Chorvátska obec predáva domy za 13 centov. Kúpiť si ich môžu aj Slováci

  • Záujemcovia o nové bývanie musia, samozrejme, spĺňať niekoľko podmienok
  • Chorvátska obec Legrad sa snaží zvýšiť počet obyvateľov
Na snímke je chorvátska dedina a sťahovacie auto
Ilustračný obrázok, Unsplash/Cat Bassano, Théo Dorp
  • Záujemcovia o nové bývanie musia, samozrejme, spĺňať niekoľko podmienok
  • Chorvátska obec Legrad sa snaží zvýšiť počet obyvateľov

Získať dom doslova za pár centov sa v dnešnej dobe môže javiť ako nereálne. To však nie je úplne pravda. Ako totiž uvádza chorvátsky web Danica, chorvátska obec Legrad sa snaží zvýšiť počet obyvateľov tým, že domy ponúka za približne 13 centov. 

Ide o obec, ktorá sa nachádza na chorvátsko-maďarskom pohraničí. Nebýva v nej ani 2 500 ľudí. 

Záujemcovia o nové bývanie musia, samozrejme, spĺňať niekoľko podmienok. Dom môže získať pár do 45 rokov. Okrem toho je podmienkou aj čistý register trestov a skutočnosť, že táto dvojica nemá vyriešenú situáciu s bývaním.

Svoje bodové konto si môžu navýšiť aj ľudia pracujúci v oblasti, ktorá trpí nedostatkom zamestnancov. V prípade chorvátska môže ísť napríklad o zdravotníkov. Body navyše však získajú aj ľudia, ktorí majú deti.

Ivan Sabolič, starosta tejto malej obce, uviedol, že opatrenie na demografické oživenie do obce už pritiahlo niekoľko mladých rodín. Zaujímavosťou je, že nejde iba o ľudí zo zahraničia. Táto možnosť totiž zaujala aj ľudí, ktorí až do sťahovania bývali na krásnom jadranskom pobreží. 

Ak sa presťahuješ, niektoré mestá ti za to zaplatia

V poslednom období sa európske mestá snažia zaujať nových obyvateľov prostredníctvom rôznych iniciatív. Jedným z najaktuálnejších trendov je poskytovanie finančných odmien pre jednotlivcov, ktorí sa rozhodnú presťahovať do konkrétneho mesta.

Tento prístup sa osvedčil ako veľmi efektívny nielen pri získavaní nových obyvateľov, ale aj pri podpore miestneho hospodárstva a kultúry. Výzvam v týchto oblastiach najviac čelí vidiecke prostredie, kde obyvatelia starnú a mladí ľudia hľadajú životné a pracovné príležitosti v mestách.

Rôzne európske mestá už pomocou finančných stimulov pre nových obyvateľov získali pozornosť verejnosti a zvýšili svoju atraktivitu pre tých, ktorí hľadajú nové možnosti v živote. Prinášame ti prehľad niektorých miest v Európe, ktoré sa rozhodli poskytnúť finančnú odmenu pre tých, ktorí sa tam rozhodnú presťahovať sa, uvádza portál Euronews.

Ponga je malebným a historickým mestom situovaným v provincii Astúria na severe Španielska. Toto mestečko je obklopené nádherným horským prostredím s hojnými zelenými plochami a horskými vrcholmi v okolí.

Známe je pre svoju dobre zachovanú architektúru, s množstvom kamenných budov a domov v tradičnom štýle astúrskej architektúry. Okrem toho sa stalo obľúbeným miestom pre turistov, ktorí hľadajú oddych. Ponga je obklopená prírodnými kúpeľmi a termálnymi prameňmi, ktoré poskytujú možnosti relaxácie a liečebných procedúr.

Toto mestečko so 600 obyvateľmi ponúka britským občanom sumu 2 971 eur, aby sa tam presťahovali. Táto rovnaká suma je tiež poskytnutá za každé dieťa narodené v meste. Všetci záujemcovia však musia súhlasiť so záväzkom žiť v Ponge najmenej päť rokov, aby mohli využiť túto ponuku.

15-tisíc eur za život na Sardínii

Podľa informácií portálu Forbes ponúkal slávny taliansky ostrov Sardínia ľuďom 15 000 eur, aby sa tam presťahovali. Toto stredomorské prostredie je známe svojimi piesočnatými plážami, azúrovou oblohou a tyrkysovými vodami.

Vzhľadom na to, že mladí miestni ľudia opúšťajú Sardíniu v hľadaní lepších príležitostí v zahraničí, vláda vytvorila grant, ktorým chce motivovať nových obyvateľov.

Vláda alokovala na tento grant pôsobivú sumu 45 miliónov eur, ktorá postačí na poskytnutie až 3 000 jednotlivých grantov. Aby si však bol oprávnený k získaniu grantu, musíš sa presťahovať do niektorej z obcí na Sardínii, ktorá má menej ako 3 000 obyvateľov.

Peniaze, ktoré dostaneš, by si mal využiť na kúpu alebo rekonštrukciu domu. Dôležité je však vedieť, že grant nemôže pokryť viac ako polovicu celkových nákladov na rekonštrukciu alebo dom, čo v niektorých prípadoch môže znížiť sumu grantu 15 000 eur.

Príjemcovia tejto ponuky musia tiež žiť na plný úväzok v jednej z obcí na Sardínii a musia sa registrovať na trvalý pobyt do 18 mesiacov od ich príchodu na ostrov.

Zdroje: Danica.hr, Forbes, Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá