Originál Schindlerovho zoznamu je na predaj. Budeš naň však musieť šetriť celý svoj život

  • Zberateľ sa pokúša predať jednu zo štyroch verzií Schindlerovho zoznamu
  • Kupca vyjde až na 1,8 milióna
snímka z filmu Schindlerov zoznam
Ilustračný obrázok, ČSFD/Universal pictures
  • Zberateľ sa pokúša predať jednu zo štyroch verzií Schindlerovho zoznamu
  • Kupca vyjde až na 1,8 milióna

Schindlerov zoznam si môžeš kúpiť za 1,8 milióna dolárov (1,6 mil. eur). Tento historický predmet sa predával už niekoľkokrát, väčšinou za zhruba 2 milióny. Najvyššia suma, za ktorú sa túto verziu pokúšal zberateľ predať, bola 2 a pol milióna. Všetky pokusy o jej predaj však boli doteraz neúspešné. Informuje o tom portál TMZ.

Pod pojmom „Schindlerov zoznam“ si predstavíme zoznam židovských robotníkov, ktorí počas druhej svetovej vojny pracovali pre nemeckého podnikateľa Oskara Schindlera. Ten sa zaslúžil o záchranu viac ako tisícov židovských životov počas holokaustu. 

Tentokrát zberateľ dúfa, že znížená cena dôležitého artefaktu je prijateľnejšia. Navyše, predaj tejto položky je dnes obzvlášť aktuálny vzhľadom na rýchlo sa objavujúci antisemitizmus v súvislosti s izraelsko-palestínskym konfliktom.

„Tento mimoriadne vzácny originál Schindlerovho zoznamu je jediný, ktorý sa kedy dostal na trh. Pochádza z rodiny Itzhaka Sterna, Schindlerovho účtovníka a pravej ruky (vo filme ho hrá Ben Kingsley). Jeho pôvod je neotrasiteľný. Známe sú ešte tri ďalšie, dve v Jad Vašem a jedna v Múzeu holokaustu v USA,“ uvádza portál Moments In Time, ktorý sprostredkúva predaj zoznamu.

„Táto verzia zoznamu (celkovo ich je sedem) je predposledná, má 14 strán a uvádza 801 mien, je datovaná na 18. apríla 1945. Dojímavejšiu a historickejšiu pamiatku z 2. svetovej vojny si nemožno predstaviť. Toto je životná príležitosť získať predmet skutočne neuveriteľného významu,“ presviedčajú nádejných kupcov.

Posledný hrad Mozarta tiež mieril do aukcie

Posledný zámok, ktorý patril slávnemu skladateľovi Mozartovi, je na predaj, informuje o tom Forbes. Známe sídlo, označované ako „Mozartov posledný hrad“, je jedným z mála obdobných majetkov v súkromnom vlastníctve. Aukcia sa mala konať 14. decembra v renomovanej aukčnej sieni Sotheby’s v New Yorku.

Tento palác, ktorý v predchádzajúcej aukcii dosiahol cenu 12 miliónov eur, v súčasnosti slúži ako dejisko vystúpení svetových celebrít. V objekte sa nachádzajú pohlcujúce divadelné priestory, exkluzívny klubový salónik, koncertná sála a luxusný obchod s tematikou zámku.

„Je to magické miesto s celosvetovou históriou,“ povedal majiteľ Reinhard Zellinger pre Mansion Global. Spolu s manželkou Ritou Zellingerovou kúpili zámok, ktorý sa nachádza v horskom mestečku Gloggnitz v Dolnom Rakúsku, v roku 1996, keď bol v ruinách, a premenili ho na mekku pre milovníkov Mozarta a klasickej hudby. Uskutočnilo sa tu viac ako 160 koncertov, ktoré prilákali viac ako 12 000 návštevníkov z celého sveta.

Manželia Zellingerovci pokrstili svoj nový dom názvom „Mozartov posledný hrad“ podľa svetovej premiéry inscenácie „Requiem“ v roku 1997 na pôvodnom mieste, na zámku, v ktorom účinkoval Symfonický orchester Viedenského rozhlasu.

„Rečník na podujatí ho nazval Mozartov posledný hrad,“ povedala Rita Zellingerová. „Chytili sme sa toho a to bol začiatok našej vlastnej značky, ktorá sa vyvíjala posledných 25 rokov,“ vysvetlili manželia pre Mansion Global.

„Päťdesiat izieb hradu zahŕňa množstvo voľnočasových priestorov, ako je kino, dve sály, formálne jedálne a knižnicu. Súčasťou panstva je aj renesančná zádušná kaplnka a žalár.“

„Okrem Mozarta k ďalším známym návštevníkom hradu patril aj Napoleon Bonaparte, Franz Schubert, pápež Pius VI., princezná Izabela Bourbónska a cisár Franz Stephan von Lothringen,“ opisuje Forbes.

Zdroje: TMZ, Moments In Time, Forbes, Mansion Global

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá