadiánny rytmus (pozn. red.: ide o spánkový cyklus). V primeraných dávkach, a najmä ak pochádza z prirodzených zdrojov, má modré svetlo pozitívny vplyv na udržiavanie pozornosti, pamäte a dokonca aj na proces učenia.

Problém nastáva, ak smartfóny a iné obrazovky používame nadmerne. Cítime sa potom unavenejší, môže sa dostaviť syndróm suchého oka, bolesti hlavy a ťažkosti so spánkom. 

Papua (2)
zdroj: Unsplash/Milad Fakurian

Aké sú najväčšie riziká pre psychiku človeka pri nadmernom používaní telefónov? Ako sociálne siete a médiá zmenili naše vnímanie seba samých?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá