Okrem zlata a slávy si odnášajú milióny dolárov. Koľko zarábajú športovci na olympiáde?

  • Reprezentovať krajinu na olympiáde je pre každého športovca obrovská česť
  • Vedel si však, že v prípade výhry si väčšina z nich finančne prilepší?
pjimage – 2021-07-29T134258.935
Unsplash/Zhang Kaiyv Unsplash/Alessandro Venturi
  • Reprezentovať krajinu na olympiáde je pre každého športovca obrovská česť
  • Vedel si však, že v prípade výhry si väčšina z nich finančne prilepší?

Zúčastniť sa olympiády je pre každého športovca snom. Súťažia tu oba skutoční profesionáli, ktorí sa snažia svoju krajinu reprezentovať čo najlepšie. Vedel si však, že v prípade umiestnenia sa na stupňoch víťazov čaká na týchto športovcov lákavá zaujímavá odmena?

Výhra zlatej, striebornej alebo bronzovej medaily na olympijských hrách je odmenou za roky driny, obetavosti a vyčerpania. Na tohtoročných hrách súťaží približne 11-tisíc športovcov, ktorí okrem cenných kovov získajú aj nemalé peniaze a iné zaujímavé ceny.

zdroj: Unsplash/Bryan Turner

Štedrí sponzori

Ako príklad by sme mohli použiť Filipíny, ktoré tento rok získali svoju prvú zlatú olympijskú medailu vôbec. Vybojovala ju vzpieračka Hidilyn Diaz a za svoj skvelý výkon obdrží až 600-tisíc dolárov. Finančnú odmenu je venuje Filipínska športová komisia a najväčší podnikatelia Filipín. Podľa portálu CNBC jej však boli ponúknuté aj dva domy a bezplatné lety na celý život.

Hoci by sme možno predpokladali, že najväčšie odmeny dostanú napríklad Američania, opak je pravdou. Najštedrejšou krajinou je Singapur.

Olympijské kuriozity: Čechov budí požiarny alarm viackrát za noc, Slováci majú málo sladký cukor a medaily berú aj deti

Ak člen tejto výpravy získa na olympiáde prvé miesto, prilepší si až o 737-tisíc dolárov. Strieborní olympionici získajú 369-tisíc dolárov a bronzoví 184-tisíc eur. Je však potrebné dodať, že športovci zo Singapuru sú povinní vrátiť časť svojej výhry národnému športovému zväzu, čím podporia budúce tréningy a rozvoj športu v krajine. 

Údaje všetkých krajín nie sú známe, no portálu CNBC sa podarilo zhromaždiť údaje z 12 krajín, ktoré zoradil do postupnosti od najvyšších odmien po tie najnižšie. Na druhom mieste je Kazachstan, za ktorým nasleduje Malajzia. USA, Japonsko, Kanada a Austrália sa nachádzajú na chvoste tabuľky. Tieto krajiny predbehlo aj Maďarsko, ktoré možno označiť za dosť štedré. 

zdroj: CNBC.com

To, že sú Spojené štáty na chvoste tabuľky však má dôvod. V Tokiu súťaží viac ako 600 amerických športovcov. K dnešnému dňu krajina získala dokopy 37 cenných kovov – 13 zlatých, 14 strieborných a 10 bronzových. 

Nie je teda možné, aby krajina ocenila svojich víťazov státisícmi. Zlatí medailisti za svoj úspech dostanú 37 500 dolárov, strieborní 22 500 dolárov a bronzoví 15-tisíc dolárov. Okrem toho však Američania dostávajú aj zdravotné poistenie, prístup ku špičkovým zdravotníckym zariadeniam a podporu počas štúdia na univerzite. Všetky tieto položky sú v USA za bežných okolností veľmi drahé.

zdroj: Unsplash/Sam Balye

Nie lacná záležitosť

Za lacnú nemôžeme označiť ani samotnú olympiádu. Mala sa konať v roku 2020, no kvôli pandémii musela byť presunutá na tento rok. Medzinárodný olympijský výbor sa snažil pôvodný termín dodržať, no vlna kritiky, s ktorou sa výbor stretol, nakoniec organizátorov presvedčila. Asi s najväčšou vyhrážkou prišla Kanada, ktorá sa vyjadrila, že ak by sa hry konali v 2020, boli by bez kanadskej výpravy.

Pôvodné plány boli naozaj veľkolepé. Na letisku mali na športovcov čakať roboti, mala vzniknúť aplikácia, ktorá by reč preložila do 30 jazykov a medzi hotelom a športoviskami sa mali športovci presúvať autonómnymi taxíkmi. Nejde ani o zlomok plánov, ktoré mali z hier v Tokiu urobiť tie najdrahšie v histórii. Ako to však vyzerá dnes?

zdroj: Unsplash/Erik Zunder

Veľkú časť nákladov mali vyrovnať príjmy zo vstupeniek. To však padlo, pretože OH sa prvýkrát konajú bez prítomnosti divákov. O tom, že to tak bude, organizátori informovali už v marci, no v tom čase bolo predaných už viac ako milión vstupeniek. Vstupenky sa predávali aj medzi domácimi, no tí dostali taktiež zákaz. Organizačný výbor očakával, že z predaja získa v prepočte takmer 700 miliónov eur.

Organizátori očakávali veľké peniaze aj z turistického ruchu, keďže v roku 2019 navštívilo Japonsko približne 32 miliónov zahraničných turistov, ktorí v krajine nechali až 44 miliónov dolárov. Ani toto očakávanie sa však nenaplnilo. 

Slovensko má novú športovú superstar: Kto je čerstvá majsterka Európy Emma Zapletalová? Plány jej takmer skazila mononukleóza

Napokon sa ukázalo, že finančné straty nie sú vôbec také strašné, keďže okrem tokijskej metropolitnej vlády a japonskej vlády pomohli aj sponzori. Zmluvy boli podpísané so 68 lokálnymi partnermi, z ktorých neodstúpil ani jeden.

V decembri 2020 boli celkové náklady vyčíslené na 15,4 miliardy dolárov. Presunutie olympiády na ďalší rok stálo organizátorov približne 3 miliardy dolárov. Časť týchto peňazí putovala najmä do médií a partnerom. Americká televízna sieť NBC prezradila, že predala reklamný priestor počas olympiády za rekordnú sumu vyše 1,2 miliardy dolárov. 

Zdroje: Reuters, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá