Olympiádu v Tokiu sprevádzalo približne 450 miliónov kyberútokov (KOMENTÁR Infosecurity.sk)

olympiáda
Unsplash/Bryan Turner

Richard Straka je autorom na portáli Infosecurity.sk.

Spoločnosť Nippon Telegraph and Telephone (NTT), ktorá pre potreby olympiády a paralympiády v Tokiu 2020 (2021) poskytovala rozsiahle telekomunikačné služby či sieťovú bezpečnosť uviedla, že počas hlavného podujatia bolo zaznamenaných viac ako 450 miliónov pokusov o kybernetický útok na ich infraštruktúru. 

Tieto informácie boli zverejnené priamo na stránke spoločnosti. Podľa zverejnenej správy žiaden z nich nebol úspešný. Počet útokov bol však 2,5-krát vyšší ako počas letných olympijských hier v Londýne v roku 2012.

Úroveň kybernetickej bezpečnosti hier v Tokiu 2020 sa považovala za horšiu ako v minulosti, najmä v nadväznosti na olympiádu v Pjongčangu 2018, ktorá bola taktiež terčom rôznych malware alebo ransomware útokov. Avšak, vo výsledku sa ukázalo, že ochrana bola dostatočná a z tohto hľadiska hry v Tokiu prebehli úspešne.

Olympiáda z pohľadu NTT

Hlavným partnerom hier v oblasti telekomunikácií a kyberbezpečnosti bola NTT, japonská telekomunikačná spoločnosť so sídlom v Tokiu.

Už pred olympiádou bol vydaný menší korporátny report, kde sa problematika kyberbezpečnosti spomínala na základe správy Aliancie pre kybernetické hrozby (CTA) z apríla 2021. V rámci nej boli medzi tri najpravdepodobnejšie typy útokov na hry a Japonsko samotné zaradené kybernetické na úrovni národných štátov, ransomware či šírenie dezinformácií s pôvodom v Číne, o ktorých sme informovali v našom článku už júli.

Útoky na úrovni národných štátov sa predpokladali najmä z Ruskej federácie, Severnej Kórey alebo Číny. Od neštátnych aktérov sa očakávali hlavne napadnutia typu DDoS (Distributed Denial of Service), ransomware alebo útoky na kritickú infraštruktúru.

V podobnom duchu sa nieslo aj varovanie vydané FBI pred začiatkom hier. Nanešťastie, informácie, ktoré spoločnosť poskytla, nám nehovoria, do akej miery boli aktívne štáty a jednotlivci. Známy je iba celkový počet útokov a ich všeobecná klasifikácia. 

Útoky na hry v minulosti

Jeden z najväčších kyberútokov sa odohral na nedávnej olympiáde v Pjongčangu v roku 2018, kedy sa hackeri z Ruskej federácie nabúrali do siete počas otváracieho ceremoniálu a takmer pokazili celý program.

Hackerom sa v ten večer podarilo narušiť internetovú sieť v oblasti štadióna, vysielacie systémy a webovú stránku olympijských hier. Mnohí účastníci otváracieho ceremoniálu si nemohli vytlačiť vstupenky, čo malo za následok prázdne miesta na tribúne.

Úrady v USA v tomto kontexte obvinili šesť ruských spravodajských dôstojníkov za účasť v sérii globálnych kybernetických útokov. Konkrétne išlo o útoky na francúzske prezidentské voľby (2017), olympiádu či na americké spoločnosti.

V roku 2020 sa k obvineniu Ruskej federácie pridali aj úrady vo Veľkej Británii. Podľa nich stála za útokmi na otvárací ceremoniál v Pjongčangu kybernetická jednotka vojenskej spravodajskej služby (GRU), ktorá sa pokúsila maskovať za severokórejských a čínskych hackerov. Taktiež podnikli útoky na hry v Tokiu už v roku 2020, teda ešte pred ich odložením.

Budúcnosť obrany olympiád

História útokov jasne ukazuje trend ich nárastu a efektívnosti, avšak na výsledkoch kybernetickej ochrany pri posledných olympijských hrách je možné vidieť, že taktiež sa zlepšuje aj obranyschopnosť infraštruktúry.

Bude zaujímavé sledovať, ako v tomto kontexte dopadne zimná olympiáda v čínskom Pekingu 2022, keďže ide o krajinu, ktorá je často spoločne s Ruskou federáciou označovaná ako zdroj týchto útokov.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá