Oplatí sa ti na Slovensku kúpiť auto s dotáciou?

  • Na Slovensku budú v roku 2030 elektromobily tvoriť až 31 % všetkých nových vozidiel. Ale ako sa k tomuto scenáru dopracovať?
ioniq2
  • Na Slovensku budú v roku 2030 elektromobily tvoriť až 31 % všetkých nových vozidiel. Ale ako sa k tomuto scenáru dopracovať?

Už pravdepodobne aj tí najväčší skeptici pochopili, že s elektromobilmi sa na našich cestách budeme stretávať stále častejšie. Aj napriek tomu, že doba, kedy tento druh pohonu úplne vytlačí konvenčné motory je najmä v prípade Slovenska vzdialená, nadšenci a milovníci moderných technológií si môžu auto na elektriku kúpiť aj na Slovensku, a tak nasledovať trend v mnohých vyspelých krajinách.

Od novembra majú Slováci možnosť získať dotáciu 5 000 eur na nákup vozidla s elektrickým alebo hybridným pohonom. Túto možnosť by bola naozaj škoda nevyužiť. Veľa ľudí má však v tom, ako získať príspevok zmätok a nechce sa im do toho aj kvôli predstave zdĺhavého vybavovania. Avšak nie je tomu tak. Pripravili sme pre teba prehľadný zoznam informácií, aby si mal v celom procese jasno.

zdroj fotografie:caradvice.com

Odkedy môžem využiť túto akciu?
Podpora kúpy elektromobilov sa začala 11.11.2016 a bude trvať do konca roka 2017 (31.12.) alebo do vyčerpania finančných prostriedkov. Podmienkou na vyplatenie prostriedkov je registrácia vozidla na Slovensku do 31.12.2017.

Môžem o podporu žiadať aj ja?

O podporu môže žiadať úplne každý.

Platí to len pre elektromobily?

Platí na nové, čisto elektrické auta alebo plug-in hybridy (nie však klasické hybridy) – osobné auto musí byť dobíjateľné z elektrickej siete.

Čo musím pre príspevok spraviť?
Získať sa dá spolu 5 000 eur. Príspevok bude vyplácaný postupne v troch splátkach. Dôvodom je zábezpeka, aby vozidlá zostali v SR a zabránilo sa ich cezhraničnému vývozu.

Dajme si ale reálnejší a hmatateľnejší príklad. Vody teraz rozvíril nový Hyundai Ioniq, pozrime sa na cenovú dostupnosť tejto novinky.

Tento model je k dispozícii za cenu 34 990 €, s podporou sa suma zníži na 29 990 €. Takáto cenovka robí IONIQ jedným z najdostupnejším, plnohodnotných elektrických áut, ktoré navyše disponujúcim plnou výbavou. Na splátky ho môžeš maž už od 255 € mesačne.

Poďme si to vyrátať:

  • Pri kúpe auta čisto na elektrický pohon získaš  2.000 eur,  1.500 eur dostaneš nasledujúci mesiac po uplynutí prvého roku registrácie na Slovensku a zvyšných 1.500 eur nasledujúci mesiac po druhom roku registrácie na Slovensku.
  • Pri kúpe plug-in hybridu získaš dotáciu vo výške 3.000 eur, rozdelenú na rovnaké časti (1.000eur) v tých istých časových úsekoch.

Ako to všetko vybavím?

  • Objednáš si vozidlo prostredníctvom autorizovanej siete predajcov, predajca objednáva vozidlo u výrobcu/zástupcu výrobcu (importéra)
  • Importér vykoná rezerváciu prostriedkov na konkrétne vozidlo, pričom výrobca garantuje technické parametre vozidla tak, že vozidlo plní
    parametre na podporu.
  • Po dodaní, predaji a registrácii vozidla ti Zväz automobilového priemyslu SR vyplatí prvú splátku.

 

Čo sa stane, ak budem chcieť vozidlo predať pred uplynutím lehoty 24 mesiacov?

Pôvodný vlastník vozidla bude dostávať podporu ďalej, pokiaľ bude vozidlo registrované na Slovensku.

Čo sa stane, ak majiteľ vozidlo predá do zahraničia pre uplynutím lehoty 24 mesiacov?

V prípade, že vozidlo nebude v evidencii na Slovensku, ďalšia časť príspevku už nebude vyplatená.

zdroj fotografie:caradvice.com

Je jasné, že čiastka 5 000 eur nikoho naozaj nespasí. Avšak priznajme si, že je to lepšie ako nič. Elektromobil si dnes ľudia nekupujú preto, lebo chcú silou – mocou ušetriť na palive. Je to aj o otázke spoločenskej zodpovednosti, ktorá sa stáva čoraz  silnejšou. Nejde len o prvoplánové ušetrenie pár tisícov, ide najmä o podporu myšlienky a určitého životného štýlu.

zdroj titulnej fotografie:facebook.com/HyundaiSlovensko/picdn.net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech