Niektorí očkovaní ľudia hlásia, že sa im urobil pásový opar. Vedci teraz skúmajú, či to súvisí s vakcínou

  • Izraelskí vedci našli nový možný vedľajší účinok po očkovaní
  • Podľa nich sa u niektorých ľudí vyvinul pásový opar, sú však potrebné ďalšie výskumy
očkovanie
Pixabay/ Engin Akyurt, TASR/AP,Michael Kappeler
  • Izraelskí vedci našli nový možný vedľajší účinok po očkovaní
  • Podľa nich sa u niektorých ľudí vyvinul pásový opar, sú však potrebné ďalšie výskumy

Izraelskí vedci zistili, že existuje spojitosť medzi koronavírusom a výskytom pásového oparu. Je to vírusové infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje nepríjemnými ťažkosťami v podobe bolesti a kožnej vyrážky. Informoval o tom The Jerusalem Post.

Nová štúdia zverejnená tento mesiac vedcami z lekárskeho centra Sourasky Medical Center a Carmel Medical Center v Haife zistila, že riziko vzniku infekcie herpesu po očkovaní koronavírusom u ľudí s autoimunitnými zápalovými reumatickými chorobami stúpa.

„V tejto chvíli nemôžeme povedať, že príčinou je očkovacia látka. Môžeme len povedať, že u niektorých pacientov je spúšťačom,“ povedala pre The Jerusalem Post vedúca pracovníčka oddelenia reumatológie doktorka Victoria Furerová.

Vírus pásového oparu totiž dokáže v organizme prežívať celé roky bez akéhokoľvek prejavu. Majú ho všetci ľudia, ktorí v minulosti prekonali ovčie kiahne. Ochorenie totiž spôsobuje rovnaký vírus.

Ultimátna vakcína na všetky mutácie príde už v septembri. Má ochrániť svet pred lockdownmi

Existuje spojitosť?

Štúdie sa zúčastnilo 491 ľudí s reumatoidnou artritídou alebo príbuznými poruchami, ktorí dostali vakcínu. Pásový opar sa objavil iba u šiestich. Päť dostalo infekciu po prvej dávke vakcíny proti Covidu od spoločnosti Pfizer/BioNTech, zvyšný jeden človek po druhej dávke očkovaní.

Po tom, čo vedci vydali štúdiu, sa im ozvali ľudia z celého sveta, u ktorých sa pásový opar vyskytol po podaní vakcíny. „To nasvedčuje tomu, že určitá spojitosť existuje,“ dodala Furerová.

Pásový opar podľa nej môže prejaviť u všetkých vekových kategóriách. Častejšie sa však objavuje u ľudí, ktorí majú viac ako 50 rokov. Odkedy bol článok v polovici apríla publikovaný v odbornom časopise Rheumatology journal, ozývajú sa jej pacienti z celého sveta, ktorým sa po očkovaní urobil pásový opar.

zdroj: Unplash/engin akyurt, TASR/AP, Virginia Mayo

 

„Je možné, že tu môže byť nejaká súvislosť, a preto sa infekcia vytvára,“ upozorňuje doktorka. Vedci ale ani tak v štúdii nenastavili jednoznačnú spojitosť medzi vznikom pásového oparu a vakcínou.

Potrebné sú ďalšie vyšetrenia

Lekárka uviedla, že bude potrebné vykonať ďalšie vyšetrenia a štúdie. The Berkshire Eagle informoval, že čísla boli príliš nízke a do výskumu sa navyše nezapojili pacienti bez reumatoidnej artritídy.

Veríš, že očkovanie pomôže a život sa vráti do normálu?

Furerová uviedla, že ľudia s autoimunitnými a reumatickými chorobami by mohli prípadnému riziku výskytu pásového oparu zabrániť tak, že predtým by sa nechali zaočkovať proti herpesu, a to skôr, ako si nechajú pichnúť vakcínu proti Covidu. „Nemali by sme ľudí strašiť. Celkovým posolstvom je, aby sa ľudia nechali zaočkovať. Je len dôležité si riziká uvedomovať,“ dodala Furerová.

Odborník na infekčné ochorenia na Vanderbiltovej univerzite v Nashville doktor William Schaffner povedal, že žiadne americké správy o vedľajších účinkoch vakcín zatiaľ nepreukázali vyššie riziko výskytu pásového oparu u ľudí, ktorí dostali vakcínu proti Covidu.

U starších ľudí a tých, ktorí majú oslabenú imunitu, je podľa neho všeobecne vyššie riziko vzniku pásového oparu. „Dôležité je nechať zaočkovať starších dospelých. To je totiž populácia, u ktorej je výskyt pásového oparu najčastejší,“ doplnil Schaffner.

Ako sa prejavuje pasový opar?

Podľa Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva pásový opar začína podobne ako mnohé iné ochorenia – únavou, malátnosťou, horúčkou. Nasledujú pocity pálenia, svrbenia, zvláštnych vnemov na koži – pichania či brnenia, prípadne nadmernej citlivosti.

Vyrážky si všimnete po dvoch dňoch, no v niektorých prípadoch až po troch týždňoch trvania vyššie uvedených príznakov. Najčastejšie sú na trupe, menej často na tvári či iných častiach tela.

Zdroje: The Jerusalem Post, Rheumatology journal, The Berkshire Eagle, SSVPL

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá