Z ruskej pýchy flotila duchov. Zasiahnutá loď mala byť plná munície, nezvestné sú zrejme desiatky námorníkov

  • Ukrajinci si pripísali ďalší cenný zásah – z výsadkovej lode Novočerkassk neostalo takmer nič
  • Na palube mohli byť aj námorníci, ich osud je neznámy
crimea
reprofoto/VOA, Wikimedia/Александр Вепрёв
  • Ukrajinci si pripísali ďalší cenný zásah – z výsadkovej lode Novočerkassk neostalo takmer nič
  • Na palube mohli byť aj námorníci, ich osud je neznámy

Ukrajinskému letectvu sa v utorok v noci podaril veľmi úspešný zásah, pri ktorom bola v krymskom prístave Feodesija zničená výsadková loď Novočerkassk.

Plavidlo patrilo do niekedy obávanej Čiernomorskej flotily, ktorá sa v minulosti považovala za pýchu ruského námorníctva.

Ku skaze Novočerkassk podľa predbežných informácií prispel fakt, že loď mala prevážať značné množstvo munície. Podľa neoverených informácií malo ísť o delostrelecké granáty, muníciu do salvových raketometov Grad i iránske drony.

Munícia v priestore lode by vysvetľovala mohutný výbuch, ktorý zničenie lode sprevádzal. Fotografie a satelitné snímky, ktoré analyzovalo Rádio Slobodná Európa, ukazujú, že z lode nezostalo takmer nič. Výbuch pravdepodobne poškodil aj infraštruktúru lodenice. 

„Výbuch nebol spôsobený iba detonáciou niečoho bezvýznamného. Toto je detonácia munície – veľká pristávacia loď sa používa na prepravu vybavenia, zbraní a personálu. Táto loď by mohla prepravovať muníciu do Feodosije alebo iných prístavov,“ uviedol hovorca vzdušných síl Jurij Ignat. 

Loď, ktorá bola vyrobená v časoch Sovietskeho zväzu v poľskom Gdansku, slúžila na premiestňovanie personálu, munície či zbraní. Pojať dokázala aj obrnené vozidlá, ako sú tanky. 

Podľa predbežných informácií plavidlo zničili ukrajinské bombardéry Su-24 za pomoci riadených striel s plochou dráhou letu, známych ako Storm Shadow či SCALP. Podľa informácií zverejnených na Telegrame ruského média Astra sa mali nájsť úlomky striel.

Zničená mala byť aj stará cvičná loď „UTS-150“, ktorá sa nachádzala v blízkosti zasiahnutého plavidla. Úlomky a nárazová vlna narobili škody aj po širokom okolí lodenice.

Čiernomorská flotila 

Flotila pozostáva z približne 40 lodí a 7 ponoriek, obsluhuje ich okolo 25 000 príslušníkov ozbrojených síl.

Dnešná Čiernomorská flotila má dlhoročnú tradíciu. Jej začiatky sa datujú ešte do čias Ruského impéria, pričom významná časť flotily sídlila na území dnešnej Ukrajiny. Flotila sa zapojila aj do vojny proti Turkom alebo Rumunsku počas druhej svetovej vojny.

krížnik moskva, čiernomorská flotila
zdroj: TASR/Russian Defense Ministry Press Service via AP, File

Po páde Sovietskeho zväzu si Ruská federácia prenajímala priestory prístavu v Sevastopole od Ukrajiny. Odtiaľ vysielala lode pri vojne v Gruzínsku a nakoniec ich obrátila aj proti Ukrajine samotnej v roku 2014 pri nelegálnej anexii Krymu. Pri anexii polostrova získali Rusi aj časť plavidiel ukrajinského námorníctva.

Ruská Čiernomorská flotila hrá dôležitú rolu aj v ruskej invázii na Ukrajine, ktorú ruský prezident Vladimir Putin spustil vo februári 2022. Rusi využívali flotilu jednak na blokádu ukrajinských prístavov, nemalú úlohu tiež zohrávala v ostreľovaní ukrajinských miest a obcí.

Počet obetí je otázny 

Ruské úrady síce potvrdili, že loď bola poškodená, no o miere poškodenia však mlčia. Protichodné sú aj informácie o mŕtvych. Predstavitelia okupovaného Krymu tvrdia, že pri útoku zahynula jedna osoba. Ruské médiá však tvrdia, že mŕtvych môže byť mnohonásobne viac.

Podľa nepotvrdených informácií sa na palube mala nachádzať aj časť posádky, tú väčšinou tvorí 98 ľudí. Telegram Astra v stredu ráno informoval, že na palube lode bolo 77 námorníkov: 33 z nich je údajne nezvestných, 19 bolo zranených. Oficiálne potvrdenie týchto údajov neexistuje.

Je však pravdepodobné, že Moskva sa pokúsi počet obetí ututlať, dodnes presvedčivo nepreukázala, koľko ľudí umrelo pri potopení krížnika Moskva. Odhady sa i pri tejto lodi Čiernomorskej flotily líšia.

Novočerkassk a Moskva nie sú jedinými plavidlami, ktoré Čiernomorská flotila stratila. Obzvlášť potupujúca bola strata jadrovej ponorky Rostov na Done či výsadkovej lode triedy Ropucha.

Časté ukrajinské útoky na Čiernomorskú flotilu prinútili ruské námorníctvo premiestniť lode zo Sevastopolu do vzdialenejších prístavov v Rusku. Presun plavidiel potvrdzuje aj hodnotenie analytikov z Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Stratili 20 % flotily za posledné 4 mesiace 

Rusi tak výrazne strácajú kapacitu na blokádu ukrajinských prístavov a tiež ostreľovanie ukrajinských miest.

„Za posledné štyri mesiace bolo zničených 20 percent ruskej Čiernomorskej flotily. Ruská dominancia v Čiernom mori je teraz spochybňovaná,“ uviedol britský štátny tajomník ministerstva obrany Grant Shapps.

Tajomník zdôraznil, že úspešné zničenie lode a straty Čiernomorskej flotily ukazujú, že vojna na Ukrajine nie je v patovej situácii.

Túto príležitosť využil aj americký generál vo výslužbe Ben Hodges, ktorý uviedol, že ak by Ukrajina mala k dispozícii viac rakiet dlhého doletu, dokázala by Krym premeniť na nedostupnú zónu pre ruskú armádu.

„Krym by bol pre Rusko neudržateľnou základňou. (Nebolo by) žiadne námorníctvo, žiadne letectvo, žiadne štarty bezpilotných lietadiel proti nevinným civilistom, žiadne logistické centrum na podporu ruskej obrany na južnej Ukrajine a žiadny Kerčský most,“ vysvetlil Hodges.

Zdroje: Rádio slobodná Európa , ISW, X/Rt Hon Grant Shapps MP, X/Uverejniť Zobraziť nové príspevky Konverzácia Ben Hodges

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá