Nové semafóry by mali pomôcť chodcom, ktorí neprestajne pozerajú do smarfónov

  • S novou dobou sa z nás stávajú ľudia závislí na našich smartfónoch, ktoré nám vlastne už prirástli k rukám. Preto sa niet čo čudovať, že naša nepozornosť často vedie k nehodám.
1038624367
  • S novou dobou sa z nás stávajú ľudia závislí na našich smartfónoch, ktoré nám vlastne už prirástli k rukám. Preto sa niet čo čudovať, že naša nepozornosť často vedie k nehodám.

Rannú cestu do práce si často skracujeme sledovaním aktualít na našom smartfóne. Skĺbiť to s chôdzou dá však veľakrát zabrať a nie raz sa dostaneme do stretu so stĺpom alebo ďalším nepozorným chodcom. Čo ak sa ale namiesto stĺpu stretneme s autom? V Nemecku už chodci, ktorí venujú viac pozornosti svojmu telefónu než ceste, dostali patričný názov „smombies“ teda smartphone zombies.

7459092-3x2-940x627

foto: abc.net.au

V bavorskom Augsburgu pre týchto chodcov začali vsádzať osvetlenie do chodníkov pred zastávky električiek, keďže si mestská rada uvedomila, že pre takýchto chodcov sa klasický semafór nenachádza v zornom poli. Semafór začne blikať na červeno, keď sa blíži električka. Takže, ak sa aktuálne venuješ svoju Messengeru či Instagramu, tak sa nemusíš báť, že by sa ti niečo stalo.

Nie je to len tak

Možno sa ti zdá, že písanie správ či chatovanie počas chôdze je ľahké. Štúdie však ukázali, že od roku 2005 sa zvýšil počet zranení spôsobených chodcami, ktorí sa nevenovali chôdzi, už o polovicu a predpokladá sa, že to bude ďalej rásť. Najčastejšie sa zrania ľudia vo veku 16 až 25 rokov. Najčastejší dôvod, prečo prichádza k zraneniu, je pritom patrí zrazenie autom.

 

Pomôže nám technológia

V Číne vytvorili špeciálne vyznačené chodníky pre takýto druh chodcov.

BN-MQ448_0217pt_M_20160217110433

foto: a.fastcompany.net

V New Yorku obmedzili rýchlosť áut.

Jedným z riešení sú aj aktuálne populárne smart watch, ktoré nám zjednodušili sledovanie správ na rozdiel od telefónov. Hlavným problémom je však samotný telefón.

Shubham Jain z Rutgers University pracoval spolu s kolegami na aplikácii, ktorá by zistila, či pri sledovaní telefónu kráčaš. Ak áno, automaticky by ti uzamkla obrazovku a upozornila by ťa, aby si sa pozeral nahor.

BN-MQ446_0217pt_M_20160217110433 (1)

foto: si.wsj.net

Aj keď sa technológie snažia všemožne pomáhať s týmto problémom, najlepšou prevenciou je odložiť počas chôdze svoj smartfón a plne sa venovať chôdzi. Predídeme tak zbytočným nehodám, ktoré sa nám stávajú pri sledovaní týchto zariadení.

 

zdroj: mashable.com zdroj titulnej fotografie: sputniknews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech