Očarujúci klenot Talianska a jeho päť svetov: Predĺžený víkend doslovne za pár eur, píše Laura Bednárová

  • Morálny kompas chýba niektorým študentom i vyučujúcim
  • Slovák opäť boduje svojím barmanským umením
  • Klenot Talianska navštíviš teraz za dostupnú cenu
cinque terre
Unsplash/Sule Makarogolu, IG/cinqueterretrip
  • Morálny kompas chýba niektorým študentom i vyučujúcim
  • Slovák opäť boduje svojím barmanským umením
  • Klenot Talianska navštíviš teraz za dostupnú cenu

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Morálny kompas chýba aj na školách. Korupcia na slovenských školách nie je raritou
  • Jeho podnik obdivuje celý svet. Martin Hudák opäť boduje svojím barmanským umením
  • Päť svetov očarujúceho Cinque Terre. Klenot Talianska môžeš zažiť za víkend a za super ceny. 

Korupčné správanie na školách

Prípady korupcie na slovenských univerzitách nie sú raritné. Nadácia Zastavme korupciu nechala pred pár mesiacmi vypracovať prieskum, ktorý sa sústredil výhradne na správanie v školách. Z prieskumu vyplynulo, že takmer polovica Slovákov verí, že sa na Slovensku neoplatí správať čestne.

Hoci aj drobné podvody, ako je napríklad opisovanie na teste, môžu neskôr viesť ku korupčnému správaniu. Ak si študent zvykne odpisovať na písomke, lebo to považuje za normálne, je veľká pravdepodobnosť, že neskôr bude zmýšľať podobne a ukradne diplomovú prácu,” vysvetľuje Zuzana Vasičák Očenášová z Nadácie Zastavme korupciu.

O prijímaní úplatkov aj zo strany vyučujúcich hovorí prípad študenta Rastislava Benčíka. Začiatkom roka 2019 študent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity nezvládol zápočet a tak ani záverečnú skúšku.

študenti
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Za svojím profesorom, Mariánom K, preto prišiel s „férovým“ obchodom. Za udelenie zápočtu a úspešnému absolvovaniu skúšky mal profesorovi sľúbiť fľašu bylinného likéru, vybavenie emisnej a technickej kontroly vozidla a darčekovú poukážku.

Obidvaja obžalovaní pôvodne svoju vinu popierali, no po prezentácii dôkazov sa k svojim činom priznali. Rastislavi Benčíkovi bol udelený trest vo výške 600 €, s rozsudkom bol údajne „spokojný“. Korupcia na vysokých školách však nie je ojedinelým úkazom. 

Avšak je ťažké moralizovať občanov a bojovať s korupciou, keď samotní autori pochybných diplomoviek sedia i sedeli na najvyšších stoličkách v parlamente. Aké ďalšie prípady riešila polícia v súvislosti s korupciou na slovenských univerzitách si môžeš prečítať v tomto článku.

Obrovský gastro úspech

„Snaž sa byť úspešný sám pre seba, aby keď sa pozrieš späť v čase, budeš hrdý na to čo, si dosiahol. Každý deň je nový začiatok, byť lepším ako včera a možnosť napredovať,“ radí skúsený podnikateľ a úspešný barman mladým ambicióznym ľuďom na Slovensku.

Martin Hudák patrí k jedným z najznámejších svetových barmanov. Jeho excelentné znalosti a zručnosti potvrdzuje aj titul majstra sveta, ktorý získal za miešanie kávových koktejlov. V tom čase pôsobil v ikonickom londýnskom hotelovom bare Savoy.

Talentovaný barman sa neskôr rozhodol presunúť do Austrálie, kde predstavil aj vlastnú značku kávy, ktorú vlastnoručne praží. Martinova vášeň pre kávové kokteily ho „prinútila“ vydať knihu ­–Spiritual Coffee. V knihe objasňuje rôzne kombinácie alkoholu a kofeínu, až po moderné recepty kávových kokteilov. Čitateľovi zároveň prináša komplexný prehľad histórie a príbehov rôznych kávových kokteiloch.   

Úspešný barman však pokračuje v plnení svojich snov. V Sydney spoluzaložil dva podniky – Maybe Sammy a Sammy Junior. Práve Maybe Sammy zabodovalo v medzinárodnej konkurencii a aktuálne excelovalo v rámci svetového udeľovania cien Spirited Awards.

Dominoval v kategóriách Najlepší medzinárodný barový tím a Najlepší medzinárodný kokteilový bar. V New Orleans si Martin prevzal ambasádorskú cenu a aj tú pre najlepší medzinárodný barový tím. Ako v skutočnosti vyzerá Martinov austrálsky sen, si môžeš prečítať v tomto článku.

Očarujúce Cinque Terre

Taliansko je dovolenkovou destináciou viacerých Slovákov. Krajina celoročne láka turistov z rôznych kútov Európy a ukrýva viacero očarujúcich miest. Jedným z nich je pätica mestečiek na členitom pobreží Talianska s názvom Cinque Terre, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Ide o dedinky Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare. Ležia na východnom konci talianskej riviéry, v časti Ligúria. Rozložené sú prevažne na strmých útesoch vysoko nad morom a patria medzi najnavštevovanejšie ciele v Taliansku. Čakajú ťa nádherné výhľady na more, pastelové domčeky, zaujímavé uličky, pláže, lahodné víno a chutné jedlo.

Ako sa sem dostať? Jednou z možností je letenka z Viedne do Janova. Nízkonákladová spoločnosť Ryanair sem ponúka lety 2-krát do týždňa. Ľudia však využívajú aj letisko v Pise. Ryanair sem lieta 3-krát do týždňa, taktiež z Viedne.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa More Than Cinqueterre 🇮🇹 (@morethancinqueterre)

Cesta do dediniek z Janova aj Pisy trvá približne rovnako dlho, k najbližšej je to asi hodinu vlakom. Cena lístkov začína na 10 eurách a rastie s počtom predaných miest. Zabezpečiť si miesto v predstihu môžeš na stránke Trenitalia.

Najlacnejšie ťa cesta vyjde v septembri. Okrem lacných leteniek v tomto mesiaci totiž objavíš i cenovo dostupnejšie ubytovanie. Kde sa v Cinque Terre ubytovať alebo ktorú dedinku si vybrať? Všetko záleží od tvojich preferencii, napríklad od toho, či túžiš mať pokoj, alebo sa chceš zabaviť. 

Mnohí ľudia sa však rozhodnú ubytovať mimo 5 dediniek kvôli rozpočtu. Vhodným mestom je napríklad La Spezzia, ktoré je s Cinque Terre spojené rýchlym a frekventovaným vlakom, a zároveň ponúkne lacnejšie ubytovanie. Prečo sú dedinky také kúzelné sa dočítaš v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá