Putin vyslal do Kazachstanu ruské jednotky. Niektorí vojaci si už začali „plniť svoje úlohy“

  • Protesty v Kazachstane pokračujú. Vyše 1 000 ľudí bolo zranených, takmer 400 museli hospitalizovať
  • O život mali prísť tiež desiatky ľudí. Kazašské bezpečnostné zložky hovoria o 12 obetiach a 357 zranených len vo svojich radoch
  • Do Kazachstanu už mieria ruskí vojaci, spoločne s bieloruskými, arménskymi, tadžickými a kirgizskými jednotkami
  • Situáciu sme sledovali online
Kazachstan
TASR/AP, Vladimir Tretyakov
  • Protesty v Kazachstane pokračujú. Vyše 1 000 ľudí bolo zranených, takmer 400 museli hospitalizovať
  • O život mali prísť tiež desiatky ľudí. Kazašské bezpečnostné zložky hovoria o 12 obetiach a 357 zranených len vo svojich radoch
  • Do Kazachstanu už mieria ruskí vojaci, spoločne s bieloruskými, arménskymi, tadžickými a kirgizskými jednotkami
  • Situáciu sme sledovali online

Počas protestov v Kazachstane, ktoré prerástli do nepokojov, utrpelo zranenia vyše 1 000 osôb, z ktorých takmer 400 museli hospitalizovať. Kazašské bezpečnostné zložky tiež vo štvrtok informovali o 12 obetiach a 357 zranených vo svojich radoch. Informovala o tom agentúra TASR s odvolaním sa miestne úrady.

Protesty v Kazachstane vypukli 2. januára v Mangystauskej oblasti a postupne sa rozšírili do viacerých kazašských miest. Spočiatku išlo o protesty proti vysokým cenám pohonných látok, konkrétne skvapalneného ropného plynu (LPG).

Neskôr však podľa agentúry Reuters tieto protesty prerástli do protivládnych nepokojov, ktorých príčinou je hlboko zakorenená nespokojnosť miestneho obyvateľstva s takmer 30 rokov trvajúcou vládou bývalého kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva.

kazachstan
zdroj: TASR/AP Photo/Vladimir Tretyakov)

Ten síce v roku 2019 odstúpil z funkcie, stále si však zachoval svoj politický vplyv, pričom sa predpokladá, že jeho rodina ovláda väčšinu kazašskej ekonomiky, ktorá je najväčšou ekonomikou strednej Ázie. Nazarbajev (81) od vypuknutia protestov ešte verejne nevystúpil, pripomína Reuters.

Vzhľadom na pretrvávajúce nepokoje v Kazachstane v stredu vyhlásili výnimočný stav, ktorý platí na celom území krajiny. Počas jeho trvania platí zákaz vychádzania od 23.00 h večer do 7.00 h ráno a sú zakázané akékoľvek hromadné akcie.       

Tokajev tiež požiadal v súvislosti s protestmi v krajine o pomoc Organizáciu zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), ktorá sa rozhodla vyslať do Kazachstanu svoje mierové sily.

Situáciu sme sledovali online:

16:06: Vyzvali na ukončenie násilných protestov v Kazachstane

Británia vo štvrtok vyzvala na ukončenie násilných protestov. Francúzsko zdržanlivosť a umiernený postoj od všetkých zúčastnených strán, vrátane jednotiek regionálnej bezpečnostnej aliancie vedenej Ruskom.

„Vyzývame proti ďalšej eskalácii a chceme vidieť mierovú rezolúciu,“ povedal novinárom hovorca britského premiéra Borisa Johnsona.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v Paríži uviedol, že aktuálne udalosti v Kazachstane sú mimoriadne znepokojujúce. „Vyzývame všetky strany – v Kazachstane i v rámci ODKB (Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti) – aby preukázali  umiernenosť a započali dialóg,“ povedal Le Drian po tom, čo ODKB vo štvrtok rozhodla o vyslaní prvých svojich jednotiek do Kazachstanu. Išlo pritom o odpoveď na žiadosť kazašskej vlády s cieľom poskytnúť pomoc pri potlačení narastajúcich nepokojov.

kazachstan
zdroj: TASR/AP Photo/Vladimir Tretyakov

Nemecká vláda svojich občanov varovala, aby do Kazachstanu v momentálnej nepokojnej situácii necestovali. Ako vo štvrtok informovalo ministerstvo zahraničných vecí v Berlíne, generálny konzulát Nemecka v meste Alma-Ata na juhovýchode Kazachstanu zostane až do odvolania zatvorený, píše agentúra DPA. O konzulárne služby môžu nemeckí občania požiadať na veľvyslanectve v hlavnom meste Nursultan.

14:50: Vývoj situácie v Kazachstane sledujeme s veľkým znepokojením, uviedol Korčok 

Slovensko sleduje vývoj aktuálnej situácie v Kazachstane, v ktorom protesty proti vysokým cenám pohonných látok prerástli do násilia, s veľkým znepokojením. Občania Slovenska nachádzajúci sa v Kazachstane však podľa doposiaľ dostupných informácií neutrpeli počas nepokojov nijaké zranenia. Pre TASR to vo štvrtok uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. 

„Situáciu v Kazachstane je potrebné čo najrýchlejšie deeskalovať a ukončiť strety, ktorých výsledkom sú obete na životoch. Pnutie v spoločnosti sa nedá vylúčiť, ale štát musí hľadať cesty, ako sa s nimi vysporiadať demokratickou cestou. Tou nie je násilie, ale dialóg s rešpektovaním zákonov a ľudských práv,“ uviedol Korčok vo vyhlásení.

Z informácií, ktoré má v súčasnosti k dispozícii Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR, nevyplýva, že by medzi zranenými mali byť občania Slovenska. V Kazachstane však dlhodobo pôsobí niekoľko slovenských kňazov a rehoľných sestier, uvádza sa vo vyhlásení.

13:50: Biely dom odmietol „šialené ruské tvrdenia“ 

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová  v stredu odmietla, že by mali Spojené štáty niečo spoločné s nepokojmi v Kazachstane.

„Podporujeme výzvy na pokoj, aby sa demonštranti vyjadrili pokojne a aby úrady zachovali zdržanlivosť,“ uviedla Psakiová. Hovorkyňa ďalej dodala, že existuje niekoľko „šialených ruských tvrdení“, ktoré tvrdia, že nepokoje sú vyvolané Spojenými štátmi, čo Biely dom odmieta ako „absolútne nepravdivé.“

Teórie sú „súčasť štandardnej ruskej dezinformačnej príručky, ktorú sme veľa videli v posledných rokoch,“ dodala. 

Rusko pravidelne obviňuje Spojené štáty z vyvolania protestov či nepokojov. Najznámejší je prípad masívnych protestov v Rusku po parlamentných voľbách v roku 2011, z ktorých prípravy obvinil Vladimir Putin vtedajšiu ministerku zahraničia USA Hillary Clintonovú.  

11:09: Do Kazachstanu mieria ruskí vojaci, niektorí si už plnia „svoje úlohy“

Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) vo štvrtok už vyslala do Kazachstanu prvé jednotky na žiadosť kazašskej vlády, ktorá požiadala alianciu vedenú Ruskom o pomoc pri potlačení narastajúcich nepokojov, píšu agentúry TASS a AFP.

„Mierové sily Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti boli vyslané do Kazachstanu na obmedzené časové obdobie s cieľom stabilizácie a normalizácie situácie,“ uviedla ODKB vo vyhlásení, ktoré zverejnila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Podľa tohto vyhlásenia boli do Kazachstanu vyslané ruské, bieloruské, arménske, tadžické a kirgizské jednotky. Vo vyhlásení sa však nešpecifikuje presný počet vojakov, ktorí do Kazachstanu smerujú.

Ich úlohami však „bude ochrana dôležitých štátnych a vojenských objektov a poskytnutie pomoci bezpečnostným zložkám Kazašskej republiky pri stabilizácii situácie“, uvádza sa vo vyhlásení.

Ruské jednotky podľa vyhlásenia preváža do Kazachstanu vojenské letectvo, pričom niektoré z nich už „začali plniť svoje úlohy“.

10:30: Polícia v noci zabila desiatky ľudí, ktorí zaútočili na úradné budovy

Polícia v kazašskom meste Alma-Ata v noci na štvrtok zabila „desiatky“ demonštrantov, ktorí napadli niekoľko úradných budov vrátane budovy miestneho policajného oddelenia. Pre kazašské média to uviedla hovorkyňa almaatskej polície Saltanat Azirbeková, ktorú citovali agentúry TASS a AFP. 

„V noci sa extrémisti pokúsili vtrhnúť do úradných budov, policajného oddelenia mesta Alma-Ata, ako aj do budov obvodných oddelení polície. Desiatky útočníkov boli zlikvidované a prebieha ich identifikácia,“ uviedla Azirbeková pre kazašskú televíziu Chabar-24.

Vojenské veliteľstvo v Alma-Ate v noci na štvrtok oznámilo, že bezpečnostné sily v meste započali protiteroristickú akciu. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v stredu totiž vyhlásil, že na čele nepokojov stoja „teroristi“.

Azirbeková tak vo štvrtok upozornila na to, že protiteroristická akcia stále prebieha v časti Alma-Aty, v ktorej sa nachádzajú úradné budovy, a vyzvala obyvateľov aj návštevníkov mesta, aby sa vyhýbali nebezpečenstvu a ostali doma.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá