Optimalizuj si svoj osobný rozpočet

  • Peniaze nie sú to najdôležitejšie v živote. Ale chcem ich! Momentálne si (bohužiaľ?) život bez nich neviem predstaviť. Ťažko spochybniť to, že s nimi dnes dosiahneme slobodnejší život, viac zážitkov a životné podmienky, po ktorých túžime.
hipster
  • Peniaze nie sú to najdôležitejšie v živote. Ale chcem ich! Momentálne si (bohužiaľ?) život bez nich neviem predstaviť. Ťažko spochybniť to, že s nimi dnes dosiahneme slobodnejší život, viac zážitkov a životné podmienky, po ktorých túžime.

Ako by sa ti páčilo, keby ti niekto dával mesačne 50, 100 či 200 Eur navyše? Len tak! Neznie to zle, čo povieš? Čo ak sa ti peniaze naozaj môžu začať kopiť v peňaženke? Samé od seba! Ako na to?

 

1. Sleduj svoj mesačný rozpočet

cashflow-1

foto: svetuspesnych.cz

Potrebuješ mať prehľad o tom, aká je tvoja finančná situácia. Začni tým, že budeš sledovať svoje výpisy z bankového účtu. Každý mesiac si v určitý deň pozri stav účtu a porovnaj ho so stavom účtu v rovnaký deň predchádzajúceho mesiaca (napr. každý mesiac v deň výplaty). Rozdiel medzi týmito dvoma sumami bude zároveň rozdiel medzi tvojim príjmom a výdavkami za posledný mesiac, teda tvoj čistý zisk (strata).

Príklad: Zarábaš 700 Eur mesačne v čistom. V auguste si mal na účte 300 Eur. V septembri máš na účte 500 Eur. Tvoj čistý zisk za posledný mesiac je 200 Eur (stav účtu v septembri mínus stav účtu v auguste). Zároveň vieš, že tvoje mesačné výdavky boli na úrovni 500 Eur (700 Eur príjem mínus 200 Eur čistý zisk).

Ak si takto prezrieš stav účtu za niekoľko posledných mesiacov, je dosť možné, že budeš prekvapený, ako podobná je výška tvojich výdavkov za jednotlivé mesiace (ak si nemal výnimočné výdavky). Je to tak z dôvodu podvedomého nastavenia našej mysle na určitú úroveň míňania, na určitý životný štandard, príp. v lepšom prípade zodpovednosť ušetriť istú sumu.

Ak chceš mať ešte lepší prehľad o svojom finančnom toku, zapisuj si každý jeden výdavok, každú jednu platbu, ktorú uskutočníš. Zrejme budeš veľmi prekvapený, koľko peňazí si minul na zbytočnosti. So sledovaním konkrétnych položiek výdavkov ti dokážu pomôcť aj rôzne aplikácie pre tvoj mobil.

 

2. Minimalizuj zbytočné výdavky

 

bbc

foto: igeeksblog.com

Zamysli na nad tým, ktoré tvoje výdavky nie sú potrebné. Závisí to od tvojej životnej situácie. Nemôžeš chodiť do práce na bicykli? Neoplatí sa ti kupovať väčšie balenia svojich obľúbených potravín? Alebo naopak menšie, aby si ich nemusel vyhadzovať? Nestojí za to zvážiť vlastné bývanie, aby si nemusel platiť nájom? Nie je tá reštaurácia do ktorej chodíš zbytočne predražená? Šetrenie nemusí byť vyslovene o asketickom živote a neustálom odopieraní si radosti. Stačí sa zamyslieť, či hodnota, ktorú dostávaš naozaj zodpovedá cene. Samozrejme, niekedy nezaškodí zamyslieť sa aj nad tým, či nie si príliš rozmaznaný a či naozaj všetky tie pôžitky potrebuješ.

 

3. Investuj

investor-pitch-deck-hesolconsulting

foto: hesol.co.in

Ak nie si v problematickej finančnej situácii, mal by si zo svojho platu pokryť všetky nevyhnutné výdavky, pokryť všetky potreby a stále by ti mala zostať istá suma. Osobný čistý zisk, ako sme ho nazvali v prvom bode. Čo spravíš s týmto ziskom? To rozhoduje o tom, či si investor alebo spotrebiteľ. Môžeš celý zisk minúť na novú elektroniku, auto a alkohol alebo môžeš časť zisku investovať. Existujú rôzne formy investícii, či už sú to akcie, dlhopisy, podielové fondy, komodity, nehnuteľnosti alebo iné formy zhodnocovania majetku. Väčšina z nich je dostupná aj ,,obyčajným“ ľuďom, ktorí sa nepodpisujú menom Gates ani Rockefeller.

Často však zabúdame na spôsob investície, ktorý býva veľakrát najhodnotnejší. Je to investícia do seba samého. Investícia do kurzov, tréningov, prednášok či kníh. Bohatí ľudia neváhajú minúť tisíce práve do tejto formy vzdelávania. Uvedomujú si, že im v živote otvára najviac dverí.

Zdroj titulnej fotografie: image.ie

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech