Pat a Mat? Dáta bez pátosu poukázali na očkovací „manažment” vlády, zase to robíme opačne

  • Analytici z Dát bez pátosu zhodnotili očkovanie na Slovensku za uplynulých 6 mesiacov
  • V dlhom statuse skritizovali vládu za chybné rozhodnutia. Rovnako v statuse poukázali na to, čo sa nedokázalo za 6 mesiacov nastaviť či zlepšiť
  • V závere statusu navrhli aj určité riešenia. Apelujú najmä na to, aby sme upravili model očkovania vakcínou AstraZeneca či zreorganizovali čakáreň
očkovanie
TASR/Matthias Bein/dpa via AP
  • Analytici z Dát bez pátosu zhodnotili očkovanie na Slovensku za uplynulých 6 mesiacov
  • V dlhom statuse skritizovali vládu za chybné rozhodnutia. Rovnako v statuse poukázali na to, čo sa nedokázalo za 6 mesiacov nastaviť či zlepšiť
  • V závere statusu navrhli aj určité riešenia. Apelujú najmä na to, aby sme upravili model očkovania vakcínou AstraZeneca či zreorganizovali čakáreň

Analytici z Dát bez pátosu v novom statuse opäť poukázali na chybné kroky vlády v súvislosti s očkovaním na Slovensku. I keď daný status pripomína skôr scenár známej rozprávky A je to!, analytici skritizovali vládu za nezvládnutú očkovaciu stratégiu.

Analytici zhrnuli, čo sa podľa nich súčasnej vláde za 6 mesiacov od začiatku očkovania nepodarilo zaviesť. V prvom rade vláde vyčítajú, že „nezabezpečili dostatočné kapacity na bezodkladné očkovanie tých, ktorí prejavili záujem o očkovanie“.

Nepodarilo sa im vyprázdniť čakáreň, v ktorej sú ľudia odkázaní na SMS-ku, ktorá im príde nevedia KEDY, nevedno na KTORÝ DÁTUM, nevedno na KTORÉ MIESTO ,“ tvrdia analytici v druhom bode. 

❗️REÁLNE STAROSTI S OČKOVANÍM A ÚLOHA VLÁDY0čkujeme už pol roka. 26. júna bude výročie I. podanej dávky na Slovensku….

Posted by Dáta bez pátosu on Tuesday, June 22, 2021

Viacero kapacít sa zhoduje, že záujem o očkovanie by sa mohol zvýšiť, ak by si ľudia mohli vybrať vakcínu. Analytici rovnako poukazujú na to, že vláde sa za 6 mesiacov nepodarilo vytvoriť systém, „kde si človek z ponúkaných termínov vyberie miesto a čas, nebodaj aj typ vakcíny“. 

Očakáva sa, že očkovanie u obvodných lekárov sa začne až začiatkom júla. Dáta bez pátosu prízvukujú, že očkovanie obvodnými lekármi sa malo spustiť omnoho skôr. „Nepodarilo sa pripraviť očkovanie obvodnými lekármi, ktorí najlepšie pacientov poznajú a majú k nim aj prístup. V Českej republike obvodní lekári zaočkovali za 2 mesiace pol milióna ľudí, prevažne starších a v pohybe obmedzených.“

Čosi sa aj podarilo. Ale nebolo by lepšie, keby sa to nepodarilo? 

Analytici ironicky vymenovali aj to, čo sa počas uplynulých 6-ich mesiacov podarilo. 

PODARILO 1) neobjednať v čase dostupnosti tie vakcíny, o ktoré bol záujem a ktoré nám ponúkané boli (v januári Pfizer a aj Moderna) 2) objednať vakcíny, o ktoré je limitovaný záujem a ktoré pustila do obehu neskoro (Sputnik) 3) 6 mesiacov rozprávať o problémoch iných, ale hlavne nie o vlastnej neschopnosti. Vinní boli: – výrobcovia, ktorí nedodávali dostatočné množstvá. Dnes ich máme na sklade a máme v čakárni 70 tisíc ľudí bez termínu na I. dávku – ľudia, lebo neprejavujú dostatočný záujem o očkovanie,“ prehlásili. 

Asi nás čaká ďalší lockdown, tvrdí infektológ Sabaka. Pribudlo 59 nakazených a 6 úmrtí

V statuse skritizovali aj atómovú bombu Matoviča. Zdôrazňujú najmä to, že antigénové testovanie bolo drahé. „Takmer 40 miliónov Antigénových testov stálo vyše pol miliardy EUR a 1 test vychádza na 13 Eur / 1 kus. Pri 40 miliónoch museli byť občania testovaní priemerne 10 krát (lebo deti nerátame). Náklad len na Antigénové testovanie a investícia štátu do 1 občana bola EUR 130. Dobre čítate, slovom: stotridsať eur na 1 občana a nie je tomu koniec,“ napísali. 

Síce sme si pri antigénovom testovaní vyhodili „z kopýtka“, vyzerá to tak, že na očkovaní sa šetrí. „Aby sme rozumeli, do testovania štát bez veľkých diskusií investoval 3-krát viac ako je ochotný investovať do očkovania toho istého občana. Inak povedané: do preventívnych opatrení (testovania a očkovania) štát investoval 130 + 45 = 175 Eur, ale do očkovania iba 25% z tejto sumy,“ prehlásili. 

Neostalo to len pri kritike

Dáta bez pátosu však nie len kritizujú, ponúkajú aj riešenia danej situácie. 

Prvé riešenie vidia v logicky nastavenom odmeňovaní za očkovanie. „Možno je problém v odmene za očkovanie, hlavne v odľahlých oblastiach, kde žijú opustení, veľakrát v pohybe obmedzení občania. Je čas sa zamyslieť nad rozumnou a motivujúcou výškou odmeny na očkovanie. A nie je nerozumné ho odstupňovať podľa rizika občana. 2/3 pacientov v nemocniciach tvoria ľudia nad 60 rokov. Zaočkovaní sú na 61%. Potenciál je pol milióna občanov,“ napísali. 

Dáta bez pátosu nešetria kritikou a vyzývajú: Zobuďte sa, prosím! Takto sa nevrátime do normálu nikdy

Analytici upozorňujú aj na nový model očkovania Astrou, ktorým by sa Slovensko mohlo inšpirovať: „Pre lepšiu ochranu obyvateľstva vo Veľkej Británii na základe analýzy dát pristúpili k tomu, že II. dávku ASTRY dávajú do 8 týždňov. Na Slovensku by to znamenalo podať II. dávku Astry nie do 24. júla, ale do 10. júla.

Akcelerovať by bolo treba podanie asi 100 tisíc druhých dávok. Áno, treba podať 175 tisíc II. dávok Astry v najbližších dvoch týždňoch. Tak to robí krajina, kde je DELTA a kde analyzujú dáta a kde zistili, že je lepšie starším podať rýchlo II. dávku ako podávať veľmi mladým I. dávku. Slovensko to robí opačne.

Vláda by sa podľa analytikov z Dát bez pátosu mala zaoberať aj reorganizáciou čakárne. „Okamžite pripraviť kalendár voľných termínov na zostatok júna a celý júl a ponúknuť termíny na konkrétne časy a konkrétne miesta tým, ktorí čakajú na termín alebo sa každý deň hlásia. Aby sa nehlásili do čakárne, ale do radu v mieste svojho pobytu na čas, kedy im to vyhovuje. Budeme vedieť presne koľko ľudí je zaočkovaných a koľko ich je v rade,“ prehlásili. 

Vďaka tejto inovácii čakárne by sa mohlo zabrániť očkovacej turistike. 

Zdroj: Facebook/ Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK