Kúpa prvej nehnuteľnosti nemusí byť pre Slovákov trápenie. Odborníci prezradili, na čo si pri nej dávať pozor

  • Kúpa prvej nehnuteľnosti je dôležité rozhodnutie v živote
  • Dvaja odborníci sa pre Startitup vyjadrili, na čo si pri ňom dávať pozor
Kúpa prvej nehnuteľnosti nemusí byť trápenie. Odborníci radia, na čo si dávať pozor pri financiách aj podpise zmluvy
Kúpa prvej nehnuteľnosti nemusí byť trápenie. Odborníci radia, na čo si dávať pozor pri financiách aj podpise zmluvy Canva/shisuka, Anton Estrada
  • Kúpa prvej nehnuteľnosti je dôležité rozhodnutie v živote
  • Dvaja odborníci sa pre Startitup vyjadrili, na čo si pri ňom dávať pozor

Kúpa prvej nehnuteľnosti je pre každého, kto toto rozhodnutie urobí, významným krokom. Ide totiž o investíciu do budúcnosti, ktorá so sebou prináša nielen pocit stability, ale tiež nové zodpovednosti. Pri takomto rozhodnutí je potrebné dávať pozor a mať zvýšenú pozornosť pri každom jednom kroku v tomto procese. 

Niektorí sú v strese najmä pre financie, iní sa zase nevyznajú v podpise kúpnej zmluvy. Aj napriek tomu, že ide o významný krok v živote, nemusí to byť vždy aj to najkomplikovanejšie. Michal Krížik, majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX 1000 Bratislava pre Startitup prezradil tipy a najčastejšie chyby, ktorým sa určite pri kúpe prvého bytu alebo domu vyhni.

Zváž svoje potreby

Ak sa budeš rozhodovať o tom, či ti daná nehnuteľnosť vyhovuje alebo nie, určite uvažuj hlavne nad svojimi potrebami. Mysli pritom aj na lokalitu, odborník ale radí zamerať sa predovšetkým na finančnú situáciu a na dostupné zdroje, aby sa zabezpečil hladký a bezproblémový nákup.

„Je dôležité zabezpečiť si hypotekárny úver, ktorý si môžete dovoliť splácať bez narušenia vašich iných finančných záväzkov. Okrem toho je dôležité zvážiť aj stav nehnuteľnosti, jej veľkosť, rozloženie a ďalšie charakteristiky, aby vyhovovala potrebám a preferenciám,“ odporúča Michal Krížik.

Cenu nehnuteľnosti pritom najviac ovplyvňujú predovšetkým lokalita a jej stav. Sú však aj iné faktory, ktoré zasahujú do cenotvorby, ktorými sú napríklad ekonomická situácia, s ktorou je spojený záujem, teda dopyt a ponuka. 

„Dôležitú úlohu v procese určovania ceny zohráva aj veľkosť nehnuteľnosti. Zatiaľ čo väčšie byty a domy sú často drahšie v absolútnych číslach, cena za meter štvorcový môže byť nižšia v porovnaní s menšími jednotkami,“ uviedla obchodná riaditeľka realitnej spoločnosti LEXXUS Katarína Melník. Vek nehnuteľnosti je pritom podľa nej ďalším dôležitým faktorom ovplyvňujúcim cenu, pričom novšie objekty sú zvyčajne drahšie než staršie, predovšetkým pre moderný štandard, lepší stav a nižšie predpokladané náklady na údržbu.

Obráť sa na odborníka

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá