Nórsky miliardár sa vzdáva väčšiny svojho majetku v prospech vedy

  • Kjell Inge Røkke, bývalý rybár, ktorý sa postupne vypracoval na miliardára, sa rozhodol vzdať väčšiny svojho bohatstva v prospech našej planéty.
20100514-220512-pic-274512668
rbnett.no
  • Kjell Inge Røkke, bývalý rybár, ktorý sa postupne vypracoval na miliardára, sa rozhodol vzdať väčšiny svojho bohatstva v prospech našej planéty.

O svojom úmysle venovať väčšinu svojho bohatstva vedeckej komunite informoval nórsky miliardár minulý iba minulý utorok. ,,Chcem dať spoločnosti väčšinu toho, čo som nadobudol,“ uviedol pre nórsky denník Aftenposten 58-ročný podnikateľ, ktorý svoje miliardy zarobil predovšetkým vďaka biznisu v oblasti rybného hospodárstva, ropy a zemného plynu.

Kjell Inge Røkke, ktorý patrí medzi desať najbohatších Nórov – jeho majetok sa odhaduje na 2 miliardy eur – sa rozhodol venovať svoj majetok predovšetkým na výstavbu moderného oceánografického výskumného plavidla.

zdroj: e24.vgc.no

,,Oceány pokrývajú až 70 percent povrchu Zeme a väčšina z nich nie je dôkladne preskúmaná,“ povedal Røkke na margo výskumného plavidla.

Výskumná loď bude mať na svojej palube až 30 členov posádky a 60 vedeckých pracovníkov. Postavená bude v spolupráci so Svetovým fondom na ochranu prírody. Okrem iného sa bude tiež využívať na výskum správania plastov v oceánoch, nakoľko sa očakáva, že v roku 2050 bude vo svetových oceánoch viac plastového odpadu ako rýb. Loď bude taktiež tieto plasty z oceánov zbierať a následne taviť.

 

zdroj článku: bbc.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech