OrCam: Smart okuliare pre nevidiacich

  • OrCam vyvinul zariadenie, ktoré pomôže nevidiacim a zrakovo postihnutým rozpoznať objekty a vidieť doposiaľ nepoznaný svet okolo nich. Na súčasnom trh je to bezkonkurenčné zariadenie.
image_1394059945.jpeg
  • OrCam vyvinul zariadenie, ktoré pomôže nevidiacim a zrakovo postihnutým rozpoznať objekty a vidieť doposiaľ nepoznaný svet okolo nich. Na súčasnom trh je to bezkonkurenčné zariadenie.

Konečne sme sa dočkali smart okuliarov, ktoré dokážu nahlas prečítať nielen akýkoľvek text (články v novinách, návody k produktom), ale dokonca aj poznámky napísané rukou. To všetko vďaka kamere upevnenej na okuliaroch, ktorá dokáže dešifrovať slová. V zariadení je zabudovaný aj malý reproduktor, ktorý sa postará o zvukovú stopu. OrCam poskytuje userovi pohodlie  aj vo forme napojenia slúchadiel. Kamera na okuliaroch je káblom spojená so zariadením, ktoré je svojou veľkosťou veľmi kompaktné. 

 

 

Tieto okuliare v cene $2500 za vás nielenže čítajú text, ale pomôžu vám prejsť naprieč križovatkou. OrCam dokáže rozpoznať, či pred vami na semafore svieti červená alebo zelená. Šikovným spôsobom je navrhnutá funkcionalita tohto zariadenia. Stačí len ukázať prstom na text, ktorý chcete prečítať.

Predstavitelia OrCamu tvrdia, že zariadenie dokáže rozoznávať aj stovky rôznych objektov a tváre vašich kamarátov. To z neho robí vážnu konkurenciu pre Google Glass. Kamera vie čítať zatiaľ len texty v angličtine. Aplikácie ako Word Lens nám však stihli ukázať, že aj real-time preklady môžu byt použiteľné pre zariadenia akým je OrCam. Ešte fascinujúcejší je fakt, že okuliare sa dokážu samé učiť od svojho užívateľa a tým rozpoznávať stále nové produkty.

 

OrCam založil pár rokov dozadu Amnom Shashua, svetoznámy vedec a profesor na Hebrew University. Celý koncept zariadenia je založený na prepracovanom algoritme vizualizácie, ktorého je on sám priekopníkom. Podľa tvrdenia OrCam je na svete až neskutočných 342 miliónov ľudí so silným zrakovým postihom, z čoho 52 milionónov dosahuje príijmy na úrovni strednej triedy. Dúfajme, že si toto zariadenie raz budú môcť dovoliť všetci.

Zdroj: theverge.com, youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech