Od toho, či Ukrajina vyhrá, závisí osud Slovenska: 12 mesiacov vojny a 12 dôvodov, prečo musí Ukrajina zvíťaziť

ukrajina, komentár
TASR/AP, Evgeniy Maloletka

Vojna sa 24. februára 2022 stala realitou v blízkosti našich domov. Len máloktorý Európan, ale i Ukrajinec, ju očakával aj napriek varovaniam západných spravodajských služieb.

Ruskí vojaci strieľajú zo samohybného ťažkého mínometu 2S4 Tyulpan zo svojej pozície na neznámom mieste na Ukrajine.
zdroj: SITA/Russian Defense Ministry Press Service via AP

Mnohí si mysleli, že ide o ďalší z nekonečných trikov ruského prezidenta Vladimira Putina, no agresia sa stala skutočnosťou. Nik ale neočakával aktuálny priebeh vojny na Ukrajine.

Z trojdňovej vojny, ktorú Rusi plánovali, sa stala vojna trvajúca už rok. Ukrajincom, ktorí do dnešného dňa statočne bojujú, sa ale podarilo odraziť útok na hlavné mesto a taktiež neskôr v lete oslobodiť viaceré oblasti vrátane Chersonu.

Ukrajinci ale ešte zďaleka nemajú vyhraté, no jedno je isté – Rusko vyhrať nesmie, Ukrajina musí vyhrať. A musí to byť výhra, ktorú definuje Kyjev, nie Moskva, Brusel ani Washington nátlakom. Toto je dvanásť dôvodov za dvanásť mesiacov vojny, prečo je v záujme Slovenska, Európy aj demokracie na celom svete, aby Ukrajina zvíťazila.

1. Nik nemôže prepisovať hranice mocou

Prvým a základným dôvodom je, že žiadna mocnosť, nech je akákoľvek silná, nech má akýkoľvek jadrový arzenál, nesmie prepisovať hranice inej krajiny. Ak by Rusko na Ukrajine vyhralo, dalo by to signál podobne zmýšľajúcim krajinám a vodcom, ktorí by mohli nasledovať príklad Ruska. Európa by sa tak razom mohla ocitnúť v minulom storočí, keď ňou zmietali vojny o územia.

Ako prvé by sa mohli rozhorieť plamene na Balkáne, ale vylúčené nie je, že sa opäť prebudia aj ambície Maďarska, ktoré sa čoraz viac upína smerom k diktátorským režimom v Moskve a Pekingu. Nesmieme zabúdať, že stále v mnohých žije myšlienka Veľkého Uhorska. Ukrajina preto musí vyhrať.

2. Čína všetko pozorne sleduje

S prvým dôvodom súvisí aj dôvod druhý. Ako sme už zmienili, výhra Ruska by povzbudila autoritárov po celom svete, aby si svoje pomyselné nároky uplatnili aj v praxi. Vieme, že Čína celý konflikt na Ukrajine pozorne sleduje a aj tento konflikt môže rozhodnúť o budúcnosti nezávislého ostrovu Taiwan, na ktorý si už Čína brúsi zuby.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá