Pátral po Černákovi a bol pri tom, keď „pasáctvo“ u nás začínalo. Nová aplikácia ti ukáže Tatry výnimočným spôsobom (NEWSLETTER)

IG/Erik__balaz, TASR/Magda Borodáčová

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité zo sveta biznisu, ale aj to, čo sa udialo za posledných 24 hodín a nemal by si prehliadnuť. 

Vybrali sme tri hlavné témy: 

  • Legenda československej investigatívnej žurnalistiky Josef Klíma. Robil reportáže s grázlami a na vlastnej koži pozoroval, ako sa mafia dostáva k moci.
  • Expolitik rozbehol aplikáciu, ktorá mapuje prírodu v Tatrách. Investorom je slovenský biznisman, ktorý stál za startupom Exponea.
  • Ľudia spochybňujúci Covid, mizerné odmeny či ubúdajúci personál. O tom, ako vyzerá práca v nemocnici v posledných dňoch porozprával lekár Miro Bajer.

Investigatíva v čase rastúceho podsvetia

Práca investigatívneho novinára v období formovania podsvetia a divokých deväťdesiatok patrila k vysoko nebezpečným povolaniam. V tom čase sa jej však naplno venoval nebojácny novinár Josef Klíma, ktorý je dnes legendou československej investigatívnej žurnalistiky.

Dostal sa nebezpečne blízko k najvýznamnejším mafiánom porevolučného Česka a Slovenska, v Prahe pátral aj po Černákovi.

„Vtedy som mal ešte dosť zdrojov medzi policajtmi a aj v podsvetí a zisťoval som, kde by mohol byť ukrytý. Nakoniec som sa k tomu nedostal a možno to bolo aj dobre. Vtedy to bola divočina, novinárom sa bežne vyhrážali a posielali na nás rôznych ‚lámačov kostí’ a podobne,“ opisuje pátranie po Mikulášovi Černákovi.

K formovaniu prvých gangov, síce to je politicky nekorektné, ale dochádzalo často v niektorých rómskych rodinách. Tie predtým napríklad vekslovali alebo ‚pásli’ dievčatá. Tak sa kapitalizovali. Začali to robiť organizovane,“ hovorí investigatívec Klíma o zrode podsvetia. Z týchto ľudí sa postupne stali podnikatelia v odbore zločin, najmä v prostitúcii.

„Napríklad na diskotékach. Dievčatám možno niekto dal niečo do pitia. Ony sa potom prebudili úplne niekde inde, v moci nejakého pasáckeho gangu, ktorý im viac-menej dal najavo, že sa nemajú šancu z toho dostať,“ opisuje situácie.

Takto vypátral napríklad dve dievčatá pri motoreste na diaľnici za Prahou. Hoci dievčatá aj miestni policajti zobrali na policajnú stanicu, do hodiny však prišiel ich pasák, ktorý povedal, že sú s ním dobrovoľne. Ony prikývli, a tak si ich mohol odviezť naspäť. „Bolo to v tom čase veľmi primitívne,“ konštatuje Klíma.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie