Niektorých Slovákov prekvapí pohľad na výplatné pásky, uvidia tam úplne iné sumy

  • Spolu s rastom vymeriavacieho základu išla nahor aj sadzba poistného
  • Povinnosť platiť aspoň minimálny odvod sa nevzťahuje na poistencov, ktorí sú poistencami štátu
Na snímke je notebook, muž pracujúci v ekonomike
Ilustračné foto, Sipmson33/Canva
  • Spolu s rastom vymeriavacieho základu išla nahor aj sadzba poistného
  • Povinnosť platiť aspoň minimálny odvod sa nevzťahuje na poistencov, ktorí sú poistencami štátu

Od začiatku roku 2023 sa pre zamestnancov zaviedol minimálny preddavok na zdravotné poistenie. Najnižší možný vymeriavací základ na jeho výpočet je vo výške životného minima pre plnoletú osobu platnej k 1. januáru.

Keďže suma životného minima stúpla z 234,42 eura na 268,88 eura, na rok 2024 sa zvýšil aj minimálny preddavok pre zamestnanca. Zmenu Slováci uvidia na svojich výplatných páskach.

Spolu s rastom vymeriavacieho základu však išla v tomto prípade nahor aj sadzba poistného. Vláda Roberta Fica totiž v rámci konsolidačného balíčka zvýšila sadzbu poistného pre zamestnávateľa z 10 % na 11 % a sadzbu poistného pre samostatne zárobkovo činnú osobu zo 14 % na 15 %.

Hoci sadzba poistného pre zamestnanca zostala na úrovni 4 %, pri minimálnom odvode sa na zamestnanca vzťahuje aj sadzba pre jeho zamestnávateľa. Zamestnanec tak musí od začiatku tohto roka platiť minimálny preddavok pri 15-percentnej sadzbe, kým vlani to bolo pri 14-percentnej sadzbe.

V minulom roku minimálny mesačný preddavok zamestnanca dosahoval 32,81 eura, čo bolo 14 % zo sumy 234,42 eura. Od začiatku tohto roka ide o sumu 40,32 eura, čo je 15 % z čiastky 268,88 eura. Ak by vypočítaný odvod poistného nedosiahol túto minimálnu výšku, zamestnanec musí doplatiť sumu rozdielu, vrátane rozdielu v odvode zamestnávateľa.

Zamestnanci do konca roka 2022 na rozdiel od samostatne zárobkovo činných osôb a dobrovoľne nezamestnaných nemali zákonom určený minimálny vymeriavací základ. Zamestnancovi stačil akýkoľvek čiastkový úväzok na to, aby uhrádzal poistné na verejné zdravotné poistenie zo sumy reálne vyplatenej z tohto úväzku.

Uzatvárali sa „špekulatívne“ zmluvy

Podľa ministerstva zdravotníctva sa tak špekulatívne uzatvárali pracovné pomery napríklad na desatinový pracovný úväzok, vďaka čomu tieto osoby platili mesačne poistné na úrovni niekoľko eur a mali zabezpečené verejné zdravotné poistenie v plnom rozsahu. Ak by pritom boli dobrovoľne nezamestnaní, boli by povinní platiť poistné na úrovni minimálnej výšky odvodu pre dobrovoľne nezamestnaných, čo je pre tento rok suma 97,80 eura.

„Týmto opatrením nebudú postihnuté osoby v pracovnom pomere s príjmom vyšším, ako je životné minimum, osoby s nižšími príjmami si však budú musieť doplatiť poistné do tejto výšky,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Povinnosť doplatku sa týka iba zamestnanca, odvodová povinnosť zamestnávateľa z dôvodu nezvyšovania ceny práce zostala nezmenená.

Povinnosť platiť aspoň minimálny odvod sa nevzťahuje na poistencov, ktorí sú zároveň poistencami štátu. Ide napríklad o dôchodcov, osoby evidované na úrade práce či osoby poberajúce dávku v hmotnej núdzi.

Nezabudni na dôležitú povinnosť, ostáva už len pár dní

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: SITA, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá