Obľúbená superpotravina otrávila tisíce ľudí. Slováci ju jedia bežne, pretože je „zdravá“

  • Zdravý životný štýl sa spája s mnohými potravinami
  • Niektoré z nich však vedia viac uškodiť ako pomôcť
Na snímke sú klíčky a žena ležiaca v posteli
Ilustračný obrázok, Unsplash/Faris Mohammed, Jonathan Borba
  • Zdravý životný štýl sa spája s mnohými potravinami
  • Niektoré z nich však vedia viac uškodiť ako pomôcť

V dnešnej uponáhľanej dobe sa mnohí snažia žiť zdravo aj prostredníctvom jedla. Zoznam superpotravín je dlhý a každá z nich prináša množstvo benefitov.

Do tohto zoznamu patria aj klíčky, ktoré si jednoducho dokážeš vypestovať aj doma. Vychutnať si ich môžeš v polievkach a hlavných jedlách, no tiež si ich môžeš dať „len tak“ pri pozeraní televízie.

Americké CDC však fazuľové klíčky zaradilo do zoznamu potravín, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobujú otravu jedlom. Klíčky boli v minulosti skúmané ako zdroj prepuknutia E. coli a salmonelózy.

Od roku 1997 FDA vyšetrovala viac ako 50 hlásených ohnísk chorôb, ktoré boli prenášané potravinami v spojitosti s kontaminovanými klíčkami. Počet ochorení dosiahol číslo vyššie ako 2 600. 

Tejto drobnej superpotravine sa darí najlepšie v teplých a vlhkých podmienkach. V dôsledku toho môže dôjsť k rastu choroboplodných zárodkov. Vzhľadom na to, že klíčky sa jedia aj surové, ich konzumácia môže viesť k otrave jedlom salmonelózou, E. coli alebo baktériou Listéria. Škodlivé baktérie možno zabiť prostredníctvom dôkladného varenia klíčkov.

Ich podávanie vo varenej forme je však zriedkavé. Travers Anderson, manažér skupiny pre výskum a vývoj v spoločnosti Clorox, uvádza, že, kontaminácia klíčkov má v mnohých prípadoch tendenciu pochádzať zo semien. Odborník ozrejmuje, že klíčky sa pestujú hydroponicky zo semien z polí. Ak sú semená kontaminované, budú kontaminované aj klíčky z nich vypestované. To platí aj v prípade, že pestuješ svoje vlastné klíčky doma zo semien, ktoré si kúpil v obchode.

klíčky
zdroj: Unsplash/ Milada Vigerova

Nebezpečná je teda aj chemická kontaminácia z pôdy. Ďalším dôvodom, pre ktorý môžu byť klíčky všeobecne rizikové, je ich samotná ochrana pred zvieratami, hlodavcami a vtákmi. Mnohé rastliny, aby dokázali zabezpečiť neprerušený rast, a teda aby ich zvieratá nezjedli, obsahujú látky, ktoré veda vo väčšom množstve uškodiť aj človeku. Preto je dôležité regulovať príjem aj tejto inak prospešnej superpotraviny.

Problémy robí aj korenina, ktorú majú doma všetci Slováci >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: CDC, FDA, Realsimple, The Times of India, Wired

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá