Orbán titul
Orbán titul 3
SITA/AP, Petr David Josek

Orbána podporoval Soros. Z dedinského chlapca sa stal maďarský Mečiar, hrdina konzervatívcov

  • Polarizácia spoločnosti Viktorom Orbánom prekonáva hranice Maďarska
  • Na jednej strane ide o hrdinu konzervatívcov, populistov a dokonca aj krajnej pravice
  • Je však aj strašiakom pre Európu a človekom, ktorý ničí demokraciu vo svojej krajine
  • Kedysi ho podporoval aj Soros, proti ktorému dnes bojuje
  • Polarizácia spoločnosti Viktorom Orbánom prekonáva hranice Maďarska
  • Na jednej strane ide o hrdinu konzervatívcov, populistov a dokonca aj krajnej pravice
  • Je však aj strašiakom pre Európu a človekom, ktorý ničí demokraciu vo svojej krajine
  • Kedysi ho podporoval aj Soros, proti ktorému dnes bojuje

Polarizácia spoločnosti predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom prekonáva hranice Maďarska a stala sa celoeurópskym a dokonca aj americkým fenoménom.

Na jednej strane hrdina konzervatívcov, populistov a dokonca aj krajnej pravice. Na druhej strane strašiak európskych a amerických elít a človek, ktorý ničí demokraciu vo svojej krajine a poškodzuje európske inštitúcie.

Bývalý poradca a hlavný stratég Donalda Trumpa Steve Bannon pre New York Times uviedol, že Orbán je „hrdina“ a „najvýznamnejší človek na scéne práve teraz“. Naopak, americký prezident Joe Biden zaradil Maďarsko k autoritárskym režimom. Rovnaký názor má aj bývalý prezident Bill Clinton, ktorý uviedol, že Maďarsko a Poľsko chcú „autoritársku diktatúru“.

Neliberálna demokracia, či chorá demokracia? 

Samotný Orbán, ktorého prezývajú aj Viktator (Viktor + diktátor) označuje smerovanie svojej krajiny ako neliberálnu demokraciu. V rozhovore pre Postoj uviedol, že ho mnohí „vykresľujú tak, akoby riadil ríšu čertov“.

Česká eurokomisárka Viera Jourová ale pre reportérov Der Spiegel uviedla, že ide skôr o „chorú demokraciu“: „Pán Orbán rád hovorí, že buduje iliberálnu demokraciu… Povedala by som: buduje chorú demokraciu.“

zdroj: TASR/AP, Virginia Mayo

O tom, či v Maďarsku naozaj ide o demokraciu, pochybujú mnohé neziskové organizácie. Americká nezisková organizácia Freedom House v reporte z roku 2020 vyňala Maďarsko z demokratických krajín a uviedla, že ide o „prechodný alebo hybridný režim“. Situáciu v krajine mala ešte viac zhoršiť pandémia koronavírusu, vďaka ktorej Orbán ešte viac posilnil svoju moc.

S hodnotením Freedom House súhlasí aj bývalý minister kultúry v rokoch 2005 – 2006 András Bozóki. „Maďarsko je konkurenčný autoritársky režim, ktorý patrí k hybridným režimom,“ uviedol pre Startitup Bozóki, ktorý pôsobí ako profesor sociológie na Stredoeurópskej univerzite (CEU) vo Viedni a vo svojej akademickej činnosti sa venuje sa strednej Európe.

Aj univerzita, ktorá predtým sídlila v Budapešti a založil ju finančník George Soros, sa stala terčom Orbána. Bola nútená opustiť Maďarsko.

Bozóki uviedol, že organizácia reagovala veľmi pomaly. „Maďarsko nebolo demokraciou už asi od roku 2013 – 14. Reagovali až o päť rokov neskôr,“ myslí si profesor.

Pozoruhodná transformácia

Orbán ale nebol vždy šampiónom konzervatívcov a populistov, niekedy bol ich pravý opak. Zarastený rebel s dlhšími vlasmi, podporovaný Sorosom, ktorý bojoval za liberálnu demokraciu.

zdroj: SITA/AP, Francois Walschaerts

Dnes naopak bojuje proti nej a proti európskym a americkým elitám, ktorých má ovládať práve milionár Soros. Financial Times tento prechod označil ako jednu z „najpozoruhodnejších nedávnych transformácií v európskej politike“. Bruselský portál Politico jeho transformáciu opísal jednoduchšie: „Malomestský rebel pomohol zvrhnúť (Berlínsky) múr. Teraz ich stavia.“

Dedinský chlapec, vyrastal bez teplej vody 

Viktor Orbán sa narodil v roku 1963 v maďarskom meste Stoličný Belehrad (Székesfehérvár). The Atlantic uvádza, že vyrastal v malomestskom prostredí v blízkych dedinách. Jeho rodinný dom nemal ani tečúcu teplú vodu.

Novinárom prezradil, že keď mal pätnásť rokov, prvýkrát mohol otočiť kohútikom a vychutnať si teplú vodu. Sám seba popísal ako „dedinského chlapca“ z „nekultúrneho prostredia“.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: New York Times, CBS News, Postoj, Der Spiegel, Financial Times, Politico, The Atlantic, New York Times, Institut Montaigne, Vox, Washington Post, Politico, Huff Post, BBC, Novinky.cz, Pravda, Denník N, Topky.sk, SME, Forbes, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá