Nový hypermutant sa má volať Omicron. Všetci sú rovnakí a kradnú, vraví Radičová (NEWSLETTER)

pjimage (11)
Startitup, TASR/AP

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité zo sveta biznisu, ale aj to, čo sa udialo za posledných 24 hodín a nemal by si prehliadnuť. 

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Svet vystrašil nový variant koronavírusu. Doposiaľ bol zaznamenaný v troch krajinách, no ukázal sa už aj v Európe.
  • Slovenská politika stratila všetku kultúru. Profesorka Iveta Radičová porozprávala o aktuálnych problémoch Slovenska a o správaní niektorých politikov.
  • Slováci si berú úvery na nezmyselné veci. Viacerí sa zadlžujú takmer okamžite, ako začnú pracovať. 

Variant s 32 mutáciami je už aj v Európe

Agresívny delta variant koronavírusu zapríčinil najhoršiu epidemiologickú situáciu vo viacerých krajinách od začiatku pandémie. Úplne nový variant odhalili vedci v Juhoafrickej republike po tom, ako v krajine od začiatku novembra stúpla incidencia desaťnásobne. Z Južnej Afriky pochádzal aj variant beta. Viacerí vedci túto novinku označujú za desivú a na rovinu hovoria o svojich obavách.

Žiaľ, zistili sme nový variant, ktorý je v Juhoafrickej republike dôvodom na obavy. Spôsobuje nový nárast v prípadoch infekcie,“ povedal virológ Tulio de Oliveira na tlačovej konferencii.

Variant zatiaľ známy ako B.1.1.529 tiež potvrdili v Botswane a Hongkongu, kde súvisí s cestou z JAR, ale aj v Izraeli. WHO udelilo variantu značenie Omicron, zaradili ho medzi „znepokojujúce“ varianty.

Prečo sa vedci novej mutácie tak boja a označujú ju za najhorší variant, aký videli od začiatku pandémie? Asi najviac znepokojivý je kvôli svojim 32 mutáciám na spike proteíne. Odborníci ho označujú za variant s mimoriadne vysokým počtom mutácií, ktorý môže byť nebezpečnejší ako doterajšie známe mutácie.

Prvé analýzy ukazujú, že tento variant má veľký počet mutácií, čo si vyžaduje ďalší výskum, a ten sa aj uskutoční,“ uviedla WHO. Nemožno ani vylúčiť, že vakcíny budú voči nemu neúčinné.  

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie