Observatórium za 300 miliónov má odhaliť najväčšiu záhadu vesmíru. Je ukryté hlboko pod zemou

  • Čína buduje revolučné zariadenie na výskum najmenších častíc vesmíru
  • Observatórium stálo 300 miliónov dolárov
  • Má odhaliť tajomstvá „častíc duchov“
JUNO
JUNO Reprofoto: X/@PDChina
  • Čína buduje revolučné zariadenie na výskum najmenších častíc vesmíru
  • Observatórium stálo 300 miliónov dolárov
  • Má odhaliť tajomstvá „častíc duchov“

Čína sa blíži k dokončeniu pokročilého zariadenia na meranie neutrína, najmenších subatomárnych častíc známych fyzikom. V žulovej jaskyni hlboko pod zalesnenými kopcami v južnej Číne robotníci čoskoro dokončia 600-tonovú guľu, ktorá by mohla odhaliť niektoré z najhlbších tajomstiev modernej fyziky.

Do útrob JUNO sa pozrela aj redakcia portálu NBC News

Čo je JUNO

Guľa z plexiskla je stredobodom podzemného neutrínového observatória Jiangmen (JUNO), zariadenia za 300 miliónov dolárov. JUNO je navrhnuté na meranie neutrína, najmenších a najrýchlejších častíc vo vesmíre.

Neutríny, prezývané aj ako „častice duchov“, sú neviditeľné a takmer bezhmotné častice pohybujúce sa rýchlosťou blízkou svetlu. Prichádzajú v troch hmotnostných stavoch, pričom najväčší má len jednu milióntinu hmotnosti elektrónu. Dokážu prechádzať cez Zem a inú hmotu bez akejkoľvek interakcie.

Pochopenie týchto záhadných častíc by mohlo pomôcť vyriešiť jednu z najväčších záhad modernej fyziky, a teda prečo vo vesmíre existuje viac hmoty ako antihmoty, hoci podľa teórie Veľkého tresku by mali byť v rovnováhe.

Unikátne technické riešenie

JUNO je postavené 701 metrov pod zemou, aby bolo chránené pred kozmickým žiarením. K observatóriu vedie dlhý tunel, ktorým sa vedci dostanú pomalou lanovkou pohybujúcou sa rýchlosťou približne 6,4 km/h.

Keď zariadenie začne budúci rok fungovať, jeho centrálna guľa bude uzavretá a naplnená špeciálnou kvapalinou. NBC News bola medzi poslednými, ktorí mali možnosť observatórium navštíviť pred jeho definitívnym uzavretím.

Zachytí najmenšie atómy vo vesmíre

Každú sekundu prejdú našimi telami bilióny neutrínov. Pochádzajú zo Slnka, jadrových elektrární či vesmírnych explózií. JUNO zachytáva antineutríny, ktoré vznikajú v dvoch blízkych jadrových elektrárňach vzdialených približne 85 kilometrov.

Špeciálna kvapalina naplní trinásťposchodovú guľu, ktorú následne ponoria do valca s vyčistenou vodou. Antineutríny pri prechode kvapalinou vytvoria krátky záblesk svetla a špeciálne senzory ho zachytia. Vedci predpokladajú, že neutrína a antineutrína kopírujú svoje fyzikálne správanie.

Medzinárodná súťaž vo výskume a ambície Číny

JUNO je prvé z troch plánovaných neutrínových observatórií novej generácie. Japonsko plánuje otvoriť svoje observatórium Hyper-Kamiokande v roku 2027 a USA pripravujú projekt DUNE s plánovaným spustením v roku 2031.

Projekt JUNO je súčasťou čínskej stratégie stať sa do roku 2035 vedeckou a technologickou veľmocou. „Vo vede je najdôležitejšie byť prvý. Byť druhý neznamená nič,“ hovorí Wang Yifang, vedúci projektu a riaditeľ Čínskeho inštitútu Vysoko-energetickej fyziky. Cieľom je spustiť JUNO už budúci rok. 

Napriek medzinárodnej spolupráci na všetkých troch projektoch existujú obavy, že rastúce napätie medzi USA a Čínou by mohlo brániť vedeckému pokroku. USA v posledných rokoch prijali opatrenia na obmedzenie prístupu čínskych vedcov k americkým technológiám.

Looking Glass Lodge: Moderná architektúra uprostred lesa

Budúce prínosy

Hoci praktické využitie výskumu neutrínov je ťažké predpovedať, vedci očakávajú, že prinesie nové technológie a pokrok v oblasti výpočtovej techniky a fyziky častíc. Ako poznamenal taliansky fyzik Sergio Bertolucci: „Ak vylepšíte sviečku, nikdy nevyrobíte elektrickú lampu. Potrebujete skutočný krok.“

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: NBC News

Najnovšie videá

Trendové videá