Päť rokov od vraždy: Čo odhalil Ján Kuciak, polícia aktuálne potvrdzuje, píše Xénia Makarová

Marian Kočner a Ján Kuciak
TASR/Ján Krošlák, TASR/Pavol Zachar

Autorka komentáru je bývalá novinárka a pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu

Vyšetrovateľ vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej tento týždeň pred súdom opisoval svoju prácu na prípade. Elitný policajt Peter Juhás okrem iného spomenul, ako ho vtedajšie vedenie polície „upozorňovalo“, aby vynechal určité osoby z analýz, ktoré jeho tím robil.

Analýzy sa týkali najmä mobilnej šifrovanej komunikácie Mariana Kočnera s rôznymi verejnými funkcionármi, politikmi či sudcami.

Systém „našich ľudí“

Slová Juhása okrem možného ovplyvňovania nezávislosti polície tiež vysvetľujú, prečo Ján Kuciak odkryl verejnosti viac podozrení ako vyšetrovacie orgány. Pretože tu fungoval systém „našich ľudí“.

Zabezpečoval, aby sa „určité“ informácie z okolia „našich ľudí“ v správny čas stopli, stratili či vyhodnotili presne naopak.

Množstvo z novinárových zistení začala polícia reálne vyšetrovať až po jeho smrti a výmene policajných funkcionárov. 

Donovaly a Technopol Servis

Napríklad vlani v lete navrhla polícia obžalovať Kočnera pre kauzu Donovaly a Báč. Ján Kuciak pritom už pred rokmi podrobne opísal opakovaný predaj hotelov na Donovaloch, ku ktorým mal Kočner po celý čas vlastnícke práva. Novinár dokonca spísal chyby v odmietnutí, ktorým polícia vyšetrovanie predaja hotelov zastavila.

Kočner je právoplatne odsúdený v kauze zmeniek TV Markíza. Čelí aj viacerým ďalším obvineniam, obžalovaný je v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a v kauze prípravy vrážd prokurátorov. 

Pochybnosti opísané novinárom zo začiatku roka 2017 sa potvrdili aj pri kauze Technopol Servis. Jeden zo spolupracujúcich obvinených Bernard Slobodník vlani pred súdom opisoval, ako sa za čias svojho šéfovania finančnej časti NAKA dostal pod tlak v súvislosti s týmto prípadom. Odkaz znel, nech sa postup polície pozdrží. V kauze je už viacero obvinení. Pred dvomi rokmi pribudlo aj Kočnerovi.

Rozsudky na objednávku?

Na správnu strunu brnkol zavraždený novinár aj koncom roku 2017, keď vo svojom texte naznačoval, ako má v jednom biznis spore Kočnerovi nahrávať dokonca súd

Odšifrovaná komunikácia z Kočnerovho mobilu skutočne odhalila jeho blízku komunikáciu s viacerými sudcami. Aj to prispelo k obvineniam viacerých sudcov v kauzách Búrka a Víchrica.

Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ubehne vo februári už päť rokov. Odvtedy sa pohlo vyšetrovanie množstva káuz, ktoré vo svojich textoch novinár opísal. Do jeho smrti sa ale zdalo, že zverejňovanie zistení ostáva bez povšimnutia kompetentných.

Nové skutočnosti sa odhalili aj v súvislosti s vraždou samotného novinára. Prípad sa aktuálne prejednáva na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

A po piatich rokoch sa nového verdiktu v prípade vraždy dvoch snúbencov dočká zrejme aj verejnosť. Predsedníčka senátu avizuje, že rozsudok by mohol padnúť už v apríli.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Zdroje: Denník N, Startitup, Aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá