Patenty Tesly patria už všetkým!

  • Už pár dní sa objavujú informácie, že Tesla, hlavný výrobca elektromobilov, pripravuje uvoľnenie niektorých patentov pre podporu áut na elektrinu.
image_1402611465.jpeg
  • Už pár dní sa objavujú informácie, že Tesla, hlavný výrobca elektromobilov, pripravuje uvoľnenie niektorých patentov pre podporu áut na elektrinu.

 

Špekulovalo sa, že predmetom uvoľnenia bude len nabíjacia stanica, vďaka čomu by mohla Tesla získať lepšie pokrytie bez vynaloženia vlastných prostriedkov. Je to logické. Predstavte si situáciu, kedy by ste museli so svojim autom jazdiť len k pumpe automobilky, kde nájdete unikátnu patentovanú hadicu do nádrže. Takto dnes fungujú elektromobily, štandardov je veľmi málo.

Realita uvoľnenia patentov je ale ešte odvážnejšia. Elon Musk v aktuálnom príspevku na oficiálnom blogu oznámil uvoľnenie všetkých patentov na technológiu elektromobilov.

Pôvodne sa obával, že veľkí výrobcovia bez ochrany patentov zaplavia trh elektroautomobilmy, skutočnosť je pre neho ale ešte horšia – autá spaľujúce uhľovodíky stále dominujú v predaji všetkých áut. Tesla sa preto zaväzuje neísť s nikým do sporu, kto sa rozhodne využiť jej patenty na elektromobil. 

Musk cíti veľkú zodpovednosť a dúfa, že tento krok pomôže zmeniť automobilový biznis. Hovorí, že jeho konkurenciou nie je ten malý zlomok ostatných elektromobilov, ale tá prevažná väčšina áut so spaľovacími motormi. Tie by vraj mali skončiť. O pozíciu Tesly sa pritom nebojí.

„Byť technologickou špičkou nestojí na patentoch. Ako sa už v minulosti niekoľkokrát ukázalo, je to len malá ochrana proti odhodlanej konkurencii. Kľúčová je snaha prilákať a motivovať najtalentovanejších inžinierov sveta. Sme presvedčení, že filozofia open source aplikovaná na naše patenty pozíciu Tesly skôr posilní,“ hovorí Musk v oficiálnom oznámení. A získava tým náš obdiv.

Kedy asi tak k podobnému kroku pristúpia softvérové ​​spoločnosti, ktoré sa súdia kvôli pozíciám ikoniek v hlavnom menu a podobným prkotinám?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK