Slováci skončili v porovnaní platov na chvoste V4. Susedom nedokážeme konkurovať

  • Slovenská priemerná hrubá mzda dosahuje výšku 1 185 eur
  • Vo Vyšehradskej štvorke sme na chvoste rebríčka
muz, peniaze
Unsplash/Dent, anasch
  • Slovenská priemerná hrubá mzda dosahuje výšku 1 185 eur
  • Vo Vyšehradskej štvorke sme na chvoste rebríčka

S priemernou mzdou na Slovensku to v porovnaní s našimi susedmi nie je veľmi ružové. Z krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktorú okrem nás tvoria Česi, Maďari a Poliaci, máme najnižšie platy a platíme najvyššie odvody. Spoločnosť Mazars údaje uvádza na svojej webovej stránke. 

Na čele V4 stoja Česi s priemerným platom v prepočte 1 533 eur. Druhé miesto z našich troch susedov v súčasnosti obsadzujú Maďari s platom 1 369 eur a na tretej priečke sú Poliaci s priemerným platom 1 301 eur. Slováci sú momentálne v rámci V4 na chvoste s priemerným platom 1 185 eur.

Všetky údaje uvádzame v hrubej mzde.

Čo sa týka výšky odvodov, opäť končíme na najhoršom mieste. V porovnaní s bratmi Čechmi, ktorí musia odvádzať 24,8 percent sú naše odvody podstatne vyššie. Konkrétne dosahujú úroveň 35,2 percenta.

V prípade výšky DPH vystrelilo Maďarsko, a to s 27 percentami. Na druhom mieste sa s 25 percentami umiestnili Chorváti. Poväčšine sa však výška dane z pridanej hodnoty v regióne strednej a východnej Európy pohybuje od 19 do 21 percent. Slováci teda tentokrát s 20 percentami nevynikli. 

Porovnanie s Rakúskom a Ukrajinou

Prirodzene, spomedzi našich susedov si najlepšie zarobia Rakúšania. Ich priemerná mzda dosahuje 4 454 eur. Rakúsko je tak vrámci strednej a východnej Európy na prvom mieste. Za nimi sa nachádzajú Nemci s priemernou mzdou 4 130 eur, čo je takmer štvornásobok tej slovenskej.

Keď sa však pozrieme smerom na východ, tak Slovensko začne vynikať. Na Ukrajine si ľudia totiž v priemere zarobia 485 eur. Ich mzda je však stále vyššia než 400 eur v Kosove alebo 450 eur v Bosne a Hercegovine.

Z 22 štátov regiónu je 9 pod úrovňou tisícky eur mesačne

Nižšiu priemernú hrubú mzdu než na Slovensku spoločnosť zaznamenala v 10 štátoch regiónu strednej a východnej Európy. Platy v každom z nich, okrem Grécka, sa nachádzajú pod úrovňou tisícky eur. Gréci pritom za Slovenskom zaostávajú iba o 3 eurá s priemernou mzdou 1 182 eur.

V priemere menej ako 1 000 eur zarábajú ľudia v: Albánsku, Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Kosove, Moldavsku, Čiernej Hore, Severnom Macedónsku, Srbsku a na Ukrajine.

Platy na Slovensku sa napriek zaostávaniu zvyšujú

Slovensko síce zaostáva za svojimi susedmi s výnimkou Ukrajiny, no aj napriek tomu naša priemerná mzda stúpa. V apríli si medziročne najvýraznejšie polepšila oblasť ubytovania, konkrétne o 29,7 percenta. Priemerná mzda v tomto odvetví sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 908 eur, uvádza SITA.

Nárast pocítili aj Slováci pracujúci v odvetví reštaurácií a pohostinstiev, stavebníctve, v predaji a oprave motorových vozidiel či v maloobchodoch.

Na druhej strane Slováci zaznamenali najnižší nárast v odvetví informačných a komunikačných činností. Priemerná mzda pracovníkov v tomto odbore narástla o 4 percentá na 2 276 eur.

Svoje vedomosti o výške platov v jednotlivých profesiách na Slovensku si môžeš otestovať aj v našom kvíze.

Zdroje: Mazars, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá