„Nezabúdajte na nás, prosím,“ hovorí ukrajinská futbalová legenda Andrej Ševčenko o vojne v jeho krajine

  • Ševčenko sa snaží pomôcť Ukrajine od začiatku vojny
  • Využíva platformy na zvýšenie povedomia a vyzbieranie finančných prostriedkov pre svoju vlasť
sevcenko s tymoscukom futbal
Bývalý ukrajinský futbalista Andrej Ševčenko (na snímke úplne vpravo), TASR/AP/Andreea Alexandru
  • Ševčenko sa snaží pomôcť Ukrajine od začiatku vojny
  • Využíva platformy na zvýšenie povedomia a vyzbieranie finančných prostriedkov pre svoju vlasť

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nemusí zdať pravdivé, šport a politika spolu často dosť úzko súvisia. Stačí spomenúť Olympijské hry v roku 1936 v nemeckom Berlíne, ktoré Adolf Hitler využil na propagáciu svoju režimu, avšak zároveň dostal aj tvrdý úder pod pás, pretože hviezdou tejto olympiády sa stal atlét čiernej pleti menom Jesse Owens.

Ďalším príkladom prepojenia športu a politiky sú 80. roky minulého storočia, kedy sa po sovietskom útoku na Afganistan v roku 1979 americkí športovci odmietli zúčastniť OH v Moskve v roku 1980 a rovnakou mincou odpovedali sovietski športovci na nadchádzajúcej olympiáde v roku 1984, ktorá sa konala v americkom Los Angeles.

Súvislosť medzi športom a politikou sa v plnej miere ukazuje aj v už takmer pol roka trvajúcom konflikte u našich východných susedov. Ako sme ťa už v našich článkoch informovali, viacerí súčasní športovci alebo tí, ktorých už športovú kariéru zavesili na klinec, sa k vojne nielenže verejne vyjadrujú, ale mnohí z nich sa do nej aj aktívne zapojili.

Za všetkých je nutné vyzdvihnúť bratov Vitalija a Vladimira Kličkovcov. Najnovším príkladom je pravdepodobne najlepší futbalista ukrajinskej histórie Andrej Ševčenko, ktorý, ako poznamenáva CNN, sa snaží svojej vlasti pomáhať od začiatku vojny.

Pomáha od začiatku konfliktu

Pehal News pripomína, že bývalá hviezda takých futbalových veľkoklubov ako AC Miláno, Chelsea Londýn či Dynama Kyjev a ešte donedávna tréner ukrajinskej reprezentácie Andrej Ševčenko sa snaží pomôcť svojej vlasti od 24. februára, teda od dňa, ktorý zásadným spôsobom zmenil život každého z nás.

Počas celého polroka využíva svoje platformy na zvýšenie povedomia a vyzbieranie finančných prostriedkov pre svoju milovanú vlasť. Samotný Ševčenko pre portál World Spies uviedol, že šport plní vážnu funkciu pri spájaní ľudí na podporu jeho národa.

„Osobne to je pre mňa veľmi ťažké. Stále cítim frustráciu z toho, čo sa stalo. Niekedy som sa pýtal tú istú otázku a nevedel som nájsť odpoveď, ale teraz máme iba jeden smer. Musíme vyhrať túto vojnu a začať s obnovou krajiny,“ cituje 45-ročného Ševčenka CTV News.

Ševčenko a tenisová hviezda Elina Svitolinová boli menovaní za veľvyslancov UNITED24, spoločnosti organizovanej ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským s cieľom nasmerovať dary na vojnové úsilie. Táto iniciatíva zatiaľ vyzbierala takmer 164 miliónov eur, ale zámerom je získať ešte oveľa viac.

Potrebujeme vašu pomoc, odkazuje

„Odkaz je úplne jasný. Od začiatku vojny potrebuje Ukrajina obrovskú pomoc. Som tu ako súčasť platformy UNITED24, aby som priniesol osvetu a hovoril o vojne, aby som sa pokúsil nájsť prostriedky na humanitárnu a zdravotnú pomoc, pretože to je to, čo Ukrajina v tejto chvíli potrebuje. Potrebujeme určitú podporu, aby sme mohli pokračovať v našej budúcnosti, nezávislosti a našej demokratickej ceste,“ povedal Ševčenko pre CNN s tým, že je v pravidelnom styku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Futbalová legenda našich východných susedov len nedávno navštívila Poľsko, kde sa okrem iných stretol aj s ukrajinskými deťmi, ktorých v Poľsku čaká nejasný osud utečencov.

Ševčenko zároveň vyzdvihol ďalších dvoch skvelých športovcov, futbalistu Roberta Lewandovského a tenistku Igu Swiatekovú, ktorí sa taktiež svojou troškou prispieť k rozšíreniu povedomia o vojne.

„V súčasnosti sú športovci ikonami pre mladšiu generáciu. Pre ľudí je veľmi dôležité zaujať stanovisko proti vojne, vyslať posolstvo do celého sveta, aby boli proti vojne a podporovali mier na Ukrajine. Netreba zabúdať na to, čo sa deje na Ukrajine. Rusi pokračujú v bombardovaní a vojna sa nikdy nezastaví. Potrebujeme neuveriteľnú podporu zo sveta. Prosím, nezabúdajte na nás. Potrebujeme vašu pomoc,“ apeloval Ševčenko na celý svet, píše World Spies.

Zdroje: CNN, Pehal News, World Spies, CTV News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá