Osobný asistent Facebook M: Dokonalá AI alebo podvod?

  • Facebook práve spustil beta verziu vymakaného osobného asistenta zvaného M.
image_1447320068.jpeg
  • Facebook práve spustil beta verziu vymakaného osobného asistenta zvaného M.

 

M ponúka možnosti ďaleko za akoukoľvek inou AI, akú poznáš. Siri? Vtip. Cortana? Pche. 

 

Kým títo asistenti majú často problém s počasím pre viac ako jednu lokalitu, M je taký vymakaný, že keď mu zadáš, aby ti vypočítal počasie počas tvojej cesty, pričom musí klásť dôraz na to, keby v ktorom bode cesty budeš, on to spraví. Ešte ti aj vypočíta, kde ťa vyjde najlacnejší benzín a povie ti, kde by si sa mal zastaviť na obed.

 

 

Je to príliš dobré, aby to bola pravda? Je. Preto sa objavujú špekulácie, že M vôbec nie je robot, sú to ľudia.

 

Ako to dokázať? Najväčší problém toho celého je, že narozdiel od iných AI sa ťa M nesnaží presvedčiť, že je človekom. Uvedomuje si, že je AI. Keby si to uvedomoval taký robot s dvoma zbraňami v rukách, mali by sme sakra veľký problém. Poznáš Turingov test? AI sa snaží presvedčiť ťa, že je človekom. Doposiaľ sa to podarilo v jedinom prípade. Lenže M tento test spraviť vôbec nechce. Takže potrebujeme Anti-Turingov test, ak to tak môžem nazvať.

 

Keď sa napríklad opýtaš, či je M skutočná osoba alebo AI, odpovie, že AI, no trénovaný ľuďmi.

 

 

 

Zaujímavým dôkazom je zistenie Arika Sosmana, softvérového inžiniera. Po sérií otázok sa rozhodol zadať M poriadne náročnú úlohu. Najskôr si vyžiadal cestu z Cal Ave, Palo Alto do Velco, Cupertino. Jeho požiadavkou bolo, aby tam bol presne o 19:00 s tým, že má prázdnu nádrž a potrebuje natankovať. Takže si prosí upozornenie, kedy má opustiť prácu s tým, aby stihol natankovať a aby ho nezdržala premávka. Aby to urobil komplikovanejšie, po prvej odpovedi M sa opravil. „Myslel som AMC Cupertino Square 16 vo Vallco mall. Nie Velco.“

 

A AI odpovedalo.

 

 

Zaujímavou vecou na odpovedi je, že Google Maps nebolo napísané veľkými písmenami. Vyzerá to, ako keby to písal človek, ktorý sa ponáhľa. Alebo táto odpoveď. Mnoho nielen mimo anglicky hovoriacich, ale aj rodených native speakerov občas pochybí a miesto „It’s“ napíše „its“. Ale aby to urobila AI? A to ešte nespomínam, že každá odpoveď trvá M poriadne dlho. Aký rozdiel oproti spomenutej konkurencii.

 

 

 

Potom sa Arik rozhodol vyskúšať ďalšiu veľkú vec. Napísal M, že jeho auto je pokazené. Či môže AI zavolať do jeho servisu a napísal do správy svoje číslo. Po chvíli začal zvoniť telefón. V ňom to trochu zašumelo a keď sa Arik ozval, druhá strana hovor zložila.

 

O týždeň to skúsil znova. Poskytol M číslo do svojej firmy a o chvíľu zazvonil mobil. Z hovoru sme sa nič moc nedozvedeli, no posúď sám. Tento hlas určite patrí žene. Tak ako Facebook? Vytvoril si dokonalú AI alebo si z nás robíš srandu? Ja myslím, že dôkazov je dosť.

 

zdroj: medium.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech