Nový satelit má jedinečné schopnosti. Dokáže vidieť cez budovy či mraky ako Supermanov röntgenový zrak

  • Spoločnosť Capella Space zverejnila radarové satelitné snímky, ktoré majú doposiaľ najvyššie rozlíšenie aké je teraz dostupné
  • Každý pixel na jednom zo snímku satelitu predstavuje štvorec 50 cm x 50 cm, čo je lepšie, ako doteraz dostupné satelity
  • Dokáže vytvoriť jasné snímky aj počas noci, dažďa alebo slnečného svetla
Capella Space
Capella Space
  • Spoločnosť Capella Space zverejnila radarové satelitné snímky, ktoré majú doposiaľ najvyššie rozlíšenie aké je teraz dostupné
  • Každý pixel na jednom zo snímku satelitu predstavuje štvorec 50 cm x 50 cm, čo je lepšie, ako doteraz dostupné satelity
  • Dokáže vytvoriť jasné snímky aj počas noci, dažďa alebo slnečného svetla

Spoločnosť Capella Space zverejnila radarové satelitné snímky, ktoré majú podľa tohto startupu sídliaceho v San Franciscu, doposiaľ najvyššie rozlíšenie aké je teraz dostupné. Každý pixel na jednom zo snímku satelitu predstavuje štvorec 50 cm x 50 cm, zatiaľ čo doposiaľ najlepšie satelity na trhu ponúkali rozlíšenie 1 m x 25 cm.

Vedci objavili vesmírnu „superdiaľnicu“, vďaka nej môže byť medziplanetárny let neuveriteľnej rýchlosti realitou

Portál Futurism uvádza, že tieto radary sú schopné zaobstarať snímky, ktoré majú neuveriteľné rozlíšenie, a to aj cez steny niektorých budov. Jeho výnimočnosť umocňuje aj fakt, že na rozdiel od väčšiny satelitov, ktoré obiehajú okolo zeme satelit spoločnosti s názvom Capello 2 (predtým nazývaný  Sequoia) dokáže vytvoriť jasné snímky aj počas noci, dažďa alebo slnečného svetla.

„Ukazuje sa, že polovica sveta je v noci a druhá polovica sveta je v priemere zamračená,“ uviedol pre Futurism výkonný riaditeľ spoločnosti Payam Banazadeh. „Keď spojíte tieto dve polovice dohromady, asi 75 percent Zeme bude v každom okamihu zamračených, nočných alebo bude oboje. Je to pre vás neviditeľné a táto časť sa pohybuje.“

zdroj: Capella Space

Potenciálny zásah do súkromia ale aj lepšia možnosť monitorovania planéty 

Od svojho založenia v San Franciscu v roku 2016 spoločnosť Capella Space pracuje na vytvorení konštelácie satelitov SAR s cieľom poskytovať denné globálne snímky a údaje vládnym a komerčným zákazníkom na predaj. Spoločnosť vypustila v auguste svoj prvý operačný satelit Sequoia na rakete Rocket Lab Electron.

Cieľom spoločnosti je postupne inštalovať do vesmíru šesť takýchto satelitov. Na dosiahnutie svojho cieľu stúpila Capella Space na trh. Jej technológie tak môžu byť dostupné vládnym agentúram rovnako ako jednotlivcov. Takýto systém v rukách jednotlivcov aj vlád by mohol znamenať veľký zásah do súkromia. Riaditeľ spoločnosti Banazadeh však tvrdí, že rovnako takáto technológia môže umožniť vedcom a vládam lepšie monitorovanie planéty.

zdroj: Capella Space

 „V súčasnom pozorovaní Zeme z vesmíru je veľa medzier – väčšina senzorov, ktoré používame na pozorovanie Zeme, sú optické zobrazovacie snímače,“ uviedol Banazadeh pre portál. „Ak je zamračené, uvidíte mraky, nie to, čo sa deje pod mrakmi. Ak nie je veľa svetla, bude skutočne ťažké získať obraz, ktorý by bol užitočný. “

Supermanov röntgenový zrak 

Capella 2 na rozdiel od ostatných satelitov používa namiesto optického snímania radar so syntetickou clonou alebo SAR. Podľa Futurism systém SAR funguje podobne ako navigácia delfínov a netopierov pomocou echolokácie. Satelit lúče nadol silný rádiový signál 9,65 GHz smerom k cieľu a potom zhromažďuje a interpretuje signál, keď sa vracia späť na obežnú dráhu. A pretože satelit vysiela skôr vlastný signál, ako pasívne zachytáva svetlo, niekedy tieto signály môžu dokonca preniknúť priamo cez stenu budovy a pozerať sa do interiér, čo portál prirovnáva ku röntgenovému videniu Supermana.

zdroj: Capella Space

Portál Tech Crunch uvádza, že technológia spoločnosti Capella Space by dokázala vyhotoviť aj snímky z ešte lepším rozlíšením, a to 25 cm x 25 cm. Spoločnosť je ale obmedzená americkými regulačnými úradmi, ktoré predpisujú ako najvyššie povolené rozlíšenie 50 cm x 50 cm. Spoločnosť chce v budúcnosti začať využívať ešte vyššie rozlíšenie, len čo jej to úrady povolia.

Zdroje: Futurism , Tech Crunch, Capella Space

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá