Obrovský prešľap známej značky: Nelegálne filtrovali „prírodnú“ minerálnu vodu. Kryla ich vláda
- Nestlé roky používal nelegálne filtračné postupy pri úprave minerálnej vody
- Francúzska vláda vrátane kancelárie prezidenta Macrona o tom vedela

- Nestlé roky používal nelegálne filtračné postupy pri úprave minerálnej vody
- Francúzska vláda vrátane kancelárie prezidenta Macrona o tom vedela
Svetoznáma minerálna voda Perrier, ktorú mnohí označujú za „šampanské medzi stolovými vodami“, je v centre škandálu, ktorý otriasa francúzskym potravinárskym priemyslom. Švajčiarsky koncern Nestlé, vlastník tejto prestížnej značky, roky používal nelegálne filtračné postupy pri úprave vody, ktorú predával ako „prírodnú minerálnu“. O kauze informoval britský denník The Guardian.
Predpisy Európskej únie prísne obmedzujú, aké úpravy sú povolené pre produkty predávané ako „prírodná minerálna voda“. Zatiaľ čo klasická voda z vodovodu sa bežne filtruje a dezinfikuje, prírodná minerálna voda – ktorá sa predáva za 100 až 400-násobok ceny vodovodnej vody – musí byť spracovaná prirodzene a nesmie byť dezinfikovaná ani upravovaná spôsobom, ktorý by zmenil jej vlastnosti.
Ide o klamanie spotrebiteľa, ktorý si za prémiový produkt priplácal v presvedčení, že kupuje neupravenú prírodnú minerálnu vodu.
Vládne krytie
Ešte závažnejšie je zistenie, že francúzska vláda o týchto praktikách vedela, ale nekonala. Podľa zverejnenej správy francúzskeho Senátu, najvyššie úrovne francúzskej vlády vrátane kancelárie prezidenta Emmanuela Macrona boli o nelegálnych úpravách informované priamo spoločnosťou Nestlé, a to minimálne od roku 2022.
„Okrem nedostatočnej transparentnosti spoločnosti Nestlé Waters je dôležité zdôrazniť aj nedostatočnú transparentnosť štátu, a to tak voči miestnym a európskym orgánom, ako aj voči francúzskemu ľudu,“ uvádza sa v správe Senátu, z ktorej cituje The Guardian.
Socialistický senátor Alexandre Ouizille, ktorý viedol šesťmesačný senátny výbor pre minerálne vody, označil situáciu za „nevysvetliteľnú, neospravedlniteľnú a nepochopiteľnú“. Senátorka za Zelených Antoinette Guhlová dokonca hovorí o „štátnom škandále“, ktorý poškodil dôveru medzi politikmi a spotrebiteľmi.
Stanovisko Nestlé
Spoločnosť Nestlé Waters v roku 2024 priznala používanie zakázaných filtrov a ultrafialového ošetrenia minerálnych vôd. Tvrdí však, že vždy obhajovala bezpečnosť svojich produktov a bola voči úradom transparentná. Zároveň poprela, že by vyvíjala tlak na vládu.
Ako uvádza český portál Novinky.cz, Nestlé zaplatilo pokutu 2 milióny eur, aby sa vyhlo právnym krokom v súvislosti s používaním nelegálnych zdrojov vody a filtrovaním.
Význam pre francúzsky priemysel
Francúzsko patrí k svetovým lídrom v produkcii prírodných minerálnych vôd so 104 prírodnými lokalitami po celej krajine. Ide o trh v hodnote 2,7 miliardy eur, ktorý priamo či nepriamo zamestnáva viac ako 41 000 ľudí.
Senátori vo svojej správe zdôraznili, že „neexistuje žiadne preukázané zdravotné riziko pre spotrebiteľov“. Dodali však, že spotrebitelia a miestne úrady boli uvedení do omylu.
Ďalšie kroky
Nezávislá mimovládna organizácia Foodwatch podala sťažnosť na spoločnosť Nestlé Waters, v ktorej ju obvinila z klamania spotrebiteľov. Vyšetrovanie začal sudca v Paríži.
Generálna riaditeľka spoločnosti Nestlé Waters Muriel Lienau počas vypočutia pred senátnym výborom v marci vyhlásila, že všetky vody skupiny sú „čisté už pri zdroji“. V reakcii na správu Senátu uviedla, že si uvedomuje jej obsah, ktorý „uznáva dôležitosť sektorových otázok vyžadujúcich regulačné objasnenie a stabilný rámec platný pre všetkých“.
Kauza okolo Perrier a ďalších značiek Nestlé Waters tak nielen odkrýva nekalé praktiky potravinárskeho giganta, ale aj poukazuje na možné prepojenia medzi veľkými korporáciami a najvyššími politickými kruhmi vo Francúzsku.
Čítajte viac z kategórie: Food biznis
Zdroje: The Guardian, novinky.cz