Od tohto dátumu sa na Slovensku začne predávať 365-dňová diaľničná známka

  • Vodiči budú môcť od februára 2020 využiť nový typ diaľničnej známky
  • K existujúcej ročnej, mesačnej a 10-dňovej známke pribudne aj známka platná 365 dní
dall
TASR - Lukáš Grinaj
  • Vodiči budú môcť od februára 2020 využiť nový typ diaľničnej známky
  • K existujúcej ročnej, mesačnej a 10-dňovej známke pribudne aj známka platná 365 dní

Jej cena bude stanovená rovnako ako pri ročnej známke na 50 eur, informovala TASR. Novinku ohlásil dnes na brífingu minister dopravy a výstavby (MDV) SR Árpád Érsek a poslankyňa Národnej rady SR Irén Sárközy (obaja Most-Híd).

Rezort dopravy sa podľa Érsekových slov stotožnil s poslaneckým návrhom Irén Sárközy a podnikne kroky, aby mohol byť tento typ diaľničnej známky zavedený do praxe.

Dodatočná, 365-dňová diaľničná známka, je podľa ministra dopravy predovšetkým pre ľudí, korí si kúpia auto počas roka a chystajú sa intenzívne využívať diaľnice a rýchlostné cesty. Vodiči, ktorí sa rozhodnú využiť ročnú kalendárnu známku, budú mať aj naďalej možnosť využívať ju 13 mesiacov s jednoducho zapamätateľným dátumom, kedy si ju treba obnoviť.

zdroj: wikimedia.org- Pavol Svetoň

Érsek pripomenul, že v roku 2019 si prvýkrát od spustenia elektronickej diaľničnej známky viac ako polovica vodičov kúpila diaľničnú známku elektronicky a nie na čerpacích staniciach. To je podľa rezortu dopravy jeden zo základných predpokladov, aby ľudia správne vyplnili svoje kontaktné údaje a mohli byť automaticky upozornení na blížiaci sa koniec jej platnosti.

Hovorkyne Národnej diaľničnej spoločnosti sa už pred časom vyjadrila, že zavedenie technického roka by znamenal straty. „Zavedenie technického roka by pre NDS znamenalo nielen finančnú a účtovnú stratu, ale aj náklady spojené s touto zmenou. Okrem toho vodiči sú na tento cyklus navyknutí, akákoľvek zmena by mohla spôsobiť, že si vodiči nebudú pamätať koniec platnosti diaľničnej známky, čím sa zvýši riziko pokuty,” konštatovala pre Startitup hovorkyňa NDS Michaela Michalová v septembri 2019.

Platnosť diaľničnej známky by mala byť v praxi primárne nastavená na 365 dní, pričom v prestupných rokoch je to 366 dní. Vyvarovať sa zbytočným nejasnostiam a komplikáciám by malo zabezpečiť prechodné ustanovenie.

To má umožniť zachovanie platnosti ročných diaľničných známok zakúpených v roku 2019, ktoré platia do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Účinnosť zákona predkladatelia navrhujú od 1. januára 2020.

zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech