Nočná mora startupu – zamestnanec zmazal celú databázu

  • Gliffy, populárna appka pre online diagramy, zažila tento víkend nočnú moru každého startupu. Jeden z členov tímu omylom vymazal celú databázu produkcie. Celé zle.
maxresdefault (2)
  • Gliffy, populárna appka pre online diagramy, zažila tento víkend nočnú moru každého startupu. Jeden z členov tímu omylom vymazal celú databázu produkcie. Celé zle.

Začalo to úplne nevinne, tím našiel problém v jednom z backup systémov a poznačili si task, že ho treba vyriešiť. Keď admin začal pracovať na probléme, nechtiac vymazal celú databázu produkcie spoločnosti, ktorá bola pilierom systému. Znefunkčnil tým celú službu a uživatelia nedostávali ich dáta ani grafy.

Toto už sa stalo asi každému, kto pracuje ako developer, alebo softvérový inžinier, ale asi nie až v takejto miere.

twitter

foto: twitter.com

Našťastie mala  spoločnosť backupy celej tejto databázy. Snažili sa o restore dát hneď, ako zistili problém. Išlo ale o obrovské množstvo dát, ktoré potrebovali nahodiť. Celá táto situácia sa začala 21 Marca a skončila sa približne pred jedným dňom. Najväčším problémom na tomto celom bolo, že dáta a grafy ich klientov ukladali ako cloud. Keď to padlo, nikto sa k nim nevedel tri dni dostať.

screen

foto: twitter.com

Toto je jedna z nástrah pre startupy, o ktorej síce každý z členov tímu vie, ale nikto si ju nepripúšťa. Náprava katastrofy, akou bolo postihnuté Gliffy potom trvá niekoľkonásobne dlhšie, ako keby sa vyhradil nejaký čas na prípravu na situáciu „ktorá sa nám určite nestane“. Ide o to, aby systém nevypadol na niekoľko dní.

Toto je životná šanca pre každého, kto rieši svoj biznis, svoju appku, aby sa mu nestala podobná chyba. Vždy musíš mať pripravený plán B, aj C. Pretože, aj keď Gliffy ďakoval svojím zákazníkom za ich support a podporu, asi mu zákazníkov skôr ubudlo. Pretože tri dni sú skrátka príliš veľa na to, aby si bol mimo svojich dát.

code-820275_960_720

Zdroj: thenextweb.com zdroj fotografie: pixabay.com, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech