Parádne rekonštrukcie, ktoré dokázali architekti vyčarovať doslova z „ničoho“

  • Práca architektov je rozhodne neľahká v každom smere
  • Ešte ťažšia je, keď architekta postavia pred rekonštrukciu
  • Pozri sa na tie najvydarenejšie, ktoré na Slovensku vznikli
rekonstrukcie-1
What architects
  • Práca architektov je rozhodne neľahká v každom smere
  • Ešte ťažšia je, keď architekta postavia pred rekonštrukciu
  • Pozri sa na tie najvydarenejšie, ktoré na Slovensku vznikli

Rekonštrukcia bytu v Trnave

O rekonštrukciu bytu s rozlohou 100 metrov štvorcových sa postaral architekt Peter Jurkovič. Dom, v ktorom sa byt nachádza, bol prestavaný v 20. storočí. Vznikol z kláštora Paulínov, ktorý postavili v roku 1719. Pri rekonštrukcii jeho tvorcovia postupne odkryli všetky pôvodné stavebné konštrukcie. Byt v sebe skrýva zaujímavé zákutia, ako napríklad tajnú knižnicu, za ktorou je spálňa. Byt získal v kategórii Interiér cenu na súťaži Cezaar.

Rekonštrukcia vidieckeho domu v Jabloňovciach

O túto rekonštrukciu sa postarali architekti Martin Mihaly a Matej Mihalič. Toto je jeden zo skvelých príkladov,  ako sa dá spojiť vidiecke bývanie a moderný prístup. Miestnosti starého domu ostali neznemené do okamihu, kým zvyšná časť dostala nový, moderný nádych. Vstupná miestnosť disponuje vysokým stropom, ktorý má priznanú drevenú košntrukciu. Vďaka veľkým skleneným oknám je v dome mnoho denného svetla a majitelia v ňom našli svoje vidiecke útočisko.

Rekonštrukcia bytu Bjornosova, Bratislava

O rekonštrukciu pôvodného panelákového bytu sa postarali architekti Soňa Pohlová a Tomáš Žáček. Stačí ti jeden pohľad na fotografie a zistíš, že odviedli poriadny kus práce. Z pôvodného stavu, ktorý bol ešte z obodobia tesne po vojne, vytvorili architekti úplne nové, moderné bývanie. Zaujímavým prvkom bytu sú odhalené unikátne povrchy konštrukcií a tiež nábytok vytvorený na mieru.

Rekonštrukcia rodinného domu, Levoča

O túto rekonštrukciu sa postarali architekti Richard a Zuzana Kráľovičovci. Dom v historickom centre Levoče skrýval mnoho zaujímavých detailov, ktoré architekti postupne odkrývali a využili ako dizajnové prvky pre nový domov. Architektonické riešnie spojilo moderný, miestami minimalistický a čistý dizajn s pôvodnou architektúrou. Pre rodinu taktiež vytvorili veľkorysé priestory s ohľadom na ekonomické riešenie energií.

Prízemný byt pri kalvárii, Bratislava

O realizáciu rekonštrukcie sa starali architekti Tomáš Krištek, Laura Pastoreková a Ondrej Kurek. Architekti stáli pred neľahkou úlohou, no zvládli ju doslova bravúrne. Vďaka otvoreniu viacerých priestorov vznikol z bytu akýsi rodinný dom. V byte tak nie je priestor, kde by bola striktne oddelená nočná a denná zóna. Tento priestor v sebe spája rodinné bývanie so životom v mestskom centre.

 

Zdroj: archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech