Peter a Elena zo štúdia ALLT dokazujú, že dizajnéri to na Slovensku nemajú ľahké, no stojí to za to

  • ALLT je dizajnérske štúdio založené v roku 2011 dizajnérmi Petrom a Elenou Simoník. Toto dizajnérske duo je skvelým príkladom toho, ako veľmi dnes záleží na schopnosti dizajnérov komplexne uvažovať nad budovaním svojho portfólia aj identity.
ba7
basematters.com
  • ALLT je dizajnérske štúdio založené v roku 2011 dizajnérmi Petrom a Elenou Simoník. Toto dizajnérske duo je skvelým príkladom toho, ako veľmi dnes záleží na schopnosti dizajnérov komplexne uvažovať nad budovaním svojho portfólia aj identity.

Skrz symbolizmus a tradičnú každodennosť vyrábajú produkty, ktoré z domova vytvárajú jedinečnú osobnosť, rovnako ako sú jedineční ľudia. Funkčný objekt, nábytok a “všetko to” je pre nich najviac zaujímavé. Vo svojom bratislavskom štúdiu sa venujú skoro všetkému, čo im príde na myseľ.

V ponuke ALLT nájdeš prevažne mix produktov vrátane nábytku, svietidiel, dekorácií až po rôzne dizajnové objekty. Radi rozširujú portfólio použitých materiálov a výrobných procesov, a tak je tvorba tohto páru naozaj jedinečná a rôznorodá. Ich práce nájdeš nielen v ich e-shope, ale aj v galériách a na rôznych inštaláciách či výstavách.  Privítali ich už aj v Miláne, Londýne, Tel Avive a Prahe.

Práca dizajnéra však  v slovenských pomeroch nie je práve zlatá baňa. Svedčí o tom aj fakt, že dizajnérsky pár má vo svojom portfóliu hneď niekoľko klientských prác. „Bolo by to fajn, keby nás uživila iba dizajnérska práca, ale nie je to tak. Sú to skôr peniaze, ktoré ťa potešia. Na to, aby to fungovalo, musíme byť na jednej strane skromní a na druhej strane robiť grafický dizajn, fotku, inštalačné veci a podobne,“ konštatuje Elena. Okrem iného títo Bratislavčania vyrábajú aj šperky z umelého kameňa, ktoré zväčša fungujú ako suvenír.

V kombinácii parametrov, s ktorými začínajú Peter a Elena pracovať, vždy hľadajú cestu k poctivosti. „Materiál predurčuje funkciu, cena predurčuje technológie a podobne. Avšak kreativita, tá vie nájsť nečakanú skratku, detail dokáže podčiarknuť estetiku aj tam, kde mnohé produkty zlyhávajú. V skratke, naše návrhy sú to najlepšie, čo vieme vymyslieť,“ hovorí Peter.

Simoníkovci vo svojej tvorbe však nehladia len na funkčnosť a estetiku produktov. O nič menšiu váhu nepripisujú ani enviromentálnemu hľadisku ich výroby. „Ja na to ani nemôžem prestať myslieť. Vo svete sa vyrába strašne veľa vecí a je pretlak výrobkov. Myslím si, že pokiaľ chceme k tomu pridávať, treba myslieť na vplyv, aký budú naše veci mať, a robiť to s dobrým svedomím a s citom,“ hovorí Elena

Medzi významné úspechy tohto dua určite patrí aj získanie licencie pre ich koberec Cityscapes a to priamo v Holandsku. Ak keď jeho výroba vyžadovala veľkonákladový prístup a investíciu do výsekových foriem, holandská firma Basematters si nechcela nechať tento slovenský produkt vyfúknuť. Trvalo to len 4 mesiaca a produkcia koberca Cityscapes sa spustila v sériovej výrobe. V rámci spolupráce s nimi nakoniec vznikli aj ďalšie farby a začína sa rozbiehať aj betónová verzia pre exteriér.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech