Patrik po škole odcestoval do Ugandy. Ako dobrovoľník tu pomáhal hodnotnému projektu

  • Uganda je iný svet, Patrik nám prezradil množstvo užitočných informácií, ktoré mnohí z nás ani netušia
  • Uganda je iný svet, Patrik nám prezradil množstvo užitočných informácií, ktoré mnohí z nás ani netušia

Rodáka z Hrádku neďaleko Trenčína Patrika Štekla odjakživa lákalo skúsiť dobrovoľníctvo niekde vo svete. Najviac ho to ale ťahalo do Afriky. Po úspešne ukončenom bakalárovi z politológie, si uvedomil, že ďalej študovať nechce. Keďže po škole nemal ani peniaze, ani dobrú znalosť angličtiny, ani vyhliadky pre dobre platenú prácu, odišiel si zarobiť do Anglicka, kde cibril aj reč. Dnes nám prináša mimoriadne zaujímavý príbeh.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Patrik Štekel

Jedného dňa (na prelome rokov 2017-2018) narazil vo facebookovej skupine na ponuku dobrovoľníctva v Ugande, od istej Dany Matějů, ktorá s manželom založila charitu Change Tomorrow a vlastní základnú školu v Ugande. Dana je Češka, ktorá už ale dlhšie žila v Škótsku, kde si našla aj manžela Jonnyho. Patrik ju kontaktoval a o pol roka letel do Ugandy a svoje zážitky dokumentoval na svojej facebookovej stránke Pat’s Day On The Way.  Predchádzala tomu komunikácia s rodičmi, ktorí sa báli, že prídu o syna kvôli vojne či ebole. Patrik im vysvetlil, že konkrétne takáto hrozba tam momentálne nejestvuje.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Patrik Štekel

V Ugande spolu s ďalším dobrovoľníkom z Česka pracovali na školskom pozemku, ktorý bol neobrobený. „Plán bol urobiť tam školskú záhradu a pestovať plodiny, ktoré sa zužitkujú v škole. Tak sme postupne kopali kanál okolo celého pozemku a sadili doň sloniu trávu. Táto tráva (niečo ako bambus), slúžila v podstate ako oplotenie pozemku a tiež ako krmivo pre kravy, ktoré charita plánuje pre školu kúpiť. Sadili sme aj kríky, taktiež na ohradenie pozemku, sadili sme banánovníky, zemiaky a podobne,“ povedal Patrik. Okrem toho nosili pre deti vodu zo studne, chystali drevo a podobne. Dva dni v týždni mal voľno, ktoré mohol stráviť, ako chcel.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Patrik Štekel

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Patrik Štekel

Zaujímavosti z Ugandy

Deti z najvyšších ročníkov prespávajú v škole, aby sa mohli učiť, pretože pri pobyte doma by boli zahltené domácimi prácami. Na základnej škole sa učia predmety ako matematika, angličtina, lokálny jazyk (napr. lugandština, swahilčina), sociálne štúdie (niečo ako etická výchova), náboženstvo (o všetkých svetových náboženstvách), veda (prírodoveda, zemepis). Ale aj praktické veci do života: „Ako sa správne čistí latrína?“ Aj toto sa detí pýtajú na záverečnom teste. V Ugande je to totiž každodenná povinnosť.  Na stredných školách či univerzitách sa už učia všeobecnejšie informácie, s ktorými by sa teoreticky mohli uplatniť aj v Európe.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: facebook.com/standupforwomen

Deti a ľudia sú v Ugande podľa Patrika veľmi milí. Akurát ženy to tam majú nesmierne ťažké. Často je im upierané vzdelanie a po vydaji slúžia ako „továreň na deti“. Dokonca sa tam používa výraz „producing“ (produkovať) deti. „Jedna rodina má aj 10 detí, ale nie je nič neobvyklé ak má rodina trebárs „len“ 3-4 deti,“ hovorí Patrik. Dana s Johnnym sa preto okrem pomoci deťom venujú aj ženám. V rámci projektu Stand up for Women, ktorý charita otvorila pre miestne ženy. Učia sa tu čítať, písať, angličtinu, rodinné plánovanie, hospodárenie s peniazmi a hlavne, ako byť lídrami. 

Ugandské ženy môžeš podporiť aj ty z pohodlia domova kúpou trička. Dana a Johnny zo získaných peňazí zabezpečia pomoc ženám, ktoré to potrebujú.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Patrik Štekel

Odpadky sú všade. Uganďania veľmi ťažko menia svoje stereotypy a keďže sú zvyknutí hádzať odpadky na zem, dlho to tak ešte bude pokračovať. Charita sa snažila túto situáciu zlepšiť, odpadky zbierať a zabezpečiť pravidelný odvoz odpadu, ale zlyhala. O recyklácii tu ešte ani nesnívajú. Pre Patrika to ale nie je odradzujúce ale naopak, motivuje ho to vrátiť sa a pracovať na zmenách, ktoré by bez pomoci zvonka nenastali asi nikdy. Podľa dlhého príbehu, ktorý nám Patrik poskytol a z ktorého vyberáme, len to najzaujímavejšie, jasne vyplýva, že Ugande pomôže len vzdelanie a vytrvalosť dobrovoľníkov.

Typickým jedlom je napríklad posho – kukuričná kaša s fazuľou. Deti to v škole jedia každý deň. Okrem toho si ale zo stromov možeš odtrhnúť exotické plody ako avokádo, jackfuit (chlebovník) či guavu. 

Čo sa týka vierovyznania, je tam 33% katolíkov, 33% protestantov, 16% moslimov, a zvyšok sa delí medzi ostatné kmeňové náboženstvá.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Patrik Štekel

Jednou z príčin chudoby v Ugande je pôsobenie Číny, tak ako v mnohých iných častiach Afriky. „Číňania si berú nerastné suroviny a za to napríklad stavajú železnice, diaľnice a pod. Myslím si však, že toľko koľko si toho z Afriky berú, je neporovnateľne viac ako pre Afriku robia,“ vysvetľuje Patrik.

Ak si dostal/a chuť vyskúšať dobrovoľníctvo v odľahlej krajine, Patrik odporúča dobre si zistiť dôveryhodnosť organizácie, cez ktorú tam pôjdeš. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá