Okolo Fica a Kaliňáka sa sťahuje slučka. Matematik Kollár vypočítal, ako bude vyzerať vrchol tretej vlny (NEWSLETTER)

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/Martin Baumann, unsplash/CDC

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité zo sveta biznisu, ale aj to, čo sa udialo za posledných 24 hodín a nemal by si prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • V tejto vlne sa môže infikovať každý piaty Slovák, budú medzi nimi aj plne zaočkovaní, tvrdí matematik
  • Polícia nahrala „druhú Gorilu“. Je v nej Fico, Kaliňák aj Bödör, podľa prokurátora sa politici miešali do závažných káuz
  • YAKSHA: YouTube je ako televízia mladých. Slovenskí interpreti číslami často preskočia aj Kanyeho Westa

Približne 18 % obyvateľstva

Matematik Richard Kollár sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadril k epidemickej situácii. Dáva do popredia zabudnuté, nepriamo vysvetlené údaje, ktoré môžu napovedať o vrchole pandémie. Taktiež na základe štatistík hodnotí počet pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Na začiatok uviedol číslo, ktoré by malo hovoriť o počte ľudí, ktorí neboli pred začiatkom tretej vlny pandémie vôbec imunizovaní a v priebehu tejto vlny by sa mali infikovať. Konkrétne ide o číslo 700 000 ľudí.

„To je starší odhad a vychádza z toho, že v školách sa infikuje od infekčného spolužiaka cca. každý štvrtý jeho blízky kontakt, čo je hrubý odhad z pozitivity PCR testov detí,“ uviedol Richard Kollár, pričom ďalej predpokladal, že polovica ľudí sa infikuje „počas rastovej fázy vlny“.

Podľa jeho slov by však aj títo infikovaní tvorili len 70 % všetkých nakazených, a teda počas rastu tejto pandemickej vlny by sa malo nakaziť spolu okolo 500 000 ľudí.

Celkovo sa pri tomto odhade v tejto vlne infikuje približne milión ľudí na Slovensku, čo je približne 18 % obyvateľstva, t. j. približne každý piaty a piata, mnohí vo vašom okolí. Bude medzi nimi aj pár stotisíc plne zaočkovaných,“ konštatuje Kollár.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie