Vieš, koho sme porazili 20:0? Otestuj si svoje vedomosti o histórii slovenského hokeja

• Slováci už mnohokrát potvrdili, že patria medzi hokejovú elitu
  • V športe sme získali mnoho úspechov
  • Zisti, či ich poznáš všetky
slovenskí hokejisti
Slovenskí hokejisti na MS 2024 TASR/Michal Runák

Tohtoročné majstrovstvá v hokeji pre nás nedopadli tak, ako sme si predstavovali. Slovenskí hokejisti po úctyhodných výkonoch v základnej skupine podľahli v štvrťfinále Kanade a ich púť sa tak na MS v Česku skončila.

Hoci bol tohtoročný šampionát z hľadiska výkonov slovenského mužstva úspešný, do histórie sa zrejme kvôli výsledkom nezapíše. To sa však nedá povedať o mnohých momentoch z minulosti, v ktorých Slovensko dokázalo, že skutočne patrí medzi svetovú hokejovú elitu. Pamätáš si na kľúčové úspechy svojich krajanov v ľadovom hokeji? Dokáž to v našom kvíze!

Slovenská hokejová reprezentácia bola po rozpade Československa zaradená do skupiny C. S ktorým mužstvom sme vybojovali šialený výsledok 20:0?

šatan v kabíne TASR/Ivan Majerský
Správne! Nesprávne!

Mnohé zvyšné tímy skupiny sme však tiež porazili s výrazným náskokom.

Cesta na vrchol hokejového sveta Slovákom dlho netrvala. V ktorom roku sme boli opäť zaradený do A skupiny?

hokejisti 2002 TASR/Pavel Neubauer

Na MS v Rakúsku sme už nastúpili v elitnej kategórii.

V ktorom roku si Slovensko odnieslo domov svoju prvú majstrovskú medailu? (len v rámci seniorských majstrovstiev)

archívna fotografia hokejisti striebro TASR/Vladimír Benko

Majstrovstvá sa v tom roku konali v Rusku, Slováci získali striebro.

V ktorom meste sa konali už legendárne majstrovstvá, z ktorých si Slováci odniesli prvé a zatiaľ posledné zlato?

šatan zlato TASR/Daniel Veselský

MS v roku 2002 sa konali vo Švédsku.

Hneď o rok neskôr si slovenská reprezentácia pripísala ďalší úspech. Koľké miesto sme na majstrovstvách vo Fínsku obsadili?

dzurinda na hokeji TASR/Ivan Majerský

Zbierku vzácnych kovov sme skompletizovali bronzom.

Po Fínsku nastala dlhšia odmlka bez medailí. Kedy a kde vybojovali slovenskí hokejisti ďalší vzácny kov?

hokejisti striebro TASR/Michal Svítok

V poslednom zápase sme prehrali s Rusmi.

Na akom šampionáte sa naša hokejová reprezentácia naposledy umiestnila na stupienku víťazov?

zoh 2022 slovensko TASR/Martin Baumann

Na olympiáde v Číne sme obsadili 3. miesto.

Ktorý Slovák bol v NHL vôbec prvým Európanom, ktorý nazbieral 1 000 bodov?

peter šťastný TASR/TASR/Martin Baumann

Bol zároveň tretím Európanom uvedeným do hokejovej siene slávy.

Ktorý hokejista bol prvým Slovákom, ktorého do NHL draftovali z prvého miesta v prvom kole?

slafkovského dres TASR/Jaroslav Novák

Prvého Slováka do NHL draftovali ešte v roku 1978, na prestížnu prvú priečku sme čakali do roku 2022.

Kto strelil na MS v Göteborgu rozhodujúci gól, vďaka ktorému sa Slovensko stalo majstrom sveta?