Nový kmeň rias je schopný vyprodukovať päťkrát viac vodíkového paliva

  • Môže to byť veľký posun smerom k čistej energii.
Iftach-Yacoby-Algae-Lab-lead-1580x399
  • Môže to byť veľký posun smerom k čistej energii.

Vedci už dlho vedia, že riasy počas fotosyntézy uvoľňujú vodík – ale len malé množstvá a po obmedzené množstvo času. Tím vedcov z Tel Aviv University však vyvinul nový kmeň super rias, ktorý uvoľňuje päťkrát viac vodíka ako normálne riasy. Vývoj by mohol mať obrovské dôsledky pre posun smerom k čistej energii.

foto: inhabitat.com

Tím Iftacha Yacobya ukázal, že mikro-riasy počas dňa skutočne uvoľňujú vodík. Riasy vytvárajú vodík za pomoci enzýmu hydrogenase, ktorý sa delí, ak je prítomný kyslík. Vedci našli tri účinné mechanizmy, ktoré odstráňujú kyslík, takže hydrogenase dokáže stále vyrábať vodík. Podľa Yacobya, objav mechanizmu “objasňuje, že riasy majú obrovský nevyužitý potenciál pre výrobu vodíkového paliva.”

Ale tím sa rozhodol ísť ešte ďalej. Aby spravili riasy ešte efektívnejšími, Yacoby a jeho tím geneticky pozmenili riasy, aby produkovali viac hydrogenase. Boli schopní vytvoriť mikroskopické riasy, ktoré generujú o 400 % viac enzýmu než bežné riasy.

Čo bude ďalej? Yacoby uviedol, že ich cieľom je skrotiť divoké druhy mikro-rias, ktoré by mohli byť kultivované na vytváranie vodíka pre vodíkové palivové články v autách. Povedal, že jedného dňa by energia vyrobená pomocou rias mohla byť použitá ako “hnací motor priemyslu.”

Yacoby povedal pre The Jerusalem Post: „Pred dvadsiatimi tisíckami rokov sa konala poľnohospodárska revolúcia. Človek prestal byť lovec-zberač. Domestikoval druhy rastlín z prírody a začal si pestovať svoje vlastné potraviny. Ale pokiaľ ide o energiu, stále len ťažíme z toho, čo nám dáva príroda – zatiaľ sú to predovšetkým znečisťujúce fosílne palivá, ktorých zásoby sa rýchlo stenčujú.“

foto: treehugger.com

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech